Εξαιρετική για άλλη μια φορά η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, επικράτησε της 20χρονης Πολωνής με 6-4, 7-5 σε 1 ώρα και 51 λεπτά για να πάρει το εισιτήριο για τον τρίτο της τελικό. Θα βρει εκεί Πέτρα Κβίτοβα ή Ανέτ Κονταβέιτ και αν καταφέρει να σηκώσει το τρόπαιο, θα ανεβεί στο Νο.9 του κόσμου!

Θα μπει στο Top 10, όμως, από σήμερα, αν η φίλη της από την Εσθονία μπορέσει να λυγίσει την Τσέχα. Όπως και να έχει, είναι θέμα χρόνου η είσοδός της στην πρώτη δεκάδα...

Για να καταλάβετε για τι σεζόν μιλάμε, ήταν η 7η νίκη της σε 10 αγώνες με αντιπάλους του Top 10. Και, εκτός όλων των άλλων, έσπασε η «κατάρα» των ημιτελικών, καθώς μέχρι σήμερα δεν είχε νίκη σε ματς τετράδας φέτος! Για την ακρίβεια, είχε 9 χαμένους ημιτελικούς από τον Μάιο του 2019 όταν κέρδισε τον τίτλο στο Ραμπάτ.

Για τρίτο σερί ματς στην Οστράβα η Μαρία κέρδισε στο στρίψιμο του νομίσματος και επέλεξε να υποδεχτεί, μια απόφαση που την δικαίωσε χθες, δικαίωσε και σήμερα! Πέτυχε, λοιπόν, το μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του αγώνα και αυτό αποδείχτηκε αρκετό για να της δώσει το πρώτο σετ, αφού ήταν σούπερ όταν είχε τις μπάλες στα χέρια της.

Όπως ήταν λογικό, η Σβιόντεκ πίεσε περισσότερο στο δεύτερο σετ, αλλά παρά τις πρώτες τις ευκαιρίες για μπρέικ στον αγώνα (15-40 στο δεύτερο γκέιμ), η Μαρία ήταν αυτή που έσπασε πρώτη το σερβίς της αντιπάλου της και πέρασε μπροστά με 4-2.

Η νεαρή τενίστρια, νικήτρια του Roland Garros 2020, «ζωντάνεψε» προς στιγμήν και με τρία διαδοχικά γκέιμ προηγήθηκε με 4-5, όμως η Μαρία δεν λύγισε όταν σέρβιρε με «βάρος». Κράτησε για το 5-5 και με το μπρέικ στο αμέσως επόμενο γκέιμ, βρέθηκε με τις μπάλες στο 6-5 και καθάρισε τον αγώνα!

Έχει πλέον δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες με την Ίγκα, αφού την είχε νικήσει με 2-0 και στα προημιτελικά του Roland Garros. Μέχρι τώρα δεν έχει χάσει σετ στη διοργάνωση!

Η Μαρία έβαλε μέσα το 62% των πρώτων σερβίς και είχε 22 winners και 27 αβίαστα. Η Σβιόντεκ, από την πλευρά της, είχε 19 winners, 23 αβίαστα και ποσοστό ευστοχίας 67% στο πρώτο σερβίς. Φαίνεται από τους αριθμούς ότι ήταν ένα πολύ κλειστό ματς...

Με τη νίκη της η 26χρονη τενίστρια έκανε ένα ακόμα βήμα προς το WΤA Finals, που είναι και ο τελευταίος μεγάλος της στόχος για τη φετινή σεζόν.