ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
90 57
Απόλλων Πατρών
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ

Το Περιστέρι είχε εύκολο απόγευμα στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου, καθώς επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 90-57 . Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου αντιστάθηκε μόνο στην πρώτη περίοδο (17-17) με την συνέχεια να ανήκει ξεκάθαρα στο σύνολο των Δυτικών Προαστίων.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη με αυτή την νίκη βελτίωσε το ρεκόρ της 5-4 και αρχίζει να εδραιώνεται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας, ενώ στην αντίπερα όχθη η Πατρινή ομάδα παραμένει στο πάτο της βαθμολογίας με ρεκόρ 1-8.

Για τους νικητές που είχαν επιθετικό πλουραλισμό ο Κένι Ουίλιαμς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (7/11 σουτ), ενώ ο Ράγκλαντ πρόσθεσε 10π. με 6 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά για την ομάδα της Πάτρας, ο Ουάσινγκτον μέτρησε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Μπράουν σημείωσε σε 9 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Επέβαλε τον ρυθμό του το Περιστέρι, εύκoλα στο +10

Ο Απόλλωνας αιφνιδίασε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο ξεκίνημα αποκτώντας ένα προβάδισμα 5 πόντων (0-5 στο 2’), ωστόσο το Περιστέρι δεν άργησε να αντιδράσει. Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Κένι Ουίλιαμς ομάδα των Δυτικών Προαστίων πραγματοποίησε ένα σερί 10-1 (10-6 στο 4΄) παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Το σύνολο του Κώστα Δελέγκου απάντησε με ένα σερί 6-0 και πέρασε και πάλι μπροστά (10-12 στο 8’). Ο Μήτρου – Λονγκ με τρίποντο έγραψε το 15-12 στο 9’ με τις δυο ομάδες να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 17-17.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Μήτρου – Λονγκ να ηγείται της προσπάθειας πήρε προβάδισμα 6 πόντων (27-21 στο 12΄) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Το Περιστέρι ήταν φανερό ότι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να ακολουθήσει (33-25 στο 16’). Ο Χουγκάζ με καλάθι και φάουλ έστειλε την διαφορά στην ύψιστη τιμή της στην αναμέτρηση (39-30 στο 19’). Ο Ουίλιαμς είχε πάρει φωτιά από τα 6.75μ. ανεβάζοντας το προβάδισμα στο +10 (44-34) με το φινάλε του ημιχρόνου.

Το Περιστέρι πάτησε το γκάζι και εξαφανίστηκε παίρνοντας μια εύκολη νίκη

Φουριόζο μπήκε το Περιστέρι στην Τρίτη περίοδο φτάνοντας την διαφορά στο +14 (50-36 στο 22’) και στην συνέχεια στο +20 (56-36 στο 26’) με τρίποντο του καυτού Κένι Ουίλιαμς που έφτασε τους 15π. Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων είχε βάλει τις βάσεις για μια εύκολη νίκη απέναντι στον… μισό Απόλλωνα, ο οποίος δεν μπορούσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Οι βασιλιάδες όποτε έβρισκαν ευκαιρία έτρεχαν το γήπεδο, βρίσκοντας εύκολους διαδρόμους και έφτασαν την διαφορά στους 26 (66-40 στο 28’). Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε το Περιστέρι στο +31 (73-42) βάζοντας τις βάσεις για μια εύκολη νίκη.

Περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η τελευταία περίοδος με της δυο ομάδες να κάνουν και rotation περιμένοντας την τελική διαφορά του σκορ. Η διαφορά είχε ξεπεράσει από την τρίτη περίοδο τους 30 πόντους και το Περιστέρι την διατηρούσε με ευκολία με τις άμυνες να έχουν περάσει σε δεύτερο ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-34, 73-42, 90-57.