• AVAR: Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)
  • 6 Μασούρας
  • 9 Ελ Κααμπί
  • 35 Ποντένσε
  • 58 Φορτούνης

Ένα εύκολο απόγευμα Σαββάτου είχε ο Ολυμπιακός στο Καραϊσκάκη, κόντρα στον ΟΦΗ, για την 22η αγωνιστική της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» ξέσπασαν με το 4-0 επί των Κρητικών, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες υπό το βλέμμα του νέου τους τεχνικού, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ. Με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο τους τον Σωτήρη Συλαϊδόπουλο και τους Ποντένσε – Φορτούνη – Ελ Κααμπί να επιστρέφουν στο αρχικό σχήμα, οι Πειραιώτες έκαναν το καλύτερο φετινό παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα. Κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του 90λεπτου, έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, είχαν τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ (6' Μασούρας, 10' Ελ Κααμπί, 34' Ποντένσε, 58' Φορτούνης) και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα γκολ, ενώ πέρα από τους σκόρερ, εξαιρετική παρουσία είχε και πάλι ο Τσικίνιο.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι για φέτος στο οποίο ο Ολυμπιακός σκόραρε τρεις φορές πριν το ημίχρονο και παράλληλα η 13η διαδοχική -ανεξαρτήτως έδρας- νίκη επί του ΟΦΗ, ο οποίος πήρε τελευταία φορά αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη το 2011 (2-2). Μετά το «τρίποντο» και κυρίως την εμφάνιση αυτή, πλέον ο Ολυμπιακός μπαίνει με καλή ψυχολογία σε ένα κρίσιμο σταυροδρόμι, αφού ακολουθεί -αρχικά την Πέμπτη- η Φερεντσβάρος για τα πλέι-οφ του Conference League στο Φάληρο και την Κυριακή ο «τελικός» κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Ως προς αυτό το 4-0 επί του ΟΦΗ, όλα μπορούν να περιγραφούν μέσω μόλις λίγων ενδεικτικών και χαρακτηριστικών στατιστικών: 1) 2-0 το σκορ στο 10', 2) 12 επαφές του Ολυμπιακού στην αντίπαλη περιοχή στο 12', 3) 73% κατοχή μπάλας στα μισά του πρώτου μέρους, 4) 8-0 οι τελικές στο 30' και 15-2 στο ημίχρονο, 5) 0 τελικές του ΟΦΗ στην εστία σε όλο το ματς 6) 70% κατοχή και 19 τελικές για τους «ερυθρόλευκους» στο φινάλε.

Γρήγορο 2-0 και... τέλος

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ξεκάθαρες τις προθέσεις και τους αγωνιστικούς προσανατολισμούς τους, με τρομερή πίεση από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Το εξαιρετικό πρέσινγκ τους, απέναντι μάλιστα σε μια ομάδα που φέτος δεν το διαχειρίζεται σωστά, ήταν το στοιχείο που έκανε τη διαφορά αφού μετά το «μπάσιμο» αυτό στο ματς, ο Ολυμπιακός ελάχιστα δυσκολεύθηκε να καθαρίσει με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση νίκη, ώστε μετά να μπορέσει χωρίς άγχος να παίξει και καλό, επιθετικό ποδόσφαιρο.

Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό ήταν αυτή του 5ου λεπτού, με ένα καλό σουτ του Ποντένσε άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήρθε το 1-0. Μετά από υπέροχη διαγώνια μπαλιά του Πορτογάλου, ο Μπάουμαν βγήκε και πρόλαβε το τετ-α-τετ του Μασούρα, όμως έδιωξε πάνω στον Έλληνα διεθνή, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την κόντρα και σκόραρε σε κενή εστία. Με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, επί της ουσίας το ματς ολοκληρώθηκε μετά το δεύτερο γκολ των Πειραιωτών. Κλέψιμο του Μασούρα, ο Φορτούνης έκανε την κίνηση από τα δεξιά στην περιοχή, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν όλες τις κόντρες και μετά το τελευταίο άτσαλο διώξιμο στην περιοχή του ΟΦΗ, η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Κααμπί, ο οποίος από κοντά με το αριστερό πλάσαρε εύστοχα για το 2-0.

Πάντα σε θέση επίθεσης, πολλές ακόμη ευκαιρίες

Στο 12', το 17' και το 25', ο Ολυμπιακός είχε τρεις τελικές με Φορτούνη, Μασούρα και ξανά Φορτούνη, ενώ στο 34' ο δείκτης του σκορ ανέβηκε και πάλι. Νέα πίεση των γηπεδούχων, ο Γκαγέγος έκανε λάθος πάσα, ο Ποντένσε έκλεψε, έκανε μία ωραία ντρίμπλα και από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε στη γωνία για το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο ΟΦΗ κατάφερε να κάνει την πρώτη του φάση, με μια κεφαλιά του Βούρου λίγο άουτ, μετά από κόρνερ. Σε αυτή, οι Πειραιώτες «απάντησαν» με το δοκάρι του επόμενου λεπτού, όταν μετά από εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Κάρμο ο οποίος σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο του Μπάουμαν. Στο 41' ο Ισέκα από κοντά δεν κατάφερε να κάνει κοντρόλ προ του Πασχαλάκη, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός είχε δύο ακόμη ευκαιρίες. Στο 43' ο Τσικίνιο σούταρε λίγο άουτ από κοντά μετά από συνεργασία Φορτούνη-Μασούρα και ένα λεπτό αργότερα, μετά από νέα συνεργασία των δύο, ο Ροντινέι ήταν αυτός που από κοντά σούταρε πάνω στον Μπάουμαν.

Τέταρτο για κερασάκι

Με το 3-0 στην τσέπη και τα κρίσιμα ματς που ακολουθούν, ήταν λογικό ότι το δεύτερο ημίχρονο θα είχε εντελώς διεκπεραιωτικό χαρακτήρα και έτσι ακριβώς συνέβη. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε «σβηστά», με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο. Πρώτη ευκαιρία στο 57', με ωραία ενέργεια και γύρισμα του Αλεξανδρόπουλου και πλασέ του Ελ Κααμπί άουτ, υπό πίεση. Τελικά, το τέταρτο γκολ ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Στο 58', υπέροχη μπαλιά του Τσικίνιο στην πλάτη της άμυνας έβγαλε τετ-α-τετ τον Φορτούνη, αυτός είδε εκτός θέσης τον Μπάουμαν και με λόμπα έκανε το 4-0. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες -επίσης λογικό- έκαναν πολλές αλλαγές, ενώ μετά και το τέταρτο τέρμα, ο ρυθμός άρχισε να πέφτει κατακόρυφα.

Υπήρξαν πάντως λίγες ακόμη φάσεις ως το φινάλε. Στο 65', ένα καλό σουτ του Αλεξανδρόπουλου πέρασε άουτ και στο 72' ο Έλληνας χαφ βρήκε με νέα ωραία προσπάθεια τον Καμπράλ στο δεύτερο δοκάρι, όμως αυτός -στο ντεμπούτο του- αστόχησε εξ επαφής με το εναέριο πλασέ. Στο 79' ο ΟΦΗ είχε δοκάρι και άουτ, με ένα απευθείας φάουλ του Μπάκιτς και στο 90', στην τελευταία φάση, ο Μπάουμαν απέκρουσε δύσκολα το συρτό σουτ του Ναβάρο. Αυτό το 4-0 βρήκε τους ερυθρόλευκους απόλυτα ικανοποιημένους και πλέον τους βάζει σε μια κομβική εβδομάδα με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και με νέο προπονητή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος / 4-2-3-1)
: Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Κάρμο, Μπιανκόν, Ροντινέι, Τσικίνιο, Χέσε (71' Ιμπόρα), Φορτούνης (61' Καμπράλ), Ποντένσε (46' Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (77' Ναβάρο), Ελ Κααμπί (61' Γιόβετιτς).
ΟΦΗ (Πέπε Μελ / 4-2-3-1): Μπάουμαν, Αμπάντα, Γιαννούλης (46' Θοράρινσον), Βούρος, Μαρινάκης, Γκαγέγκος (46' Μοσκέρα), Γκλάζερ, Αποστολάκης (61' Χιμένεθ), Μπάκιτς, Μπάκου (81' Ριέρα), Ισέκα (61' Φελίπε).
Διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)
Τέταρτος: Αλέξανδρος Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)
VAR: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών)
AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Λεφτά στην Τράπεζα: Γιώργος Μασούρας

Στα δύσκολα, είναι πάντα ο εύκολος «στόχος», όμως το γεγονός πως παραμένει πάντα βασικός και αντικατάστατος, αφενός το έχει κερδίσει με το σπαθί του, αφετέρου ακόμη... δεν λέει τίποτα σε κανέναν! Ο διεθνής εξτρέμ άνοιξε το σκορ και είχε συμμετοχή και στα επόμενα δύο γκολ με την επιμονή και την πίεσή του. Ενδεικτικό του τι προσφέρει στην ομάδα του, το ότι τελείωσε το παιχνίδι με 11/17 θετικές αμυντικές προσπάθειες.

Γίνε Πρόεδρος: Τσικίνιο

Μέχρι την έλευσή του, ο Ολυμπιακός έπαιρνε σε όλη τη χρονιά σχεδόν το απόλυτο μηδέν από τα κεντρικά χαφ του (Καμαρά, Χέσε, Αλεξανδρόπουλος, Ιμπόρα, Καρβάλιο) σε δημιουργικό επίπεδο. Ο Πορτογάλος ήρθε να θυμίσει τι... προσφέρει σε μια ομάδα ένας μέσος που «ξέρει μπάλα» και έχει την εύκολη πάσα -δηλαδή όλα τα ευεργετικά και αυτονόητα. Παίκτης που παίζει με το κεφάλι ψηλά, που δεν ταλαιπωρεί τη μπάλα και που μπορεί να δημιουργήσει εύκολα παιχνίδι. Στο ενεργητικό του σε αυτό το 90λεπτο, μια απίθανη ασίστ στο 4-0 και 83/90 (92%) επιτυχημένες πάσες. Καλώς τον και ας άργησε...

Lockdown: ...ο ΟΦΗ

Θα ήταν εξαιρετικά άδικο να επιλεχθεί ο χειρότερος του αγώνα από μια ομάδα στην οποία δεν λειτούργησε απολύτως τίποτα και θα μπορούσε κάλλιστα να είχε δεχθεί 6-7 γκολ. Από τον Μπάουμαν με την γκάφα του 1-0, ως τους στόπερ που βρισκόντουσαν σε άλλο σύμπαν, τους χαφ που δεν έκοβαν ούτε με βαλέ και την επίθεση που ήταν καταδικασμένη να αποτύχει, ο ΟΦΗ πρέπει να ξεχάσει γρήγορα αυτό το ματς.

Μια εικόνα - χίλιες λέξεις

Όσα χρόνια κι αν περάσουν, τα παιδιά της 7 θα είναι πάντα εκεί...

Τελετές «Το Κοράκι»

Κανένα απολύτως πρόβλημα με τη διαιτησία του αγώνα σε ένα πολύ «εύκολο» ματς.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Σε ματς που «κρατάει» δέκα λεπτά δεν μπορεί να γίνει και ιδιαίτερη κριτική. Ο Ολυμπιακός έκανε για πρώτη φορά ίσως φέτος όλα τα αυτονόητα σε ματς στην έδρα του, είχε πλουραλισμό στην επίθεση, ήταν σοβαρός και αποτελεσματικός και πάει στα ματς με Φερεντσβάρος και ΠΑΟΚ με τον Μεντιλίμπαρ στον πάγκο του για να παίξει πλέον τα ρέστα του στη χρονιά.

Ολυμπιακός – ΟΦΗ 4-0