1 0
Ferencvaros
FERENCVAROS
  • 83' Αγιούμπ Ελ Κααμπί

Το πρώτο, σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στους «16» του Conference League έκανε ο Ολυμπιακός. Στο πρώτο ματς της εποχής Μεντιλίμπαρ στο Λιμάνι, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 1-0 τη Φερεντσβάρος στο Καραϊσκάκη για τα πλέι-οφ της τρίτης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης και πήραν το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στη Βουδαπέστη την επόμενη Πέμπτη (22/2, 22:00). Καλή και σοβαρή εμφάνιση από τους Πειραιώτες που απέφυγαν τα λάθη, είχαν σωστή τακτική και εκμεταλλεύθηκαν στο φινάλε τη μία από τις 4-5 σημαντικές φάσεις τους στο παιχνίδι, με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί να πετυχαίνει στο 83' το γκολ της νίκης. Έξοχη εμφάνιση από Ροντινέι και Κάρμο.

Γλίτωσε το 0-1 και ισορρόπησε γρήγορα

Ως προς την εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με διάθεση να αφήσει μπάλα και χώρο στους φιλοξενούμενους ώστε να τους χτυπήσει στην κόντρα, όμως όλα αυτά παραλίγο να πάνε στα σκουπίδια μόλις στο 2ο λεπτό, αφού η Φερεντσβάρος σκόραρε μεν με μια κεφαλιά του Βάργκα μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ευτυχώς για τους «ερυθρόλευκους» το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, για οφσάιντ. Στο 4' οι Πειραιώτες είχαν την δική τους πρώτη ευκαιρία, όμως μετά από βαθιά μπαλιά για τον Ελ Κααμπί που είχε κάνει κίνηση στην πλάτη της ουγγρικής άμυνας, ο Μαροκινός καθυστέρησε, έχασε το κοντρόλ και κόπηκε ενώ ήταν έτοιμος να βγει τετ-α-τετ.

Για ένα εικοσάλεπτο δεν υπήρξαν φάσεις αλλά μεγάλες δόσεις τακτικής και από τις δύο ομάδες, όπως συνέβη και σε όλο το ματς άλλωστε. Επόμενη ευκαιρία ήταν για τους φιλοξενούμενους στο 24' όταν μετά από ατομική προσπάθεια ο Ραμίρες πέρασε τον Ντόη και έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ο Πασχαλάκης απέκρουσε σε κόρνερ. Άουτ πέρασε το γυριστό σουτ του Βάργκα στο 29' και στο 32' ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία. Ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα, ο προωθημένος Κάρμο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντίμπους απέκρουσε δύσκολα. Καλό σουτ έκανε και ο Καρβάλιο στο 39' εκτός περιοχής, το οποίο πέρασε λίγο άουτ και στο 43' μετά από γέμισμα του Ροντινέι, Ελ Κααμπί, Αλεξανδρόπουλος και Καρβάλιο κατά σειρά δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν, με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στο ημίχρονο, οι τελικές ήταν 6-4 και η κατοχή στο 55% για τον Ολυμπιακό. Μοιρασμένο σχετικά ματς, με τον Ολυμπιακό προσεκτικό και την Φερεντσβάρος να δείχνει επικίνδυνη με τη μπάλα στα πόδια.

Από το 60' και μετά κυριάρχησε και βρήκε το «χρυσό» γκολ

Καλύτερα μπήκε και στο β' μέρος η Φερεντσβάρος, όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε όλες τις άμυνες, ενώ και πάλι δεν υπήρξαν φάσεις για ένα τέταρτο περίπου. Πρώτη φάση ήταν αυτή του 62' όταν ο Φορτούνης έκανε το τακουνάκι για τον Μασούρα, αυτός σούταρε δυνατά, με τη μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Ποντένσε που είχε μπει στο ματς λίγο νωρίτερα να κάνει έξοχη πάσα για τον Ελ Κααμπί στην περιοχή, αλλά αυτός και πάλι έβαλε λάθος πόδι -το αριστερό- ενώ η μπάλα στρωνόταν στο δεξί του και σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι. Στο 70' και με τον Ολυμπιακό πλέον να ελέγχει το ματς, ο Όρτα έκανε νέο σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Ντίμπους μπλόκαρε σταθερά.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες συνέχισαν να πιέζουν και να... γυροφέρνουν την αντίπαλη περιοχή, κερδίζοντας συνεχώς μέτρα. Στο 80' πια, μετά από καλή κυκλοφορία, η μπάλα έφτασε και πάλι στον Ελ Κααμπί στην περιοχή από πάσα του Γιόβετιτς, ο Μαροκινός γύρισε το σώμα και σούταρε με το αριστερό, όμως ο Ντίμπους έπεσε στη γωνία του και απέκρουσε δύσκολα. Βάσει της συνολικής εικόνας του ματς, ο Ολυμπιακός άξιζε ένα γκολ και αυτό ήρθε τελικά στο 83ο λεπτό. Μετά από διαγώνια πάσα του Φορτούνη στον Ροντινέι, ο Βραζιλιάνος έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από Γιόβετιτς και άμυνα και ο Ελ Κααμπί μετά από ένα κοντρόλ, με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0 και έβαλε «φωτιά» στο Καραϊσκάκη! Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο, κράτησε σωστά τη μπάλα μακριά από τα καρέ του, πάγωσε τον ρυθμό και εν τέλει κράτησε αυτό το αποτέλεσμα που του έδωσε και το προβάδισμα πρόκρισης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-3-3)
: Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Ντόη, Ροντινέι, Καρβάλιο (78' Γιόβετιτς), Αλεξανδρόπουλος (62' Όρτα), Έσε, Φορτούνης (92' Ιμπόρα), Μασούρας (62' Ποντένσε), Ελ Κααμπί (92' Ελ Αραμπί).
Φερεντσβάρος (Ντέγιαν Στάνκοβιτς / 4-2-3-1): Ντίμπους, Ραμίρες, Μαέ, Σισέ, Γουινγκό, Μαϊγκά, Μακρέτσκις, Μαρκίνιος (75' Μοχάμεντ), Αμπού Φανί (80' Μπέσιτς), Ζακάριασεν, Βάργκα (75' Πέσιτς).
Διαιτητής: Γκλεν Νίμπεργκ (Σουηδία)
Βοηθοί: Μεχμέτ Τσουλούμ (Σουηδία), Αντρέας Σόντερκβιστ (Σουηδία)
Τέταρτος: Φρέντρικ Κλίτε (Σουηδία)
VAR: Μάρκο Φριτς (Γερμανία)
AVAR: Σέρεν Στορκς (Γερμανία)

Λεφτά στην Τράπεζα: Αγιούμπ Ελ Κααμπί

Ο πρώτος σκόρερ της σεζόν για τον Ολυμπιακό έφτασε τα 14 και με αυτό κόντρα στους Ούγγρους έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να έχει βάσιμες πια ελπίδες για παρουσία στους «16» μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ακόμη και σε μια τόσο προβληματική χρονιά. Νωρίτερα, ο Μαροκινός είχε χάσει άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες, με την τρίτη να είναι και η «φαρμακερή».

Γίνε Πρόεδρος: Ροντινέι

Όποτε ο Βραζιλιάνος δεν κλείνεται σωστά από τον αντίπαλο, ο Ολυμπιακός είναι πάντα μια ταχύτητα πάνω. Σε αυτό το ματς ήταν άψογος σε όλους τους τομείς, με 10/13 κερδισμένες μονομαχίες στην άμυνα, 80% στις πάσες και τελικά την ασίστ στο γκολ της νίκης.

Lockdown: Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος

Κακό ματς από τον Έλληνα χαφ, τόσο στην άμυνα όσο και στο επιθετικό κομμάτι. Έκανε πολλές λάθος πάσες, έχασε σε αρκετές περιπτώσεις τα μαρκαρίσματα που του αναλογούσαν και γενικά έδειξε ξανά εκτός κλίματος σε αυτή την τριάδα χαφ με Έσε και Καρβάλιο.

Τελετές «Το Κοράκι»

Κανένα πρόβλημα για τον καλό διαιτητή Νίμπεργκ και την ομάδα του, σε ένα ματς που βοηθήθηκε φυσικά και από το VAR στη φάση του 2ου λεπτού.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Τέλεια εμφάνιση δεν ήταν για τον Ολυμπιακό, όμως ήταν σίγουρα η... ιδανική. Στο πρώτο ματς με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του, είχε τη σοβαρότητα που του έλειψε φέτος, ενώ είχε και ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο. Έψαξε με υπομονή το γκολ, έφτιαξε 4-5 φάσεις και τελικά αξιοποίησε τη μία για να πάρει το έστω μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 1-0