AS Monaco
AS MONACO

Ο Ουίλμπεκιν ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 37 πόντους, με 6/12 τρίποντα, 7/10 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ασίστ και 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Στους 16 ο Τζέιμς Νάναλι, με τον Άντε Ζίζιτς να έχει 14 και να σημειώνει double double, καθώς είχε και 11 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ από την πλευρά της Μονακό ήταν ο Ντόνα Χολ, που πέτυχε 18 πόντους, με τον Ντουέιν Μπέικον να έχει άλλους 16 και τον Τζέιμς 14 με 6 ασίστ.

Η Μακάμπι μπήκε με το πόδι πατημένο στο... γκάζι στην πρώτη περίοδο, με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να έχει σε πολύ καλή μέρα τον Ουίλμπεκιν, με τους Ισραηλινούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, αλλά να βλέπουν τον Χολ να είναι πηγή κινδύνου από πλευράς της Μονακό, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσει τη Μακάμπι να προηγείται με 26-19.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στην δεύτερη περίοδο, με τους Γάλλους να κλείνουν τους διαδρόμους στους παίκτες της Μακάμπι στην άμυνα, οι οποίοι δυσκολεύονταν να βρουν εύκολους πόντους, βρίσκοντας ρυθμό επιθετικά, πετυχαίνοντας 25 πόντους, κάνοντας την ανατροπή στο ματς, με το συγκρότημα του Μίτροβιτς να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων (41-44). Άξιος συμπαραστάτης του Χολ (11 π.) ήταν ο Μπέικον, που ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 8 πόντους, με τον Ουίλμπεκιν από την πλευρά της Μακάμπι να έχει 14.

Στην τρίτη περίοδο η Μακάμπι βρήκε και πάλι ρυθμό στην επίθεση και με τον Ουίλμπεκιν να κάνει πράγματα και θαύματα στο παρκέ, «έτρεξε» ένα σερί 12-5, παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με 53-49 στο 23'. Ο Μπέικον όμως ήταν το αντίπαλο δέος του Αμερικανού γκαρντ της ομάδας του Σφαιρόπουλου, με τον άσο της Μονακό να παίρνει στην πλάτες του τους Γάλλους και να μειώνει σε 61-60 στο 29', για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 62-61.

Η Μονακό κατάφερε και πάλι στις αρχές της τέταρτης περιόδου να πάρει το προβάδισμα, με 68-69 στο 32', με το παιχνίδι να παίρνει «φωτιά». Νάναλι και Κίναν στη συνέχεια διαμόρφωσαν το 73-69 για τη Μακάμπι στο 33', με τον πρώτο να γίνεται πρωταγωνιστής και στο 34' να κάνει στο 76-71. Στο 37΄ οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 84-76, με την πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος τους, με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να παραμένουν συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος και να φτάνουν στη νίκη με 95-84.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 41-44, 62-61, 95-84