Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 6-7(6), 6-4, 6-2 από τον Πιέρ Ουγκ Ερμπέρ (Νο.93) και έμεινε εκτός ημιτελικών του Open 13 (ΑΤP 250), χάνοντας για πρώτη φορά στη γαλλική πόλη μετά από τρία χρόνια.

Ο Στεφ φάνηκε να ελέγχει από το ξεκίνημα τον αγώνα και βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-4, έτοιμος για να «γράψει» το 1-0. Στο σημείο αυτό, όμως, άρχισαν να φαίνονται τα πρώτα ανησυχητικά μηνύματα, καθώς ο 29χρονος Γάλλος σημείωσε το μπρέικ, εκνεύρισε τον Τσιτσιπά και έστειλε τελικά το σετ σε τάι μπρέικ.

Χωρίς να παίζει το καλύτερό του τένις, ο Στέφανος κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 και όλα έδειχναν ότι θα έβρισκε τελικά τον δρόμο για τη νίκη. Ήταν το 19ο διαδοχικό του σετ στη Μασσαλία!

Ο Ερμπέρ, όμως, είχε βρει για τα καλά τον ρυθμό του και με τις συχνές προωθήσεις του στο φιλέ (ως σπεσιαλίστας του διπλού) δεν έδινε ευκαιρίες στον 22χρονο τενίστα στο δεύτερο σετ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, σημείωσε μπρέικ στο πιο καθοριστικό σημείο του σετ, προηγήθηκε με 5-4 και έφερε στη συνέχεια με άνεση το παιχνίδι στα ίσα.

Στο τρίτο σετ ο Στέφανος έμεινε από ενέργεια και παρότι πήρε πίσω το πρώτο μπρέικ του αντιπάλου του (2-1), δέχτηκε άλλα δύο από τον εξαιρετικό Ερμπέρ και δεν πήρε γκέιμ μέχρι το τέλος.

Ο Γάλλος σφράγισε την πρόκριση μετά από 2 ώρες και 5 λεπτά και περιμένει στην τετράδα τον νικητή του αγώνα Ουμπέρ-Ριντερκνέτς. Θα υπάρχει, δηλαδή, σίγουρα Γάλλος στον τελικό!

Στον άλλο ημιτελικό θα αναμετρηθεί ο Ματ Έμπντεν, που έκανε την έκπληξη κόντρα στον Καρέν Χατσάνοφ (4-6, 6-4, 6-2), με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο 25χρονος Ρώσος σταμάτησε με 6-2, 6-4 τον Γιάνικ Σίνερ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι o Eρμπέρ έχει δύο στα δύο κόντρα στον Στεφ, ενώ ήταν μόλις η πρώτη νίκη του κόντρα σε τενίστα του Top 5 (1-6).

Ο Τσιτσιπάς θα ταξιδέψει τώρα στο Ακαπούλκο για να πάρει μέρος την άλλη εβδομάδα στο 500άρι τουρνουά της ATP. Χωρίς ανάσα!

Στο μεταξύ, εκτός τελικού στην Ντόχα έμεινε ο Αντρέι Ρούμπλεφ, που είχε περάσει στα ημιτελικά με ένα μπάι και δύο αποσύρσεις! Ο Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγούτ πήρε μεγάλη νίκη με 6-3, 6-3 και θα μονομαχήσει για τον τίτλο με τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι.

Ο Γεωργιανός, που απέκλεισε χθες τον Ρότζερ Φέντερερ, νίκησε με 7-6, 6-1 τον Τέιλορ Φριτζ.

Στο Ντουμπάι, τέλος, η Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα υπέταξε με 6-4, 7-6 την Ελίζ Μέρτενς και θα παλέψει για το τρόπαιο με την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα. Η Τσέχα, που σταμάτησε τη Σάκκαρη στον πρώτο γύρο, λύγισε με 7-5, 6-2 την Ζιλ Τάιχμαν.