Ποιος την είδε και δε τη φοβήθηκε. Η κυπελλούχος Γερμανίας, Λειψία, διέλυσε την Φράιμπουργκ εκτός έδρας και θα υπερασπιστεί τον τίτλο της κόντρα σε μία εκ των Στουτγκάρδη ή Άιντραχτ Φρανκφούρτη.

Αν και στο πρωτάθλημα οι δύο ομάδες παλεύουν για την 4η θέση και την έξοδο στην Ευρώπη, με τη Φράιμπουργκ να έχει το πάνω χέρι εν όψει της μεταξύ τους αναμέτρησης το Σάββατο, η Λειψία έκανε επίδειξη δύναμης στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόσε καθάρισε την υπόθεση πρόκριση από τα πρώτα 15' όταν οι Όλμο και Χένρικς πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ για το 0-2. Μάλιστα με πρωταγωνιστή τον Όλμο που έδωσε ακόμα δύο ασίστ, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα με τους Σομποζλάι και Ενκουκού στο 37ο και 46ο λεπτό για το τρομερό 4-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι «ταύροι» έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκβάρντιολ στο 58', όμως η Φράιμπουργκ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-1 πριν ο Σομποζλάι με πέναλτι στις καθυστερήσεις γράψει το τελικο 1-5, για τον θρίαμβο των φιλοξενούμενων μέσα στο Europa Park.

Φράιμπουργκ - Λειψία 1-5