Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη δοκιμασία του Τσάμπιονς Λιγκ επέστρεψαν δυναμικά και με το 10ο τρίποντο στη σεζόν ανέβηκαν στους 30 βαθμούς και οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος μετά την 12η αγωνιστική. Στο εξής στρέφουν το ενδιαφέρον τους στον αγώνα Σούπερ Καπ με τον ΠΑΟΚ την προσεχή Τετάρτη 24 Ιανουαρίου.

Και στα τρία σετ είχαν συνέχεια προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Αντίθετα ο Άθλος Ορεστιάδας δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση στην υποδοχή και να γίνει απειλητικός και μετά την ήττα έμεινε στους 11 βαθμούς και στην 5η θέση.

Με πίεση από το σερβίς του Ιντάλγκο και του Τζούριτς ο Ολυμπιακός επέβαλε από την αρχή το ρυθμό του με προβάδισμα 5-1 και 12-7 μετά από σερί 3-0 από μπλοκ Τζούριτς και λάθη των γηπεδούχων. Ο Άθλος με μεγάλο κόπο αλλά και μαχητικότητα μείωσε 18-19 χάρις τον Μπέικ και τον Χούτσεσον που έκανε ντεμπούτο. Ο Ολυμπιακός κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδιαμα και με τους Ιντάλγκο, Παγιένκ προηγήθηκε 24-22 και με το λάθος του Μπέικ έκλεισε το σετ 25-22 για το 1-0.

Με τον Τράβιτσα στο σερβίς που έκανε σερί 4-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-3 στο 2ο σετ. Η διαφορά άνοιξε στο +9 (16-7) από το μπλοκ του Τζούριτς και τις επιθέσεις του Κουμεντάκη. Ο Άθλος μείωσε στο -5 με τους Μπέικ, Ράμος αλλά ο Ολυμπιακός δε φρέναρε καθόλου, δεν έκανε πουθενά κοιλιά και με επιθέσεις του Ιντάλγκο και επίθεση του Τράβιτσα έκλεισε το σετ 25-18 για το 2-0.

Ο Άθλος δεν είχε τη δυναμική για να χτυπήσει τον φορμαρισμένο Ολυμπιακό ο οποίος επικράτησε κατά κράτος στο κέντρο και ξέφυγε με 6-4 και 12-7 μετά από άσσο και εξαιρετικό σερβίς του Ιντάλγκο που έκανε σερί 3-0. Ο Άθλος προσπάθησε με τον Μπουιάτι και τον Μπέικ μειώνοντας 15-18. Με σερί 4-0 από το σερβίς του Στερν ο Ολυμπιακός ξέφυγε 22-15 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας ο οποίος έκλεισε με λάθος του Μπουιάτι ύστερα από μεγάλη σε διάρκεια φάση.

Tα σετ: 0-3 (22-25, 18-25, 19-25) σε 78΄.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστιάν Τσιντιγκόι): Μπουιάτι 14π. (13/24επ., 1 άσσος), Ράμος Πέρεζ 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Μπέικ 11 (7/21επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 18%υπ.), Κέιν 1 (1/1επ.), Κωνσταντινίδης 4 (4/6επ., 33%υπ., 33%αρ.), Χούτσεσον 9 (7/22επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ., 32%αρ.) / Συναδινός (λ. - 56%υπ., 17%αρ.), Μποζίδης Π.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 7π. (9/11επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 7 (6/18επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 8 (7/16επ., 1 άσσος, 75%υπ., 31%αρ.), Τράβιτσα 6 (4/4επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 13 (11/17επ., 2 άσσοι, 12%) / Τζιάβρας (λ. - 71%υπ., 53%αρ.).