Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αφού επικράτησε με 3-2 της Πορτογαλίας. Παρότι οι Ίβηρες μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και κατέκτησαν τα πρώτα δύο σετ η Ελλάδα βρήκε τις δυνάμεις και ανέτρεψε τα δεδομένα κερδίζοντας εν τέλει τους δύο βαθμούς της νίκης.

Η ελληνική ομάδα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και είδε τους Πορτογάλους να βρίσκει λύσεις και να έχει σταθερά το προβάδισμα. Η διαφορά των πέντε πόντων (13-8) άρχισε να μαζεύεται, όμως, ώσπου η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 20-21 σε ένα πολύ κομβικό σημείο του σετ. Ωστόσο οι Πορτογάλοι ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα και με τον Μάρκες να κάνει καλή δουλειά πήραν το πρώτο σετ με 25-22.

Ο Μπονιφάντε δεν άλλαξε κάτι από την αρχική του εξάδα στο δεύτερο σετ. Η Πορτογαλία, όμως, άρχισε να πιέζει έντονα τους δύο Έλληνες ακραίους, τον Ράπτη και τον Πρωτοψάλτη, δημιουργώντας προβλήματα στην υποδοχή. Η διακύμανση του σκορ ήταν όμοια με του προηγούμενου σετ και στα μισά η Πορτογαλία είχε το προβάδισμα με 16-12. Ο Πίντο έμοιαζε ασταμάτητος την ώρα που η ελληνική πλευρά είχε πρόβλημα στα τελειώματα και έπαιζε ελάχιστα με τον Τζούριτς και τον Πετρέα από το κέντρο. Το 25-19 έδωσε και το δεύτερο σετ στους Πορτογάλους βάζοντας ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα στους Έλληνες διεθνείς.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ έφερε τον Κουμεντάκη στη θέση του Πρωτοψάλτη στα άκρα αλλά και την ελληνική ομάδα γενικότερα πιο συγκεντρωμένη σε όλους τους τομείς. Με πολύ καλύτερη υποδοχή αλλά και το Μούχλια να πιέζει συνεχώς την αντίπαλη πλευρά η Ελλάδα είχε τον πρώτο λόγο. Το μπλοκ της Ελλάδας άρχισε να αποδίδει καλύτερα κάτι που σταμάτησε τον τρελό ρυθμό του Πίντο. Λίγο πριν την τελική ευθεία του σετ η Ελλάδα βρέθηκε για πρώτη φορά με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-21) και η ψυχολογία ανέβηκε κατακόρυφα. Ο πασαδόρος της Πορτογαλίας, Ταβάρες, τραυματίστηκε στο δάχτυλο με την Ελλάδα να έχει set point (20-24) κάτι που έφερε στο παιχνίδι λίγο αργότερα τον Ντα Σίλβα. Με 20-25 η Ελλάδα μείωσε σε 2-1 σετ και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο τέταρτο σετ η Ελλάδα έδειξε τον καλό της εαυτό. Ο Κουμεντάκης ξεκίνησε ως βασικός ακραίος πλάι στον Ράπτη και έδωσε πολύτιμες βοήθειες. Ο πρωταγωνιστής, όμως, ήταν ο Μούχλιας με τον νεαρή διαγώνιο να δίνει συνεχόμενες λύσεις στην επίθεση. Το σερβίς της Ελλάδας έγινε πιο απειλητικό και παρότι δεν έφερε άσσο προκάλεσε προβλήματα στην υποδοχή της Πορτογαλίας. Ο Ράπτης ανέβασε απόδοση στο μπλοκ και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους (13-22) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Το σετ ολοκληρώθηκε υπέρ της Ελλάδας με 16-25 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ η Πορτογαλία συνέχισε να παίζει χωρίς τον βασικό πασαδόρο της και με τον Ντα Σίλβα στη θέση του. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι χωρίς καμία από τις δύο πλευρές να μπορεί να ξεφύγει με περισσότερους από έναν πόντο μέχρι το 5-7 όταν ο Πετρέας και ο Μούχλιας με μπλοκ ο ένας μετά τον άλλο έδωσαν προβάδισμα στην Ελλάδα. Η υπερπροσπάθεια του Κοκκινάκη σε άμυνα που ολοκληρώθηκε με έναν πολύ δύσκολο πόντο από τον Πετρέα έφερε το 6-8 και χάρισε στην εθνική πέρα από προβάδισμα και ψυχολογία στα ύψη. Ο Γαλιώτος αξιοποίησε ξανά και ξανά τον αρχηγό της εθνικής ενώ ο Μούχλιας ξεσήκωσε τους συμπαίκτες του κάνοντας το 8-10. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο απλά και η Ελλάδα με 12-15 κατέκτησε το σετ, ολοκλήρωσε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 25-22, 25-19, 20-25, 16-25, 12-15