• 68,81 Καρλίτος
  • 11' Καλτσάς
Κοκκινες καρτες
  • 37' Γκαρσία

Σε ένα ματς αντάξιο του διακυβεύματος, η Λαμία νίκησε 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο «Αθανάσιος Διάκος», στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής και έκανε ένα τεράστιο βήμα για την κατάληψη της 6ης θέσης στην κανονική περίοδο, η οποία οδηγεί στα πλέι-οφ της Super League. Μετά το αποτέλεσμα αυτό και ενώ απομένουν 4 αγωνιστικές, η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου σφιχταγκάλιασε την «εξάδα» αφού πλέον ξέφυγε στο +4 από τον 7ο Αστέρα (σ.σ. 33β. έναντι 29) , έχοντας υπέρ της και την μεταξύ τους ισοβαθμία. Παράλληλα, η τρομερά φορμαρισμένη ομάδα της Φθιώτιδας μέτρησε την 4η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα και 5η μέσα στο 2024 (5/1/1).

Ωστόσο, για να φτάσει σε αυτή την υπερπολύτιμη νίκη η Λαμία, χρειάστηκε να περάσουν 90 λεπτά... ματσάρας, κατά τα οποία συνέβησαν κυριολεκτικά τα πάντα! Δοκάρι της Λαμίας στο 3', γρήγορο γκολ του Αστέρα στο 11', μεγάλη διπλή ευκαιρία των Αρκάδων στο 32' και διπλή επέμβαση -ίσως της χρονιάς- από τον Κοσέλεφ, πέντε λεπτά μετά -στο 37'- αποβολή για τον Αστέρα, ισοφάριση των γηπεδούχων στο 68' με ένα από τα καλύτερα γκολ της σεζόν από τον Καρλίτος, πέναλτι για τον Αστέρα στο 76', νέα σωτήρια επέμβαση του Κοσέλεφ και πέναλτι στην επόμενη φάση για την Λαμία, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καρλίτος για να χαρίσει έτσι στην ομάδα του το «τρίποντο»!

Ήταν ντερμπάρα και το απέδειξαν!

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή όμως! Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Καρλίτος «προειδοποίησε» τον Αστέρα με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 11', από κόρνερ του Ισπανού και κακή απομάκρυνση της μπάλας, ο Νούνιες πλάσαρε λίγο έξω και στην επόμενη φάση ο Αστέρας πήρε κεφάλι στο σκορ. Στην γρήγορη αντεπίθεση, Μιριτέλο και Μπαρτόλο συνδυάστηκαν στα αριστερά, ο δεύτερος μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Καλτσάς με κοντινή προβολή έγραψε το 0-1.

Η ομάδα του Ράσταβατς συνέχισε να πιέζει και στο 16' ο Αλάγκμπε είχε ένα καλό σουτ λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μιριτέλο από σέντρα του Καλτσά, ενώ στο 32' οι Αρκάδες έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο 0-2. Ο Κοσέλεφ όμως αρχικά έσωσε την κεφαλιά του Καλτσά μετά από γέμισμα στην περιοχή και στη συνέχεια, ενώ ήταν ακόμη πεσμένος στο έδαφος, απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ και το νέο σουτ του Έλληνα επιθετικού στο «ριμπάουντ». Ένα πεντάλεπτο αργότερα όμως η Λαμία βρήκε αυτό που έψαχνε, έστω και από λάθος αντιπάλου: ο Γκαρσία είδε δεύτερη κίτρινη (σ.σ. η πρώτη στο 14') για ένα μαρκάρισμα από πίσω, κοντά στη σέντρα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, οι γηπεδούχοι θα τα έπαιζαν όλα για όλα. Ο Βόκολος έκανε αλλαγές για να ενισχύσει την επίθεσή του, ο Ράσταβατς προσπάθησε αντίστοιχα να «κλειδώσει» το ματς. Μετά από ένα 20λεπτο στο οποίο φαινόταν ότι η τακτική του δεύτερου απέδιδε καρπούς αφού δεν υπήρχαν φάσεις παρά μόνο παιχνίδι κέντρου, ο Καρλίτος ήρθε να ξεκλειδώσει το παιχνίδι χάρη στην ατομική του ποιότητα. Από ένα γέμισμα του Σιμόν, έκανε ένα κοντρόλ, γύρισε το σώμα και με ένα απίθανο δεξί διαγώνιο σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο δεξί «Γ» του Γραμματικάκη που δεν είχε τύχη, για το 1-1.

Το ματς όμως είχε ακόμη δρόμο! Στο 76' ο Αστέρας κερδίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Σίντκλεϊ στον Καλτσά στα όρια της περιοχής, το οποίο τσεκαρίστηκε και από το VAR για να ισχύσει η αρχική απόφαση του διαιτητή Τσαγκαράκη. Ο Μιριτέλο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο τρομερός Κοσέλεφ το έπιασε και αυτό, στο 78'! Στην αμέσως επόμενη φάση, ακραία εναλλαγή συναισθημάτων και πέναλτι για τη Λαμία, το οποίο κέρδισε ο Καρλίτος, μετά από σέντρα του Τόσιτς και αντικανονικό κράτημα του Καστάνιο. Παρότι ο Βόκολος έδωσε οδηγία στον Τόσιτς να το εκτελέσει, ο Καρλίτος ήταν αυτός που ανέλαβε να σουτάρει και δικαιώθηκε. Η μπάλα στη μία γωνία, ο Γραμματικάκης στην άλλη, η Λαμία 2-1 και ο Αστέρας... τέζα. Πλέον η ομάδα του Βόκολου κρατά την τύχη στα χέρια της, παρά το δύσκολο πρόγραμμα που έχει (σ.σ. Παναθηναϊκό έξω, ΑΕΚ μέσα, Ατρόμητο έξω, ΠΑΟΚ μέσα), αφού και ο Αστέρας έχει να παίξει με Παναιτωλικό μέσα, Ολυμπιακό έξω, Κηφισιά μέσα και Πανσερραϊκό έξω.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος / 4-4-1-1): Κοσέλεφ, Αμαράλ (46' Φερέιρα), Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (57' Τόσιτς), Στάνκο (46' Σλίβκα), Τσιλούλης (84' Κορνέζος), Καρλίτος (84' Μάλτσι).
Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς / 4-2-3-1): Γραμματικάκης, Καστάνιο, Zουκάνοβιτς, Γκαρσία, Χουχούμης (82' Μάντζης), Αλάγκμπε (82' Γκος), Γιαμπλόνσκι (67' Βαλιέντε), Μπαρτόλο (67' Ζουγκλής), Κρέσπι (40' Άλβαρες), Καλτσάς, Μιριτέλο.
Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Βασίλειος Νικολακάκης (Λασιθίου), Γεωργία Κομισοπούλου (Χανίων)
Τέταρτος: Παναγιώτης Κουκούλας (Λέσβου)
VAR: Σπυρίδων Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Λαμία – Αστέρας Τρίπολης 2-1