Το «τριφύλλι» βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στις αρχές της τρίτης περιόδου, άργησε να μπει στο ματς, αλλά «ξύπνησε» στο -21 (28-49) και στη συνέχεια με κατάθεση ψυχής έφερε το παιχνίδι στους 5 πόντους (60-65), με το τελικό -7 να κάνει δύσκολη την αποστολή στο Ισραήλ, αλλά όχι αδύνατη. «Πλήγμα» για τον Παναθηναϊκό τα επιθετικά ριμπάουντ, με την Χολόν να έχει 15 έναντι μόλις 4.

Αρκετά τα παράπονα των «πράσινων» από τις αποφάσεις των τριών διαιτητών, ιδιαίτερα στο φινάλε, όταν το ματς είχε «ανάψει» για τα καλά.

Πρωταγωνίστρια για τον Παναθηναϊκό ήταν η Τσάσιτι Ριντ, που πέτυχε double-double με 17 πόντους και 10 ασίστ, έχοντας παράλληλα και 7 ριμπάουντ, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να είναι εξαιρετική με 12 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2/3 τρίποντα. Στους 9 η Έμιλυ Πόττερ, που είχε και 10 ριμπάουντ, αλλά και 6/16 σουτ.

Από την πλευρά της Χολόν πρώτη σκόρερ ήταν η Κόρτνεϊ Χαρτ με 18 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ, με την Τζένι Σιμς να προσθέτει άλλους 15, κάνοντας double-double με 11 ριμπάουντ.

Από το κλειστό παιχνίδι στο +5 της Χολόν

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στα πρώτα λεπτά, με τις άμυνες των δύο ομάδων να κυριαρχούν και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 5-4 στο 3'. Η Χολόν όμως στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό επιθετικά και με σερί 5-0 κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 5-9 στο 4', με το «τριφύλλι» να αντιδρά και με δικό του επιμέρους 4-0 να ισοφαρίζει σε 9-9 στο 5'. H Aλεξανδρή στο 8' με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στις «πράσινες» με 12-11, με την ομάδα της Καπογιάννη να έχει 2/3 εύστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με σερί 6-0 και προσπέρασαν για το 14-19 στο 9', για να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 16-21.

Τον «πλήγωσε» η Χαρτ

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 18-21 με την Παυλοπούλου, που έφτασε τους 6 πόντους με 3/3 δίποντα. Η Χολόν απάντησε στο 13' και προηγήθηκε με 18-23, όμως η Ριντ με τρίποντο διαμόρφωσε το 21-23 στο 14', με το «τριφύλλι» στη συνέχει να χάνει τη συγκέντρωσή του και τις φιλοξενούμενες να «τρέχουν» σερί 7-0 για το 21-30 στο 15', στη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά στο ματς, με τη Χαρτ να έχει φτάσει τους 8 πόντους. Στο 16' η Χολόν έφτασε στο +11 (21-32), με τις Ισραηλινές στο 19' να διαμορφώνουν στο 23-36 και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τις φιλοξενούμενες στο +13 (28-41), με τη Χαρτ να είναι πρωταγωνίστρια με 12 πόντους.

Πήγε να το χάσει, αλλά γύρισε για τα καλά στο ματς με επιμέρους 15-2

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Χολόν μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και έφτασε στο +16 (28-44) στο 22' για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει λύσεις στην άμυνα των Ισραηλινών και να έχει μείνει άποντος για σχεδόν 4 λεπτά. Στο 24' μάλιστα η Χολόν ξεπέρασε για πρώτη φορά το φράγμα των 20 πόντων, προηγούμενη με 28-49, με το επιμέρους σκορ να είναι στο 8-0. Το «τριφύλλι» στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και μείωσε σε 35-51 στο 27', με τη Ριντ στο 28' να διαμορφώνει το 37-51 και την Παυλοπούλου στο 29' με τρίποντο το 40-51, φτάνοντας τους 12 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει για τα καλά στο παιχνίδι με εύστοχο σουτ της Θεοδωρομανωλάκη στο φινάλε του δεκαλέπτου 43-51, έχοντας ένα επιμέρους 15-2 στα τελευταία 6 λεπτά.

Τα έδωσε όλα στο παρκέ, η Χολόν πήρε τη νίκη, αναζητά το θαύμα στη ρεβάνς

Στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου η Θεοδωρομανωλάκη με νέα «βόμβα» τριών πόντων έφερε το «τριφύλλι» στο -5 (46-51), με τη Χολόν να βρίσκει δύσκολους πόντους χάρη στα επιθετικά της ριμπάουντ (11) και με σερί 4-0 να στέλνει και πάλι τη διαφορά στο +9 (46-55) στο 32'. Στο 34' οι φιλοξενούμενες διαμόρφωσαν το 48-59. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν άστοχες, με τον Παναθηναϊκό με τρεις βολές να μειώνει σε 53-61 στο 38', αλλά τις φιλοξενούμενες να απαντούν άμεσα για το 53-63 και να παίρνουν σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Στο 38' η Ριντ μείωσε σε 55-63, με τη Χαιριστανίδου στα 54" να μειώνει σε 60-65. Στα 40" η Χολόν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 60-67, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο Ισραήλ επιθυμώντας να καλύψει το -7.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 28-41, 43-51, 60-67