BAYERN MUNICH
  • Ντάνιελ Ιερεθουέλο
  • Πέτρι Μαντίλα
  • Σινάν Ισκουντέρ

Ήταν ένα από τα ματς που δεν είχε διπλή ανάγνωση: Ο  Παναθηναϊκός ήταν υποχρεωμένος να κερδίσει και η δουλειά τελικά έγινε, έστω και αν το τελικό   είχε μεγαλύτερο άγχος από αυτό που θα περίμεναν στο ΟΑΚΑ ή από αυτό που όριζε το εντυπωσιακό 19-2 του 5ου λεπτού.

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν ίσως την καλύτερη φετινή version τους στην έναρξη του αγώνα, όμως η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακή. Ως αποτέλεσμα, η Μπάγερν επέστρεψε, μείωσε και στη συνέχεια πήρε «κεφάλι» με εξαιρετική απόδοση έξω από τα 6,75μ.

Όταν η κατάσταση έγινε επικίνδυνη, ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι, «δάγκωσε» στην άμυνα, βρήκε ρυθμό και έκανε αυτό που έπρεπε, κερδίζοντας () και ανεβαίνοντας στο 11-8. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε υπέρβαση στο κομμάτι των ριμπάουντ, το οποίο «μεταμορφώθηκε» σε ισχυρό όπό από πρόβλημα, ενώ κομβικό ήταν το σερί 12-0 στα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Μεγάλη εμφάνιση από τους Ιωάννη Παπαπέτρου - ΝτεΣόν Τόμας, που κυριάρχησαν όταν το ματς «έκαιγε», οργάνωσε σωστά ο Νικ Καλάθης, εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ ο Γιώργος Παπαγιάννης, που εξελίχθηκε σε... οδηγό για τους έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης. Πάλεψε χωρίς αποτέλεσμα ο Μονρό από τους ηττημένους.

• 6

Ο Ρικ Πιτίνο πιστώνεται την τρομερή βελτίωση του Παναθηναϊκού στα ριμπάουντ, καθώς η μέχρι πρότινος αδυναμία έγινε... όπλο (19 επ. ριμπ.), αλλά χρεώνεται την κακή περιφερειακή άμυνα. Οι πολλές αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα για 30' μπέρδεψαν το «τριφύλλι», όμως ο Αμερικανός εμπιστεύτηκε τα κατάλληλα πρόσωπα στο φινάλε και «κλείδωσε» το παιχνίδι.

• 10

Ο Όλιβερ Κόστιτς πήγε το παιχνίδι... όσο καλύτερα μπορούσε. Διαβασμένη η Μπάγερν, χτύπησε τον Παναθηναϊκό με το τρίποντο και βρήκε τα τρωτά του σημεία. Ωστόσο, δεν είχε τη διάρκεια που απαιτούταν, για να πάρει διπλό στο ΟΑΚΑ.

5'

Τρομερή φάση στο ΟΑΚΑ, με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει και τον Γιώργο Παπαγιάννη να καρφώνει σαν.... τυφώνας στο καλάθι της Μπάγερν!

4’ 12 - 2
6’ 19 - 5
8’ 23 - 14
10’ 28 - 18
Φανταστικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπήκε στο παρκέ με διάθεση και με το... μαχαίρι στα δόντια, κάτι που αποτυπώθηκε άμεσα στο 10-0 του τρίτου λεπτού. Η Μπάγερν έμοιαζε χαμένη και η διαφορά στο ίσως καλύτερο «πράσινο» πεντάλεπτο της σεζόν εκτοξεύτηκε στους 17 (19-2, 5'). Οι Βαυαροί πάντως προσπάθησαν να ισορροπήσουν και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +10 (28-18).
12’ 32 - 23
14’ 37 - 32
16’ 41 - 38
18’ 47 - 45
20’ 53 - 53
Το μομέντουμ γύρισε γρήγορα στη δεύτερη περίοδο, αφού η Μπάγερν βρήκε σκορ και πατήματα στο παρκέ. Οι πολλές αλλαγές σε πρόσωπα και σχήματα αποσυντόνισαν τον Παναθηναϊκό, που ουσιαστικά... γκρέμισε όσα έχτιχζε, αφού οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (39-38, 15'). Η εικόνα δεν άλλαξε και οι Βαυαροί πήραν... φωτιά με καλές επιλογές και συνεχόμενα μακρινά σουτ. Ένα από αυτά (από τον Κόπονεν) έδωσε μάλιστα προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (51-53, 39'), ενώ ένα καλάθι του Ουάιλι έφερε απόλυτη ισορροπία στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (53-53).
22’ 55 - 61
24’ 57 - 64
26’ 65 - 70
28’ 68 - 73
30’ 76 - 75
Η Μπάγερν έφτασε τα 12 τρίποντα με Λο - Ζίπσερ - Χουέστις και ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα εφτά πόντων (57-64, 23'). Οι Γερμανοί είχαν βρει τον τρόπο να σκοράρουν και συνέχισαν να «χτυπούν» από τα 6,75μ (6/6) γεγονός που έφερε αυτόματα και το +9 (61-70) στο 25ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο γύρισε ο διακόπτης για τους «πράσινους», οι οποίοι έβγαλαν άμυνες και επιχείρησαν λογικά plays στην επίθεση. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (76-75), με κινητήριο μοχλό τον Καλάθη (10ασ) και βασικό επιθετικό «όπλο» τον Τόμας (14π).
32’ 77 - 77
34’ 81 - 77
36’ 85 - 77
38’ 91 - 79
40’ 98 - 83
Η κατάσταση άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το μομέντουμ με το μέρος του. Η είσοδος του Γιώργου Παπαγιάννη έδωσε δύναμη και ποιότητα κάτω από τις δύο ρακέτες, οι Καλάθης - Τόμας ανέβηκαν στα γνωστά τους στάνταρ και το «τριφύλλι» πάτησε γερά στα πόδια του. Το 77-77 του 32ου λεπτού έγινε γρήγορα 89-77 με 12-0 σερί (36') και το ματς τελειώσε κάπου εκεί, αφού η Μπάγερν δεν μπόρεσε να αντιδράσει ποτέ.

• 1

Ο Γιώργος Παπαγιάννης. Ο νεαρός σέντερ έκλεψε την παράσταση στο ΟΑΚΑ και κυριάρχησε κάτω από τις δύο ρακέτες. Σκόραρε, μάζεψε ριμπάουντ και μοίρασε τάπες, ειδικά σε σημεία που ο Παναθηναϊκός έπρεπε να βγάλει άμυνες.

• 2

Τα επιθετικά ριμπάουντ. Η... πληγή των προηγούμενων αναμετρήσεων εξελίχθηκε σε μεγάλο όπλο για τον Παναθηναϊκό στο ματς με την Μπάγερν. Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν σε αυτό το κομμάτι και ανανέωσαν πολλές επιθέσεις, γεγονός που τελικά τους επέτρεψε να κρατήσουν τα ηνία του αγώνα.

• 3

Η τέταρτη περίοδος. Το 32ο λεπτό «έδειχνε» 77-77 και... ντέρμπι. Κάπου εκεί όμως ήρθε στο παρκέ ο «σοβαρός» Παναθηναϊκός: Ο Παπαγιάννης έκοψε τα πάντα στον αέρα, ο Καλάθης μοίρασε, οι Τόμας - Παπαπέτρου σκόραραν και το εντυπωσιακό 12-0 έθεσε τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο «οδηγός» του Παναθηναϊκού και η αγκαλιά του Ρικ Πιτίνο τα λέει όλα...

0
ΝτεΣόν Τόμας
Σταθερά καλός ο Αμερικανός. Ήταν για ακόμα μία φορά ο κορυφαίος σκόρερ του Παναθηναικού, πάλεψε στα ριμπάουντ, έβγαλε μέχρι και ασίστ. Εξαιρετικός ο Τόμας και «κλειδί» στην «πράσινη» νίκη στο ΟΑΚΑ.

22
Ντανίλο Μπαρτέλ
Δεν βοήθησε καθόλου ο Γερμανός, που έπαθε... ζημιά από τον Τόμας, μένοντας μακριά από τον εαυτό του και στο επιθετικό κομμάτι.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Ακόμα ένα εξαιρετικό ματς από τον «Πάπι». Ο έμπειρος φόργουορντ έκανε... εκατό δουλειές στο παρκέ, βοήθησε στο σκοράρισμα, πήρε ριμπάουντ και έβγαλε σημαντικές άμυνες, δίνοντας τον τόνο και στην υπόλοιπη ομάδα.

Χωρίς προβλήματα οι Ιερεθούελο, Μαντίλα και Ισκουντέρ. Έγιναν μικρά λάθη, αλλά δεν υπήρξε πρόθεση να ευνοηθεί κάποια από τις δύο ομάδες. Δεν επηρέασαν ούτε στο ελάχιστο την ροή και την έκβαση του ματς.