• 65' Νέναντ Κρίστιτσιτς
Κοκκινες καρτες
  • 90+2' Νίκλας Χουλτ
  • 90+3' Μάρκο Λιβάγια

Ένα γκολ από την άσπρη βούλα ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ προκειμένου να πάρει δια... ποδός του αρχηγού του το πρώτο ντέρμπι της φετινής σεζόν. Γκολ που... αφύπνισε την ΑΕΚ αλλά δεν ήταν αρκετό για τους «κιτρινόμαυρους».

«Αγριεμένη» εμφανίστηκε η ΑΕΚ με τη σέντρα του παιχνιδιού, ανεβάζοντας τις γραμμές της και πιέζοντας ψηλά, θέλοντας να δημιουργήσει προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων. Ο Δικέφαλος του Βορρά ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι, περνώντας στην... αντεπίθεση, καταγράφοντας από νωρίς την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία με το τετ α τετ του Σφιντέρσκι που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μπάρκα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ο ρυθμός των δύο ομάδων προμήνυαν ένα «καυτό» από κάθε άποψη ντέρμπι αλλά η εξέλιξη του αγώνα δεν δικαίωσε σε καμία περίπτωση τις προσδοκίες που δημιούργησαν αμφότεροι.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του αγώνα, περιορίζοντας την ΑΕΚ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου σε έναν ρόλο παθητικό, όμως, παρά την υπεροχή τους δεδομένου πως η στατιστική υπηρεσία του α΄μέρους έδειξε 61-39% κατοχή, η συγκομιδή για τον ΠΑΟΚ δημιουργικά έμοιαζε «φτωχή», απόρροια μιας ομάδας φλύαρης, έχοντας απολογισμό μόλις μίας τελικής στο στόχο.

Τα στημένα για τους γηπεδούχους φάνταζαν η μοναδική πηγή κινδύνου, με τους κιτρινόμαυρους να «αναχαιτίζουν» με επιτυχία κάθε προσπάθεια, έχοντας... επαναπαυθεί στο ρόλο τους, όντας συμπαγείς μεσοαμυντικά, με το 0-0 να συνοδεύει ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στα αποδυτήρια.

Το ντέρμπι βρήκε τη σπίθα που έψαχνε στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπάρκας είπε «όχι» στον Σφιντέρσκι και στην εξέλιξη της φάσης ο Σιμόες τράβηξε και κράτησε παρατεταμένα τον Βιεϊρίνια μέσα στην περιοχή με τον Ισραηλινό ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ βρέθηκε απέναντι από τον πορτιέρε της Ένωσης και ευστόχησε για το 1-0, βάζοντας «φωτιά» στην Τούμπα.

Η αντίδραση του Μάσιμο Καρέρα ήταν άμεση, ανακατεύοντας την τράπουλα και προχωρώντας σε ένα 4-2-3-1 με την είσοδο του Ολιβέϊρα, θέλοντας να δώσει μια επιθετική πνοή στην ομάδα του από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Μια αλλαγή που «αφύπνισε» τους φιλοξενούμενους, με την ΑΕΚ να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, έχοντας -μάλιστα- και δοκάρι με τον Μάνταλο στο 71΄.

Παρά το γεγονός, ότι οι φιλοξενούμενοι έδειξαν διάθεση να κυνηγήσουν μέχρι τέλους το γκολ της ισοφάρισης, ο χρόνος κυλούσε εις βάρος τους (σ.σ. μένοντας και με εννιά στην εκπνοή του αγώνα) με τον ΠΑΟΚ να μοιάζει ιδιαίτερα επικίνδυνος στην κόντρα επίθεση που θα τον έφερνε αγκαλιά με ένα 2-0. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με το Δικέφαλο του Βορρά να σφραγίζει το πρώτο του τρίποντο σε ντέρμπι εις βάρος της ΑΕΚ.

• 9

Ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε να στηρίξει τον Ζίβκοβιτς, επαναφέροντας τον Σέρβο κάτω από τα γκολποστ του Δικεφάλου και τον Μάτος στο δεξί άκρο της άμυνας. Δίδυμο στα χαφ αγωνίστηκαν οι Μίσιτς - Εσίτι, με τον Μπίσεσβαρ πίσω από τον Σφιντέρσκι. Μετά το 1-0, «φρέσκαρε» επιθετικά την ομάδα του με την είσοδο των Πέλκα - Άκπομ

• 7

Ο Μάσιμο Καρέρα παρέταξε την ΑΕΚ με 4-3-3 και ξεκάθαρο στόχο να δημιουργήσει πληθωρισμό στη μεσαία γραμμή και να «κλειδώσει» τον ΠΑΟΚ. Τα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη, μετά το γκολ του Βιεϊρίνια, άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1 με την είσοδο του Ολιβέιρα. Πήρε κάποια μέτρα η ΑΕΚ, έχασε και δυο σημαντικές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να γίνει παραπάνω απειλητική.

• 4’

Υποψία μεγάλης ευκαιρίας για την ΑΕΚ με τον Κρίστισιτς, ο οποίος έφυγε από εμφανή θέση οφσάιντ, μην μπορώντας -όμως- να νικήσει τον Ζίβκοβιτς. Καθυστερημένα σήκωσε το σημαιάκι του ο βοηθός, ως μη γενόμενη η φάση.

• 16’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπάρκα να σταματάει σε τετ α τετ τον Σφιντέρσκι, παραχωρώντας κόρνερ στους γηπεδούχους. Ο Βιεϊρίνια το εκτέλεσε, ο Ίνγκασον έπιασε την κεφαλιά αλλά η άμυνα της ΑΕΚ πρόλαβε να διώξει.

• 31’

Από λάθος του Χουλτ, η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος σούταρε και κέρδισε ένα κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης το... τάκλιν του Μπάρκα στον Μπίσεσβαρ προτού πατήσει περιοχή και απειλήσει, αποδείχθηκε σωτήριο.

• 39’

Καλές προϋποθέσεις για τον ΠΑΟΚ, με τον Μάτος να πατάει περιοχή, να στρώνει στον Εσίτι, ο οποίος ανενόχλητος και αμαρκάριστος επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Χουλτ και έφυγε κόρνερ.

• 55’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Πέναλτι για τους γηπεδούχους με τον Σιμόες να τραβάει τον Βιεϊρίνια και τον Ισραηλινό ρέφερι να καταλογίζει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός του ΠΑΟΚ για το 1-0!

• 69’

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να σερβίρει εξαιρετικά για τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος δεν έβαλε καλά το πόδι του, κάνοντας άτσαλη κίνηση προς τη μπάλα.

• 71΄’

Δοκάρι για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια βρήκε υπέροχα τον Μάνταλο που έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς, μην μπορώντας να τελειώσει τη φάση.

• 79’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ζίβκοβιτς να λέει «όχι» στον Ολιβέιρα, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας από τον Μάνταλο.

• 88’

Μεγάλη επέμβαση του Μπάρκα, ο οποίος κρατάει την ΑΕΚ στο παιχνίδι μέχρι τέλους, νικώντας τον Λημνιό που πάτησε περιοχή, απειλώντας για το 2-0.

• 91’

Αποβολή για τον Νίκλας Χουλτ και τον Λιβάγια. Με εννιά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η ΑΕΚ.

Μια κατάμεστη Τούμπα υποδέχθηκε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την ΑΕΚ. Και όταν η Τούμπα είναι κατάμεστη, κάθε ματιά στις κερκίδες είναι μια απόλαυση...

20
Αντρέ Βιεϊρίνια
Κέρδισε πέναλτι, το μετέτρεψε σε γκολ και σε γενικές γραμμές, αν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακός, στην επανάληψη προσέδωσε κινητικότητα στον ΠΑΟΚ και υπήρξε η πιο καθοριστική παρουσία προκειμένου οι γηπεδούχοι να είναι απειλητικοί.

8
Άντρε Σιμόες
Έκανε ένα ανόητο πέναλτι πάνω στον Βιεϊρίνια και ουσιαστικά «χάρισε» στον ΠΑΟΚ το 1-0. Επηρρεάστηκε στη συνέχεια από αυτή τη φάση, έκανε και άλλα ανόητα φάουλ και γενικά, στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου ήταν πολύ κακός.

88
Ζίβκο Ζίβκοβιτς
Ήταν θεατής στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά όταν χρειάστηκε υπήρξε απόλυτα σταθερός ενώ νίκησε και τον Ολιβέιρα σε ένα τετ-α-τετ, σε μια από τις μεγαλύτερες φάσεις της ΑΕΚ.

O Ορέλ Γκρίνφελντ άφησε το σκληρό παιχνίδι και αναπόφευκτα έκανε μετρημένη αλλά δίκαιη χρήση καρτών, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έμεινε με εννιά παίκτες στα τελευταία. Η απόφασή του για το πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ ήταν σωστή και σωστή -αν και πολύ πιο δύσκολη- ήταν η απόφασή του στη φάση που η ΑΕΚ ζητάει πέναλτι. Πρέπει να σημειωθεί πάντως πως η Ένωση, εκτός από τη φάση που ζητάει η ίδια πέναλτι, διαμαρτύρεται πως ο Σφιντέρσκι έχει κάνει φάουλ στον Βράνιες πριν γίνει πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ ενώ αντίστοιχα, εκτός από φάση που η ίδια ζητάει πέναλτι υπέρ της στο μαρκάρισμα του Βαρέλα στον Κρίστιτσιτς, τονίζεται πως υπάρχει πέναλτι στο 82' από τον στόπερ του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ: H εντυπωσιακή παρακάμερα της ισόπαλης «αετομαχίας» (vid)

0

Βαρούχας για Τούμπα και Σέρρες: «Σωστά μέτρησε το γκολ του Παναθηναϊκού - Καμία κόκκινη στο ΠΑΟΚ-ΑΕΚ» (vid)