Χωρίς να ξεκουράσει τους βασικούς του, σε ένα διάστημα μικρότερο των τριών ημερών από τη στιγμή που απέκλεισε την Λιλ, ο Ουνάι Έμερι οδήγησε την Βίλα σε νίκη με ανατροπή κόντρα στην Μπόρνμουθ. Οι Χωριάτες με 3-1 επικράτησαν εντός έδρας και παρότι έχουν δύο παιχνίδια περισσότερα, έχουν πλέον και το σημαντικό +6 από την 5η, Τότεναμ, τέσσερις αγωνιστικές πριν ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στη φετινή Premier League. Όλα αυτά δέκα μέρες πριν η Βίλα παίξει τον πρώτο ημιτελικό του Conference League με αντίπαλο τον Ολυμπιακό (02/05).

Η Μπόρνμουθ δυσκόλεψε πολύ στην Άστον Βίλα που είχε ταξίδι και 120 λεπτά στην πλάτη της από το μεσοβδόμαδο ματς της Ευρώπης. Ο Σολάνκε με το 20ό γκολ του στη φετινή Premier League έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους από τη βούλα του πέναλτι, όμως οι Χωριάτες δεν πτοήθηκαν. Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Ρότζερς με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα και στην επανάληψη η Βίλα γύρισε το ματς φτάνοντας στην πολύτιμη νίκη. Στο 57’ ο Ντιαμπί έγραψε το 2-1 έπειτα από ασίστ πάρε-βάλε του Γουότκινς, ο οποίος στο 78’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ της ομάδας του Έμερι.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Κρίσταλ Πάλας έριξε «σφαλιάρα» στην Γουέστ Χαμ, που είχε μεσοβδόμαδα ματς για το Europa League κόντρα στην Μπάγερν Λεβερκούζεν. Με γκολ των Ολίσε, Εζέ, Ματετά και αυτογκόλ οι γηπεδούχοι είχαν το παιχνίδι στο 3-0 στο 31’ για να νικήσουν τελικά με 5-2 με τον Ματετά να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ. Με τον Αντόνιο και αυτογκόλ βρήκαν δίχτυα τα Σφυριά.

Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 3-1