Συνέχεια στην φετινή εκπληκτική της πορεία έδωσε η Στουτγκάρδη, που με την μεγάλη της νίκη μέσα στην έδρα της Βόλφσμπουργκ εδραιώθηκε για τα καλά στην τρίτη θέση και μείωσε την απόσταση από την Μπάγερν Μονάχου στους τέσσερις βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γκιρασί, ο οποίος έφτασε τα 20 τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα και οδηγεί τους Σουηβούς προς το επόμενο Champions League.

Με ωραία τελείωμα, ο Αφρικανός επιθετικός έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (14’), όμως οι λύκοι ισοφάρισαν στις αρχές της επανάληψης με τον Μέλε.

Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκιρασί έκανε το 1-2 (54’), ενώ ο Βάνγκομαν κλείδωσε την νίκη στο 78ο λεπτό. Η Βόλφσμπουργκ μείωσε στο τελικό 2-3 με τον Νμέτσα (83’), όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει μία ακόμα ήττα που την διατηρεί στην εσωστρέφεια, αφού αγνοεί την νίκη μέσα στο 2024.

Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-3 (vid)