• 43 Κώστας Φορτούνης
  • 58 Αχμέντ Χασάν
  • 66 Γιουσούφ Ελ Αραμπί
  • 74 Μπρούνο Γκασπάρ

Τι κι αν ο Ολυμπιακός ήρθε στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό όντας αήττητος στο πρωτάθλημα, με πέντε συνεχόμενες νίκες στα πλέι οφ και με τη ψυχολογία και τη φόρμα του στα ύψη έχοντας εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο;

Τι κι αν ο διαιτητής Κομίνης ως άλλος καμικάζι που έδινε εξετάσεις προθέσεων δεν τιμώρησε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μπα στο 41’ και καταλόγισε ένα πέναλτι στο φινάλε του ημιχρόνου απ’ αυτά που δίνονταν επί «παράγκας»;

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών, έχοντας τέσσερις νεαρούς από την ακαδημία του στην 11άδα και πέντε συνολικά στο ματς, ήταν «βράχος» στο αποψινό 0-0 στο ΟΑΚΑ και ο νικητής των εντυπώσεων πέραν πάσης αμφιβολίας.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπήκαν στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό με πολύ πάθος και με στρατηγική από τον προπονητή τους να πιέσουν ψηλά την άμυνα του Ολυμπιακού και να κλέψουν όσες περισσότερες μπάλες είναι δυνατόν κοντά στην «ερυθρόλευκη» περιοχή.

Ταυτόχρονα άφησαν την κατοχή της μπάλας τον «αιώνιο» αντίπαλό τους και στηρίχθηκαν στην καλά οργανωμένη αμυντική τους γραμμή που εμπεριείχε πεντάδα μπροστά από τον Διούδη και δύο τρεχαντίρια στον άξονα της μεσαίας γραμμής (Ανουάρ-Αλεξανδρόπουλο) που έκαναν εξαιρετική δουλειά και πολλά κλεψίματα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς πιο επικίνδυνος αν και οι τελικές ήταν μοιρασμένες (από τέσσερις και ο Ολυμπιακός βραχυκυκλωμένος παρότι είχε ανούσια κατοχή (39%-61%).

Στο 45+2’ ο Κομίνης έκανε το ντέρμπι ροντέο. Ο Ανουάρ έκοψε τον Βαλμπουενά μέσα στην περιοχή κι αυτός αφού ανακάλυψε παράβαση, ενημερώθηκε από το VAR να ελέγξει ξανά τη φάση. Η απόφασή του δεν είναι να πάρει πίσω το φάουλ αλλά να καταλογίσει πέναλτι μια και το μαρκάρισμα ήταν εντός περιοχής, μόνο που ο Διούδης είπε «όχι» στην εκτέλεση του Βαλμπουενά.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτίνς φόρτωσε με δεύτερο επιθετικό (Χασάν αντί Μπουχαλάκη), αλλά η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό των πιτσιρικάδων και των πάμπολλων απουσιών να σταματάει το σερί νικών του Ολυμπιακού στα πλέι οφ και να διατηρεί το αήττητο στο ΟΑΚΑ από τις 27 Οκτωβρίου 2019 και το ματς με την ΑΕΛ.

• 9

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού επέλεξε το 5-4-1 ως σχηματισμό της ομάδας του, με τον Κουρμπέλη δεξιό στόπερ και τους Ανουάρ Αλεξανδρόπουλλο κεντρικούς μέσους. Επέλεξε να δώσει χώρο στον Ολυμπιακό να βγει άμεσα στο επιθετικό τρανζίσιον μετά από κλεψίματα και πίεση ψηλά. Η στρατηγική του επέδωσε σε υψηλό βαθμό και έμεινε απαράλλαχτη σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι, κάτι που δεν συνηθίζει. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν δίστασε να ρίξει στη μάχη ένα ακόμη παιδί από την ακαδημία, τον Σερπέζη που τα πήγε πολύ καλά.

• 28

Με το κλασικό του σχήμα, το επιτυχημένο 4-3-3, κατέβασε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ ο Πέδρο Μαρτίνς, αλλά και κάποιες αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα. Ελλείψει Τσιμίκα, στο αριστερό άκρο της άμυνας ξεκίνησε ο Γκασπάρ, ενώ ο Πορτογάλος επέλεξε για πρώτη φορά και δίδυμο «πλέι-μέικερ» στις πτέρυγες, ξεκινώντας Βαλμπουενά και Φορτούνη πίσω από τον Ελ Αραμπί. Το σύνηθες πλάνο των «ερυθρόλευκων» σε αυτό το ματς δεν απέδωσε όπως στα προηγούμενα, με τον τεχνικό των Πειραιωτών να αλλάζει το σχήμα σε 4-4-2 με Χασάν-Ελ Αραμπί στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι όμως χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα.

45+6'

Έξι λεπτά «μέσα» στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Σωκράτης Διούδης κρατά το 0-0 αφού πέφτει σωστά και νικά τον Ματιέ Βαλμπουενά, στο πέναλτι που... ανακάλυψε λίγο νωρίτερα ο Γιώργος Κομίνης!

• 2’

Ο Μπουζούκης κλέβει τη μπάλα από τον Μπα, μπαίνει στην περιοχή από πλάγια δεξιά και σουτάρει διαγώνια πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα.

• 7’

Ο Βαλμπουενά βλέπει την κάθετη κίνηση του Μπουχαλάκη και του δίνει τη μπάλα, αυτός τη γυρίζει στο ύψος του πέναλτι όπου ο Χατζηθεοδωρίδης προλαβαίνει τον Ελ Αραμπί και απομακρύνει τη μπάλα

• 11’

Εξοχη κάθετη πάσα του Μπουζούκη προς τον Μακέντα που αποκτά πλεονέκτημα έναντι του Μπα, βγαίνει τετ α τετ με τον Σα αλλά το πλασέ του περνάει δίπλα απ' το δεξί κάθετο δοκάρι.

• 45+2’

Ο Ανουάρ ανακόπτει τον Βαλμπουενά μέσα στην περιοχή ο διαιτητής Κομίνης ανακαλύπτει παράβαση και ενημερώνεται από το VAR να ελέγξει ξανά τη φάση. Η απόφασή του δεν είναι να πάρει πίσω το φάουλ αλλά να καταλογίσει πέναλτι μια και το μαρκάρισμα ήταν εντός περιοχής.

• 45+5’

Ο Βαλμπουενά αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά ο Διούδης εκτινάσσεται στη δεξιά του γωνία και κρατάει ανέπαφη την εστία του.

• 50’

Μακρινό σουτ του Μπουζούκη ο Σα μπλοκάρει τη μπάλα.

• 61’

Ο Χαρζηθεοδωρίδης κλέβει τη μπάλα, φτάνει μέχρι το ύψος της αντίπαλης περιοχής και σουτάρει με δύναμη αλλά η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απ' το δοκάρι.

• 64’

Σέντρα του Βαλμπουενά από αριστερά, ο Κουρμπέλης διώχνει με κεφαλιά και ο Ελ Αραμπί με προβολή στέλνει τη μπάλα άουτ.

• 71’

Σέντρα του Λοβέρα από αριστερά, ο Μασούρας πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω αλλά η μπάλα περνάει δίπλα απ' την εστία.

• 1

Η τακτική προσέγγιση του Παναθηναϊκού βραχυκύκλωσε τον Ολυμπιακό με το πρέσινγκ ψηλά, τους τρεις στόπερ αλλά και τη προσέγγιση για άμεσο ποδόσφαιρο χωρίς στόχευση στην κατοχή της μπάλας.

• 2

Η δεύτερη κίτρινη κάρτα που χάρισε ο διαιτητής Κομίνης στο Μπα στο 41' για πάτημα πάνω στον Ανουάρ θα άλλαζε τις αριθμητικές ισορροπίες και κατ' επέκταση την εικόνα του ντέρμπι.

• 3

Η απόκρουση του Σωκράτη Διούδη στην εκτέλεση πέναλτι του Βαλμπουενά σε ένα χρονικό σημείο (τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων) άκρως σημαντικό στο ματς.

Σε αυτή εδώ τη φάση, τόσο ο διαιτητής του αγώνα, Γιώργος Κομίνης, όσο και οι δύο διαιτητές VAR, «είδαν» παράβαση στο μαρκάρισμα του Ανουάρ στον Βαλμπουενά...

26
Ανουάρ Τουχαμί
Εκπληκτικό ματς πραγματοποίησε ο Ισπανομαροκινός μέσος του Παναθηναϊκού, μακράν το καλύτερό του με την πράσινη φανέλα και το τριφύλλι. Ο Ανουάρ ήταν παντού στο γήπεδο, έκλεψε πολλές μπάλες, κατάπιε αμέτρητα χιλιόμετρα και δέσποζε στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

24
Ουσεϊνου Μπα
Σε πολύ κακή βραδιά ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού, είχε πολλά προβλήματα στο πρέσινγκ των παικτών του Παναθηναϊκού και ήταν επιρρεπής στο λάθος από το ξεκίνημα του ντέρμπι. Φυσιολογικά ο Μαρτίνς τον έκανε αλλαγή στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

1
Σωκράτης Διούδης
Μία και... καθοριστική απόκρουση είχε στο ντέρμπι ο Σωκράτης Διούδης, ο οποίος ψώνισε τον Ματιέ Βαλμπουενά και κατάφερε να αποκρούσει το πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του και παίζοντας σημαίνοντα ρόλο στο αποτέλεσμα.

Σε ένα από τα πιο αδιάφορα Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός όλων των εποχών, ο Γιώργος Κομίνης ήταν αυτός που θέλησε να πρωταγωνιστήσει. Ο ρέφερι του συνδέσμου Θεσπρωτίας, επί της ουσίας... κράτησε το αήττητο των «ερυθρόλευκων» στο πρωτάθλημα, αρχικά με το να μην αποβάλλει ως όφειλε τον Ουσεϊνού Μπα στο 41ο λεπτό, όταν πάτησε τον Ανουάρ στον αστράγαλο ενώ είχε ήδη κάρτα. Έπειτα, έδωσε στους Πειραιώτες την ευκαιρία και να προηγηθούν, ανακαλύπτοντας πέναλτι πάνω στον Βαλμπουενά -ασχέτως αν αστόχησε- στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, μετά μάλιστα και από τον έλεγχο του VAR.