Η Μαγιόρκα ήταν εξαιρετική και έφτασε μία ανάσα από το να βάλει τέλος στο αήττητο της Μπαρτσελόνα, όμως ο Ραφίνια έκανε το θαύμα του και έδωσε τον βαθμό τους μπλαουγκράνα.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Μουρίκι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως ο Ραφίνια μετάτρεψε σε γκολ την υπεροχή της Μπαρτσελόνα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά ο εκτελεστής έγινε δημιουργός στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Μουρίκι βρήκε τον Πρατς με ωραία κεφαλιά με τον Ισπανό επιθετικό να δίνει ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους, για το 2-1 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Τσάβι πίεσε, διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι όμως ο διαιτητής και το VAR (68') έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Όμως η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς. Ο Ραφίνια σέρβιρε στον Λόπεζ που νίκησε τον Ραϊκόβιτς για το 2-2 πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα.

Έτσι η Μπάρτσα αν και γύρισε δύο φορές στο παιχνίδι εν τέλει έχασε βαθμός (2-2) κόντρα στην Μαγιόρκα με τις Χιρόνα (16π.) και Ρεάλ Μαδρίτης (15π.) να ακολουθούν.

Μαγιόρκα - Μπαρτσελόνα 2-2