83 93
  • Κορομηλάς
  • Ψαριανός
  • Μαλαμάς

Ο "βομβαρδισμός" ΄έξω από τα 6,75 στη δεύτερη περίοδο και η ποιότητα του Κιθ Λάνγκφορντ στην τέταρτη περίοδο, ήταν αρκετά, για να οδηγήσουν στη νίκη τον Παναθηναϊκό, στην έδρα του αξιόμαχου ΠΑΟΚ, με 83-93.

Οι "Πράσινοι" βρήκαν τρομερό ρυθμό μέσα από τα τρίποντα τους στη δεύτερη περίοδο, εκεί ξέφυγαν κι έκτοτε όχι μόνο δεν έχασαν ποτέ τη διαφορά ασφαλείας, αλλά φάνηκε να βρήκαν και την ψυχολογία που έψαχναν.

Μετά από μία μέτρια πρώτη περίοδο χωρίς ρυθμό και για τις δύο ομάδες, ο Παναθηναϊκός, όπλισε έξω από τα 6,75 με Λεκάβιτσιους, Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ για να ξεφύγει μέχρι και με 17 πόντους και ουσιαστικά, αυτήν την απόσταση ασφαλείας την κράτησε μέχρι το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε ποτέ την προσπάθεια, με οδηγό τον Χάτσερ στην επίθεση, πέτυχε 52 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά στην τέταρτη περίοδο, ο Κιθ Λάνγκφορντ, έβγαλε τη σπουδαία ποιότητα του, είτε τελειώνοντας αυτός τις επιθέσεις, είτε δημιουργώντας ωραία για τους συμπαίκτες του.

Μετά από μια δύσκολη περίοδο, ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και μάλιστα, με τρόπο που δεν τον περίμεναν οι περισσότεροι. Λάνγκφορντ, Τόμας έκαναν σπουδαία δουλειά, ο Καλάθης ήταν και πάλι "μαέστρος" στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ενώ ο ΠΑΟΚ πλήρωσε ουσιαστικά, ένα κακό πρώτο ημίχρονο. Πάλεψε πολύ στη συνέχεια, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την ποιότητα και την εμπειρία για να μην κινδυνεύσει και να παραμείνει αήττητος στη Basket League, τελειώνοντας το παιχνίδι με... 29 ασίστ για μόλις 7 λάθη (!!!) και με 44% στο τρίποντο (11/25).

• 2

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου «μίκρυνε» και σήμερα σημαντικά το ροτέισον, με τον ανέτοιμο Τέπιτς να μένει εκτός και Αθηναίου και Σχίζα να παίζουν ελάχιστα. Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είδε να «τιμωρείται» ότι λάθος έκανε από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν σε καλό βράδυ. Η ομάδα του, δεν τα παράτησε ποτέ, αλλά τη διαφορά ποιότητας, δε μπορούσε να την καλύψει.

• 11

Ο Τσάβι Πασκουάλ, είδε την ομάδα του να βγάζει αντίδραση, καθώς είχε 11/25 τρίποντα κι έδωσε... 29 ασίστ! Ο Παναθηναϊκός, έψαχνε μία τέτοια εμφάνιση και την έβγαλε στη Θεσσαλονίκη, με διάφορους πρωταγωνιστές και με τον Κιθ Λάνγκφορντ να παίρνει στοχευμένα πρωτοβουλίες στην καθοριστική τέταρτη περίοδο.

26

Ο Νικ Καλάθης είδε τον Κόνιαρη να του γυρνάει την πλάτη στην επαναφορά, του πέταξε τη μπάλα στην πλάτη, του έβαλε το καλάθι του πήρε και το φάουλ, με πανέξυπνο τρόπο.

2’ 2 - 3
4’ 5 - 7
6’ 7 - 9
8’ 9 - 15
10’ 11 - 19
Ο Παναθηναϊκός κλέβοντας μπάλες, ξεκίνησε με 2-7, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει αντίδραση στην επίθεση του, μόνο από τον Κόνιαρη, ο οποίος με 7 πόντους, μείωσε σε 7-9. Οι «Πράσινοι» με εξαιρετική άμυνα ως το τέλος της πρώτης περιόδου και δύο πανέμορφες ασίστ του Καλάθη για πόντους από Τόμας και Γκιστ, έκλεισαν τον πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (11-19).
12’ 13 - 20
14’ 19 - 25
16’ 19 - 36
18’ 26 - 45
20’ 31 - 48
Με τρίποντα από Χάτσερ και Αθηναίου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-22, αλλά κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός, «ζεστάθηκε» έξω από τα 6,75. Ο Λεκάβιτσιους και ο Λάνγκφορντ αρχικά και ο Λοτζέσκι στη συνέχεια, με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα, έστειλαν τη διαφορά στο +15 (19-34) και με το Λιθουανό να βάζει άλλα δύο, έκλεισε το ημίχρονο στο 31-48.
22’ 35 - 51
24’ 42 - 55
26’ 45 - 60
28’ 50 - 66
30’ 56 - 69
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Λάσμε πήρε προσπάθειες και με 5 πόντους, κρατούσε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση ασφαλείας (37-53). Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε με τον Χάτσερ να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης (44-57). Με βολές, Λάνγκφορντ και Τόμας, οι «Πράσινοι» κρατούσαν την απόσταση τους, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν με τον Χάτσερ να μείνουν, στη διεκδίκηση της νίκης (56-69).
32’ 60 - 73
34’ 66 - 78
36’ 73 - 83
38’ 79 - 90
40’ 83 - 93
Γκος και Τζόουνς πήραν πρωτοβουλίες για τον ΠΑΟΚ, προσπαθώντας να μειώσουν αλλά ο Παναθηναϊκός κυρίως με τον Λάνγκφορντ είχε τις απαντήσεις (66-76). Οι γηπεδούχοι με τον Γκάρετ, μείωσαν σε 73-80, αλλά οι «Πράσινοι» με γκολ-φάουλ του Καλάθη, έκαναν το 73-83. Ο ασταμάτητος Λάνγκφορντ με τρίποντο για το 78-89, ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, με το τελικό σκορ, να φτάνει στο 83-93

• 1

Η δεύτερη περίοδος του Παναθηναϊκού ήταν αυτή που του έδωσε μια διαφορά ασφαλείας, την οποία ουσιαστικά δεν έχασε μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι «Πράσινοι» βρήκαν ρυθμό μέσα από τα τρίποντα, κάτι που δε συνηθίζουν στα περισσότερα παιχνίδια τους και μαζί με τα τρίποντα, βρήκαν και ψυχολογία για τη συνέχεια, κρατώντας διαρκώς την απόσταση απο τον ΠΑΟΚ.

• 2

Ο Παναθηναϊκός έδωσε 29 ασίστ για μόλις 7 λάθη, έβαλε 11/25 τρίποντα και ήταν σε εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό σήμερα. Οι 93 πόντοι του ενεργητικού του, μαρτυρούν του λόγου το αληθές. Σε ό,τι δυσκολία πήγαινε να τον βάλει ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, οι «Πράσινοι» είχαν την απάντηση και κρατούσαν μια διαφορά ασφαλείας, την οποία δεν έχασαν ποτέ και τους οδήγησε στη νίκη.

• 3

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έκανε τεράστια προσπάθεια να επιστρέψει, αλλά ο Παναθηναϊκός, είχε τον Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός, με το σκορ στο 73-80, έδωσε το μισό καλάθι και φάουλ στον Καλάθη για το 73-83 και στη συνέχεια, με το σκορ στο 78-86, έβαλε το τρίποντο για το 78-89 και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη. Έψαχνε μια τέτοια εμφάνιση ο Αμερικανός...

93 πόντοι, 29 ασίστ, 11/25 τρίποντα... Ο Παναθηναϊκός όχι μόνο κέρδισε σε μια απαιτητική έδρα, αλλά το έκανε και με καλή εμφάνιση, κάτι που του έλειπε τον τελευταίο καιρό. Η συνέχεια στην Ευρωλίγκα είναι πολύ πιο δύσκολη αλλά με εμφανίσεις όπως η σημερινή παίρνει ψυχολογία.

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο... X-Factor του Παναθηναϊκού. Ο Αμερικανός γκαρντ, κάνει εδώ και χρόνια, αυτήν τη δουλειά που έκανε σήμερα και με τις αποφάσεις του στην τέταρτη περίοδο, όρισε και τις τύχες του παιχνιδιού. Είχε 21 πόντους, με 3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, σε μία πολύ «γεμάτη» εμφάνιση.

44
Ντίνος Μήτογλου
Ο Ντίνος Μήτογλου μετά το «career high» του στην Ευρωλίγκα, το βράδυ της Παρασκευής με τη Νταρουσάφακα, σήμερα ήταν σε πολύ μέτρια μέρα. Στα 12.20 λεπτά που αγωνίστηκε, είχε 3 πόντους με 1/2 δίποντα και με 1/2 βολές, ενώ είχε και θέμα με τα φάουλ από νωρίς, μαζί με την άμυνα του. Έχει δείξει τι μπορεί να κάνει, σήμερα όμως δεν ήταν η μέρα του.

19
Λούκας Λεκάβιτσιους
Ο ρόλος του Λούκας Λεκάβιτσιους, είναι πολύ ιδιαίτερος, παίζοντας πίσω από τον Νικ Καλάθη, αλλά ο Λιθουανός σήμερα, έκανε πολύ καλά τη δουλειά του. Έμεινε στο παρκέ για 13.50 λεπτά, με 9 πόντους, 3/3 τρίποντα, πολύ καλή άμυνα και γενικά, την ενέργεια που περιμένει από αυτόν ο Τσάβι Πασκουάλ. Στην ελληνική λίγκα, έχει τα στοιχεία για να είναι απαραίτητος...

Κορομηλάς, Ψαριανός και Μαλαμάς είχαν απαιτητικό έργο σήμερα, αλλά σε γενικές γραμμές δεν τα πήγαν άσχημα. Οι αποφάσεις του τρίτου διαιτητή κυρίως, έφεραν κάποιες αντιδράσεις, αλλά γενικά η διαιτησία σήμερα, δεν είχε επιρροή στο αποτέλεσμα.