Με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα και την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πέτυχε και τα τέσσερα γκολ της στο α΄ μέρος!

Έφτασε, έτσι τους 66 βαθμούς και βρίσκεται στο +11 από τη δεύτερη Μονακό, στο +13 από την τρίτη Μπρεστ και +14 από την τέταρτη Λιλ. Εκτός των θέσεων που εξασφαλίζουν συμμετοχή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις παρέμεινε η Λιόν.

Στο 3ο λεπτό, μετά από γύρισμα ο Μάτιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0 της Παρί, ενώ στο 6ο λεπτό,μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ασένσιο, πρώτη κεφαλιά του Μπαρκολά και τελείωμα του Μπεράλδο, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους.

Ο Γκονσάλο Ράμος έκανε το 3-0 στο 32’, με κεφαλιά μετά από σέντρα του Χακίμι. Η Λιόν, στο 37’, μείωσε με τονΝουάμα σε 3-1. Ο Ράμος σκόραρε ξανά στο 42’, με προβολή, από ασίστ του Ασένσιο.