Η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 13 βαθμούς σε πέντε αναμετρήσεις και συνεχίζει στην πρώτη θέση του πρώτου ομίλου. Ο Ολυμπιακός έχει τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία στον όμιλο απέναντι στην Φερεντσβάρος.

Η ομάδα του Σπλιτ άνοιξε το σκορ στην πρώτη της επίθεση με σουτ του Μπούριτς. Ωστόσο το υπόλοιπο οκτάλεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες με δύο γκολ του Φιλίποβιτς και ένα των Φουντούλη Γενηδουνιά έφτασαν στο 4-1, σκορ με το οποίο ολοκλήρωθηκε η πρώτη περίοδος.

Η Γιαντράν μείωσε σε 4-2 με τον Ντέλιτς στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός με τον Φιλίποβιτς έφτασε στο 5-2 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στα δύο γκολ και πάλι με τον Ντέλιτς. Ο Γενηδουνιάς έφερε την ομάδα του Πειραιά στο double score για το 6-3 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου. Ο Φουντούλης στον παίκτη παραπάνω και ο Φιλίποβιτς και πάλι με αριθμητικό πλεονέκτημα έφεραν τον Ολυμπιακό στο 8-3 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.  Ο Μπούκιτς μείωσε σε 8-4, που ήταν το σκορ της δεύτερης περιόδου.

Με νέο γκολ του Φιλίποβιτς και εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φούντουλη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-4 πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η Γιαντράν μείωσε σε 10-6 με Μπούριτς και Μπούκιτς αλλά ο Φουντούλης με δύο σερί τέρματα έφεραν την ομάδα του Πειραιά στο double score για το 12-6 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 12-7 με τον Χαρκόφ.

Η Γιαντράν μπήκε δυνατά στο τελευταίο οκτάλεπτο και μείωσε σε 12-10 με Ντούζεβιτς, Χάρκοφ και Σέτκα 4:40 πριν το τέλος του ματς με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να σκοράρει σε αυτό το κομμάτι του αγώνα. Ο Μπίγατς έδειξε τα αντανακλαστικά του τις φορές που έπρεπε και η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πήρε τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΓΙΑΝΤΡΑΝ 12-10

Οκτάλεπτα: 4-1,4-3, 4-3, 0-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Μπίγατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Φιλίποβιτς 5, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ (Σμόντλακα): Μπόντρουγκ, Μπούριτς 2, Μάρινιτς, Κράγκιτς, Μπούτιτς, Πέκοβιτς, Μπούκιτς 2, Χαρκόφ 1, Ντέλιτς 2, Στόγιανατς, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς.

Ολυμπιακός - Γιαντράν 12-10