Ρόδος – Καλλιθέα 0-1

Μία ακόμα νίκη την έβδομη συνεχόμενη  πανηγύρισε η Καλλιθέα, που έφυγε με τρίποντο από την Ρόδο και την έδρα των «ελαφιών». Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου ήταν αυτή που μπήκε πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο με το πέρας της ώρας το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό του αγώνα.

Ωστόσο και η ομάδα των νοτίων προαστίων δεν είχε μπορέσει να δημιουργήσει την μεγάλη φάση, μπροστά στην εστία του Θεοδωράκη. Όλα αυτά μέχρι το 20΄ όταν ο Κυνηγόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο διάστημα που ακολούθησε η Ρόδος πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, ο Κυνηγόπουλος όμως ήταν αυτός που στο 40΄ είχε την ευκαιρία να κάνει το 0-2, το πλασέ του όμως δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε.

Στην επανάληψη η Ρόδος ανέβασε την απόδοσή της και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να το είχε πετύχει σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 49΄ με τον Στρέζο να αποκρούει την κεφαλιά του Μακρυδημήτρη και στο 53΄ αυτή τη φορά σε κεφαλιά που επιχείρησε ο Αδαμάκης. Η απάντηση από την πλευρά της Καλλιθέα ήρθε αρχικά στο 62΄ με τον Κυνηγόπουλο να βγαίνει τετ α τετ με τον Θεοδωράκη και τον τελευταίο να τον νικάει και στο 73΄ με το σουτ του Τσιντώνη να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων και το 0-1 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΡΟΔΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωράκης, Μπότος (72’ Δελαπόρτας), Σάντου, Μακρυδημήτρης ( 46’ Μάρκοβιτς), Καψάλης (23’ Αδαμάκης), Μαρτσάκης (84’ Βουργουτζής), Καραγεώργης, Μίγγος (46’ Χύσι), Παπάζογλου, Σταματελόπουλος, Τσάβες.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ευαγγέλου, Κύργιας, Σαντάνα, Κυνηγόπουλος (71’ Κονέ), Ρώσσης, Μάλτσι (71’ Τσιντώνης), Μανθάτης (60’ Κωστίκας), Μπουλούλης, Βασιλούδης, Κοντοχρήστος (60’ Ματσιέλ).

Εργοτέλης – Χανιά 0-0

Από ένα βαθμό αυτόν της ισοπαλίας έβαλαν στο σακούλι τους Εργοτέλης και Χανιά, σε ένα παιχνίδι που είχε κύριο χαρακτηριστικό του τη δύναμη… Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι.

Όλα αυτά μέχρι το 24΄ όταν το πλασέ που επιχείρησε ο Μπαϊροβιτς για τα Χανιά έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Τσέλιου. Με το πέρας της ώρας οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου ενέτειναν την πίεσης τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε επιτευχθεί στο 40΄, το σουτ όμως που επιχείρησε ο Βασιλόγιαννης αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Τσέλιο. Η απάντηση από την πλευρά του  Εργοτέλη ήρθε στο 45΄, με το σουτ του Κοκκίνη να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Κουτζαβασίλη…

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στα πρώτα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάτι που είχε σαν συνέπεια να μην υπάρχουν αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Όλα αυτά μέχρι το 73΄,  όταν το πλασέ που επιχείρησε ο Μπουτσάκης αποκρούστηκε από τον Κουτζαβασίλη. Στο 80΄ η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα έφτασε κοντά στο 80΄, η προβολή όμως που επιχείρησε ο Σερβιλάκης σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων με συνέπεια το 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης (87’ Κατσούρι), Σερβιλάκης, Σαρρής, Μίκο, Μπουτσάκης (83’ Αλεξάκης), Πέιος, Βουτσάς, Κωστανάσιος, Κόνραντ, Κοκκίνης (83’ Ποζατζίδης).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Καψάλης, Πατάπης, Τσαμούρης  Κογιέτε (68’ Παράνο), Σάντος (54’ Μασούρας), Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος (68’ Κόλλας), Μπαΐροβιτς (87’ Παντεκίδης), Βάρκας (54’ Νικολής), Βασιλόγιαννης.

ΟΦ Ιεράπετρας – Καραϊσκάκης 5-1

Την πιο επιβλητική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΟΦ Ιεράπετρας, που είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στον Καραϊσκάκη. Το συγκρότημα του Στάικου Βεργέτη μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 2΄ έκανε το 1-0 με τέρμα που πέτυχε ο Μεσιδόρο…Έπειτα από το γρήγορο αυτό γκολ, το οποίο έδιωξε το όποιο άγχος από τα πόδια τους, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο ματς και στο 5΄ κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους, αυτή τη φορά με πλασέ του Νεκούλ.

Οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στο 3-1, η εκτέλεση φάουλ όμως του Πέδρο δεν είχε την κατάληξη που αυτός θα ήθελε. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, το οποίο και διατηρήθηκε ως είχε μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 48΄ η ομάδα του Λασιθίου έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με τον Αντερέγκεν με πλασέ να κάνει το 4-0.

Στο 65΄ ο Καραϊσκάκης κατάφερε να μειώσει σε 4-1 με τον Κλιγγόπουλο, ενώ στο 73΄ έφτασε κοντά στο να κάνει το 4-2 η εκτέλεση φάουλ όμως του Πέδρο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καραγκιόζη. Ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν οι Αρτινοί σε εκείνο το χρονικό σημείο, το έκαναν οι Κρητικοί στο 93΄ με τον  Αντερέγκεν να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ και να κάνει το 5-1 που  ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

O.Φ.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Κοντοές, Κάρδαρης, Μεσιδόρο (66' Ντέλτερ), Νεκούλ (66' Κατάλντι), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ (86' Καραμπέτσος), Λεμονής (71' Τορίμπιο), Βουό (46' Μπλανκ Καζάου), Ζήσης, Αντερέγκεν.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Δημήτρης Μπέλας): Λάζαρεβς, Πριόνας (60' Φαν Ιπέρεν), Πέδρο Ενρίκε, Κλιγγόπουλος (70' Γιαννιώτης), Βαφειάδης (70' Κορέλας), Κρισμάρεβιτς, Ναζίμ, Δερμιτζάκης (46' Γαλεάδης), Τάμπας, Νταλακούρας, Ντοναλντόνι.

Αστέρας Βλαχιώτη – Διαγόρας 2-0

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Βλαχιώτη, αποτέλεσμα που τον διατηρεί ζωντανό στην μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Κώστα Βελιτζέλου μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και σε δύο περιπτώσεις έφτασε κοντά στο γκολ.

Αρχικά στο 2΄ με το σουτ του Τσίπρα που αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μπίντση και εν συνεχεία στο 3΄ με την κεφαλιά του Λάμτσε, που αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των Ροδιτών. Με το πέρας της ώρας οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεση τους, προκειμένου να φτάσουν στο γκολ, το οποίο θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, ωστόσο παρά τις όποιες προσπάθειες είχαν αυτές δεν στέφθηκαν από επιτυχία με συνέπεια το στείρο 0-0 να μείνει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου.

Αυτό που δεν είχαν καταφέρει οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, το πέτυχαν στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 53΄ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σοκολάροφ, πέναλτι που κέρδισε ο Φλένσμπουργκ. Μετά από το γρήγορο αυτό γκολ ο Αστέρας κυριάρχησε στο  ματς και ενέτεινε την πίεση του, προκειμένου να φτάσε σε ακόμα ένα τέρμα που θα του έδινε προβάδισμα ασφαλείας στο σκορ. Αυτό ήρθε στο 71΄ με τον Φλένσμπουργκ να κάνει με πλασέ το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

AΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Κώστας Βελιτζέλος): Ιωαννίδης, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος (63' Παπούλης), Αλβάρεζ, Λάμτσε, Μαϊσουράντζε, Λεωνιδόπουλος (25' λ. τρ. Ζαΐμι), Άντο (63' Αμπάνκουα), Τσίπρας (74' Φουρλάνος), Σοκολάροφ (74' Ρόδης), Φλένσμποργκ.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Προβίδας): Μπίντσης, Μπούμπας, Τοπάλ, Μουμίν, Καρατάσιος, Σάιμπερτ, Γιώργου (46' Χότζα), Τάτσης, Παραστατίδης, Λαμπίρης, Μπαστιάνος (41' λ. τρ. Μιράντα).

Κηφισιά – Ηρόδοτος 2-0

Το τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο πανηγύρισε η Κηφισιά, αποτέλεσμα που την φέρνει πλέον να βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας… Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μπήκε νωθρά στο ματς, ωστόσο  με το πέρας της ώρας άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αρχίσει να πατά με αξιώσεις την περιοχή του Δήμιζα, χωρίς να έχει δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 24΄ όταν η κεφαλιά που επιχείρησε ο Κουιρουκίδης έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Ηροδότου. Ότι δεν κατάφεραν σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι, το πέτυχαν στο 30΄ όταν ο Κουιρουκίδης κέρδισε πέναλτι από τον Κόρτσταμ, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Ντοριβάλ. Στο διάστημα που ακολούθησε δεν υπήρξε κάποια μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με αποτέλεσμα το ήδη υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο β΄ ημίχρονο ο Ηρόδοτος προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να γίνει απειλητικός για την εστία του Αναγνωστόπουλου… Στο 49΄ εκτέλεση φάουλ του Γκόμεζ αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς, ενώ στο 68΄ οι προσπάθειες των Ποζατζίδη και Μακρυδάκη δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αυτό που δεν κατάφεραν οι παίκτες του Γιάννη Τάτση, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο 72΄ με κεφαλιά του Καλλέργη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν σημαντική ευκαιρία για να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ο Γκόμεζ όμως σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι…

KHΦΙΣΙΑ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Να, Γκότοβος, Μκρτσιάν, Ντοριβάλ, Παπασάββας, Οικονομίδης (77' Τζέλη), Φερέιρα (56' Παυλάκης), Καλλέργης (77' Τόλιος), Τετέι (21' λ. τρ. Κουιρουκίδης).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιάννης Τάτσης): Δήμιζας, Κόρτσταμ, Βρεττός (75' Αρναούτογλου), Γκόμεζ, Μακρυδάκης (85' Χριστογιάννης), Καντέ, Κυριακίδης (75' Αποστολίδης), Ντιμ, Γκίνη (58' Χαλκιαδάκης), Σταμπουλίδης, Ποζατζίδης.