Από την στιγμή που δεν έχασε ούτε τώρα, ίσως δεν θα χάσει ποτέ φέτος. Η πρώτη ήττα μετά από 45 παιχνίδια έμοιαζε σχεδόν σίγουρη, αφού το παιχνίδι στο Ντόρμτουντ ήθελε μία φάση για να λήξει.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν έμοιαζε χωρίς ενέργεια από το μεθύσι τίτλου, αλλά και την αναμέτρηση με την Γουέστ Χαμ. Είχε μία σπουδαία φάση στην επανάληψη με τον Τέγια, όμως απέναντι σε μία επίσης κουρασμένη Ντόρτμουντ το 0-0 έμοιαζε με έναν δίκαιο συμβιβασμό.

Το γκολ του Φίλκρουγκ στο 81ο λεπτό όμως σήμανε συναγερμό στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, ξύπνησε όλα τα ένστικτα αυτοσυντήρησης.

Η Λεβερκούζεν έκλεισε τον αντίπαλο στα καρέ του και άρχισε να πολιορκεί. Στο 96ο λεπτό το φάουλ του Γκριμάλντο βρήκε το δοκάρι, όμως η πίεση έφερε κόρνερ, για μία ακόμα τελευταία ζαριά.

Ο Στάνισιτς τρύπωσε μέσα στην αντίπαλη άμυνα και με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-1, που πανηγυρίστηκε περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο φετινό γκολ της Λεβερκούζεν, που χάρη σε αυτό το τέρμα μπορεί να γίνει η πρώτη ομάδα που θα κατακτήσει αήττητη το πρωτάθλημα στην Γερμανία!

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-1 (vid)