Αποφεύγοντας τα... μπλεξίματα στο δεύτερο σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας πήρε τη νίκη επί του 28χρονου Βρετανού (Νο.30) με 6-2, 7-6(1) σε 91 λεπτά και θα συναντήσει αύριο (14/5) στον τέταρτο γύρο τον Άλεξ Ντε Μινόρ, Νο.11 στον κόσμο, που σταμάτησε με 6-7(2), 6-4, 6-4 τον φιναλίστ της Μαδρίτης Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ.

Ο Στεφ ήταν άψογος στο πρώτο σετ και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε σε μια άνετη επικράτηση, ωστόσο έχασε λίγο τον ρυθμό του στο δεύτερο και έδωσε... δικαιώματα στον αριστερόχειρα αντίπαλό του, που ανέβασε την απόδοσή του και άρχισε να πιστεύει σε κάτι καλό!

Τα πάντα κρίθηκαν τελικά σε τάι μπρέικ και εκεί ο Στέφανος έγινε ξανά... ο Στέφανος και αποκατέστησε την τάξη, φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη, χωρίς να αγχωθεί με τρίτο σετ.

Όπως, μάλιστα, έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στη Ρώμη, φαίνεται ότι έχει καλή ευκαιρία να προχωρήσει βαθιά στη διοργάνωση και, γιατί όχι, να κυνηγήσει άλλον έναν τίτλο στο χώμα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το φετινό ρεκόρ του στην επιφάνεια είναι πλέον 12-2!

Σε αντίθεση, λοιπόν, με τον πρώτο του αγώνα στη Ρώμη, ο Τσιτσιπάς μπήκε πολύ δυνατά στο court και προηγήθηκε με 5-1, έχοντας σημειώσει δύο διαδοχικά μπρέικ. Ο Νόρι, που είχε πολλά προβλήματα με το backhand και το δεύτερο σερβίς του, έμεινε προσωρινά «ζωντανός» στο σετ (5-2), όμως ο Στεφ «έγραψε» το 1-0 στο σερβίς του, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας κεφάλι με 2-0, αλλά ο Νόρι άρχισε σιγά-σιγά να γίνεται πιο απειλητικός, εκμεταλλευόμενος και την «πτώση» του Στέφανου. Πήρε πίσω το μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ με το μοναδικό μπρέικ πόιντ του στον αγώνα (2-2) και κράτησε μέχρι το τέλος, για να οδηγηθούν οι δύο παίκτες στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ωστόσο, ο Τσιτσιπάς δεν είχε όρεξη για αστεία και... γυρνώντας τον διακόπτη, ισοπέδωσε τον αντίπαλό του και έκλεισε το ραντεβού με τον Ντε Μινόρ στη φάση των «16»

Aπέναντι στον 25χρονο Αυστραλό έχει 10 νίκες σε 11 αγώνες, έχοντας χάσει την τελευταία τους αναμέτρηση τον περασμένο Φεβρουάριο στο Ακαπούλκο.

Στο ύψος του ο Τσιτσιπάς, καθάρισε στα δύο σετ (vids)