• 9' Φορτούνης
  • 28' Ραντζέλοβιτς
  • 61' Φορτούνης
  • 64' Μπα

Λίγες μέρες μετά την απώλεια του αήττητου από τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός πήγε στην Κρήτη χωρίς κανένα άγχος πλέον και πέτυχε τον στόχο του: έπαιξε καλό ποδόσφαιρο τηρουμένων των συνθηκών, έφτασε σε μια εύκολη νίκη και παράλληλα ξεκούρασε... κόσμο και κοσμάκη ενόψει του τελικού Κυπέλλου αλλά και της ρεβάνς με τη Γουλβς. Το τελικό 3-1 για τους «ερυθρόλευκους» αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα, απέναντι σε έναν ΟΦΗ -επίσης με πολλές αλλαγές- που προσπάθησε κατά διαστήματα, όμως δεν κατάφερε να κοντράρει επί της ουσίας τον πρωταθλητή, στο τέταρτο σερί μεταξύ τους φετινό ματς.

Όσον αφορά στην εικόνα του ματς, το γεγονός ότι ήταν απολύτως αδιάφορο βαθμολογικά και για τις δύο ομάδες, αποτυπώθηκε σε όσα συνέβησαν στον αγωνιστικό χώρο, όπως επίσης και στις πάρα πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές στο αρχικό σχήμα. Στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν «κλειστό», με εμφανή την έλλειψη υψηλού ρυθμού, ίσως λόγω και της έλλειψης κινήτρων για τις δύο ομάδες. Το παιχνίδι, σε τακτικό τουλάχιστον επίπεδο, απλοποιήθηκε σε τεράστιο ποσοστό μετά το γρήγορο γκολ του Ολυμπιακού, αφού από το δεκάλεπτο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν, όποτε χρειάστηκε έκαναν το γνωστό παιχνίδι τους με τη γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και την ομαδική πίεση, έβγαλαν αρκετές καλές φάσεις και γρήγορα έφτασαν και στο δεύτερο γκολ, πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Μετά το 0-1 με το εύστοχο πέναλτι του Φορτούνη στο 10', ο Ραντζέλοβιτς ήταν αυτός που διπλασίασε τα «ερυθρόλευκα» τέρματα στο 28' έπειτα από ασίστ του Καφού στην αντεπίθεση. Έτσι ακριβώς -δηλαδή με αντεπιθέσεις- επέλεξε να απειλεί από το σημείο αυτό και έπειτα η ομάδα του Μαρτίνς, δίνοντας πια περισσότερο χώρο στον αντίπαλο, αφού πλέον είχε επί της ουσίας «καθαρίσει» το ματς και είχε την ευκαιρία να κάνει διαχείριση δυνάμεων. Στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός είχε 10 τελικές έναντι 3 του ΟΦΗ, ενώ η κατοχή μπάλας ήταν στον 55% υπέρ των Κρητικών.

Από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου φάνηκε ότι ο Ολυμπιακός δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει τον έλεγχο του αγώνα, συνεχίζοντας να «χτυπάει» τον αντίπαλο στον κενό χώρο, κάτι για το οποίο επίσης φάνηκε πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν απάντηση. Μετά από δύο καλές στιγμές και ένα δοκάρι του Μπουχαλάκη, τελικά η ομάδα του Μαρτίνς βρήκε και το τρίτο γκολ που σφράγισε οριστικά το υπέρ της αποτέλεσμα. Ήταν η φάση του 61ου λεπτού όταν ο Ελ Αραμπί έδωσε μπαλιά «πάρε-βάλε» για τον Φορτούνη και αυτός εκτέλεσε τον Γουόλι για το 0-3.

Από εκεί και έπειτα, υπήρξαν κάποιες εκατέρωθεν ευκαιρίες, όμως με τον ρυθμό να πέφτει ακόμη περισσότερο μετά τις αλλαγές, δεν άλλαξε κάτι μέχρι ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τελικό σφύριγμα. Γιατί αμέσως πριν αυτό, ο Δεληγιαννίδης κατάφερε απλώς να μειώσει στο τελικό 1-3 με έξυπνο απευθείας φάουλ, με τον Ολυμπιακό να επεκτείνει τουλάχιστον το εκτός έδρας αήττητο στα 23 ματς πρωταθλήματος.

• 91

O Γιώργος Σίμος διατήρησε το σχήμα με τους τρεις στόπερ σε αυτό το 5-4-1 που επιλέγει στα πιο δύσκολα ματς, με την αρχική του σύνθεση ωστόσο να έχει αρκετές αλλαγές, κάποιες αναγκαστικές, κάποιες για να δώσε χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες του. Το αρχικό πλάνο δεν απέδωσε ιδιαίτερα αφού δεν κατάφερε να περιορίσει την κινητικότητα του αντιπάλου, ούτε όμως και να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Αλέν. Γενικά, το ματς μάλλον τελείωσε νωρίς για τους Κρητικούς μετά το 0-2 του 28'.

• 99

Φουλ ροτέισον έκανε ο Πέδρο Μαρτίνς σε αυτό το παιχνίδι, δίνοντας ανάσες σε πολλούς βασικούς, αφήνοντας Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Ελαμπντελαουί, Μασούρα εκτός αρχικού σχήματος και Σα, Σεμέδο, Γκιγέρμε, Καμαρά, Τσιμίκας και Σισέ εκτός αποστολής. Μόνο ο Μπουχαλάκης διατηρήθηκε από τον βασικό «πυρήνα» της ομάδας, ενώ επανέφερε και το 4-2-3-1. Από τη στιγμή που η ομάδα του πήρε γρήγορα σημαντική διαφορά στο σκορ, κυριάρχησε πλήρως, παίζοντας όσο χρειαζόταν για να φτάσει σε μια άνετη και ξεκούραστη νίκη.

61'

Ο Κώστας Φορτούνης έχει μόλις πετύχει το τρίτο και το πιο όμορφο γκολ του Ολυμπιακού στο ματς. Ο Ελ Αραμπί τον βρήκε με έξοχη κάθετη μπαλιά και ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» εκτέλεσε τον Γουόλι με δυνατό δεξί σουτ στη γωνία.

• 9’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Καταλογίστηκε για τράβηγμα του Κουτρουμπή στον Χασάν μετά από εκτέλεση κόρνερ.

• 10’

ΓΚΟΛ! Εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι από τον Κώστα Φορτούνη και 0-1 για τον Ολυμπιακό.

• 14’

Σουτ του Ναμπί από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο Αλέν μπλοκάρει σταθερά.

• 20’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Ραντζέλοβιτς, αυτός μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και σούταρε δυνατά όμως ο Γουόλι απέκρουσε σε κόρνερ.

• 28’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός βγαίνει στην αντεπίθεση, ο Καφού βρίσκει δεξιά τον Ραντζέλοβιτς ο οποίος μπαίνει ξανά στην περιοχή και αυτή τη φορά με δυνατό σουτ νικά τον Γουόλι για το 0-2.

• 34’

Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα είναι αυτός που μπαίνει στην περιοχή και κάνει το γύρισμα, με την προβολή του Ελ Αραμπί να περνά λίγο άουτ.

• 36’

Δυνατό σουτ του Καφού μέσα από την περιοχή, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

• 38’

Ατομική προσπάθεια του Ναμπί και δύσκολο γυριστό σουτ, άουτ.

• 42’

Σέντρα του Γκασπάρ από τα δεξιά και κεφαλιά του Ελ Αραμπί στην κίνηση προ του Κουτρουμπή, η μπάλα περνάει 3-4 μέτρα άουτ.

• 43’

Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, ο Γουόλι είναι στη σωστή θέση και μπλοκάρει σταθερά.

• 46’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ραντζέλοβιτς βρίσκεται στην περιοχή και σουτάρει δυνατά σουτ πάνω στον Γουάλι, ενώ είχε αρκετές επιλογές πάσας.

• 51’

Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Δεληγιαννίδης κερδίζει τις κόντρες και σουτάρει, όμως ο Αλέν μπλοκάρει σταθερά.

• 52’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Σπουδαία έμπνευση του Μπουχαλάκη που προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Γουόλι από μακριά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο.

• 56’

Γύρισμα του Φορτούνη από τα δεξιά και πλασέ του Τοροσίδη στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, πάνω όμως στον Γουόλι που μπλοκάρει.

• 61’

ΓΚΟΛ! Έξοχη κάθετη μπαλιά του Ελ Αραμπί βρίσκει τον Φορτούνη στην κίνηση, αυτός μπαίνει στην περιοχή και κεραυνοβολεί τον Γουόλι για το 0-3 του Ολυμπιακού.

• 65’

Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Κεφαλιά του Ζοάο Βίκτορ στο γέμισμα του Ναμπί και δεύτερη κεφαλιά του Νοικοκυράκη από κοντά, λίγο πάνω από το οριζόντιο του Αλέν.

• 79’

Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κοροβέση από αριστερά, ο Νοικοκυράκης πετάχτηκε ανάμεσα σε Τοροσίδη και Μπα και έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

• 90+5’

ΓΚΟΛ! Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο ΟΦΗ μειώνει σε 1-3 με έξυπνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη.

«Κεκλεισμένων των θυρών;» η ερώτηση, «κανένα πρόβλημα» η απάντηση των οπαδών του ΟΦΗ σε ένα ακόμη ματς στο «Γεντί Κουλέ»! Ο κόσμος των Κρητικών ήταν ξανά εκεί, σε όλες τις γύρω ταράτσες και έδωσε δυναμικό παρών, στηρίζοντας την ομάδα τους ανεξαρτήτως της εικόνας και της εξέλιξης του αγώνα.

7
Κώστας Φορτούνης
Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις, δείχνοντας πια ότι έχει αφήσει για τα καλά πίσω του τον τραυματισμό που τον άφησε μακριά από τα γήπεδα για πολλούς μήνες. Πέτυχε δύο γκολ, μοίρασε μπάλες, εκτέλεσε στημένα και έκανε γενικά καλό κουμάντο στη μεσαία γραμμή της ομάδας του.

5
Γιώργος Κουτρουμπής
Ο χειρότερος του γηπέδου με διαφορά αφού αφενός έκανε ένα χαζό πέναλτι πάνω στον Χασάν στο 9ο λεπτό, αφετέρου έχασε και τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες με τους δύο σέντερ φορ του Ολυμπιακού.

97
Λάζαρ Ραντζέλοβιτς
Ο πιο κινητικός και επικίνδυνος «ερυθρόλευκος» στο πρώτο ημίχρονο, με συνεχείς κούρσες από τα δεξιά. Ταλαιπώρησε αφάνταστα όλη την αριστερή πλευρά άμυνας του ΟΦΗ και σε μια από αυτές τις φάσεις κατάφερε να σκοράρει κιόλας, «καθαρίζοντας» το ματς με το 0-2.

Το αχρείαστο μαρκάρισμα του Κουτρουμπή πάνω στον Χασάν στο 9ο λεπτό έδωσε στον Βάτσιο την ευκαιρία να δείξει τη λευκή βούλα και αυτή ήταν μάλλον η μοναδική αξιοσημείωτη φάση σε όλο το 90λεπτο. Από εκεί και έπειτα, η εξέλιξη του αγώνα επέτρεψε στο διαιτητικό τιμ να περάσει ένα εύκολο απόγευμα στο Ηράκλειο.

Αποκάλυψη στο Μεξικό για Αλμέιδα: «Η ρήτρα που έχει με την ΑΕΚ...»