Η ομάδα της Σύρου πήρε δύο βαθμούς, ωστόσο δυσκολεύθηκε πάρα πολύ κόντρα στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα που έδειξε σε ένα ακόμη ματς εξαιρετική εικόνα.

Μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους ο Φοίνικας πήρε μπρος και με Στερν, Πρωτοψάλτης προηγήθηκε με 16-10 στα μισά του πρώτου σετ. Ο Μίλωνας με σερί πόντους του Μαντέκα μείωσε σε 17-13 ωστόσο οι Συριανοί πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 25-21 και το 1-0 σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο σετ και έφτασε στο 8-3 δείχνοντας ότι έχει το πάνω χέρι. Οι Συριανοί διατηρούσαν σημαντικό προβάδισμα μέχρι το 19-12 με τον Μίλωνα να αντιδρά και να μειώνει σε 21-19.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 22-19 αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα με εντυπωσιακό σερί προηγήθηκαν με 22-24 κατακτώντας τελικά το σετ με 29-31 μετά από... μαραθώνιο.

Ο Μίλωνας πιάνοντας εντυπωσιακή απόδοση στο τρίτο σετ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 13-9 με τον Μίλωνα να μειώνει στον πόντο και να ισοφαρίζει σε 15-15. Οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 21-18 και κατέκτησαν το τέταρτο σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η εμπειρία των παικτών του Φοίνικα μίλησε στα κρίσιμα σημεία.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 31-29, 25-19, 23-25, 12-15) σε 148΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/6επ., 67%υπ., 47%αρ.), Μαζιάρζ 11 (4/11επ., 7 μπλοκ), Χαντ Τέιλορ 30 (27/49επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης, Ανδρεάδης10 (6/15επ., 4 μπλοκ) Βελίτσκοβιτς 5 (4/10επ., 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 64%υπ., 24%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (8/23επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 44%αρ.), Κάβουρας, Κανελλόπουλος Λάππας 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 41%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπάουν 13π. (7/19επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/32επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 20 (15/43επ.), Παπαγγελόπουλος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ), Μουρίλο 1 (1 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 30 (22/49επ., 1 μπλοκ, 7 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Ηλίας 1 (1/1επ.), Λινάρδος, Μήλης 2 (1/7επ., 1 μπλοκ).

O προπονητής του Φοίνικα Γιάννης Ορφανός: «Βάλαμε το Μίλωνα στον αγώνα σε ένα "δικό μας" σετ. Η απώλεια του 2ου σετ μας προκάλεσε εκνευρισμό και αργήσαμε να επανέλθουμε. Είναι κι αυτό μέρος του μαθήματος. Δείξαμε χαρακτήρα και έστω στο τάι μπρέικ πήραμε τη νίκη. Εμείς οι ίδιοι δυσκολέψαμε τον εαυτό μας. Και βέβαια θέλουμε την πρόκριση στα ημιτελικά και θα την διεκδικήσουμε απέναντι στον Παναθηναϊκό».

Ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας είπε: «Παρά την ήττα είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Όλα τα παιδιά του ρόστερ έπαιξαν για την ομάδα και όποιος έπαιξε και όποιο ρόλο είχε είχαν άψογη συνεργασία. Κρατάμε την καλή εμφάνιση και συνεχίζουμε με στόχο το πρωτάθλημα».

Το πανόραμα του δεύτερου ομίλου

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

Φοίνικας Σύρου - Μίλωνας 3-2  (25-21, 29-31, 19-25, 25-13, 15-12)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

19:30: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου - Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.