Με 24 winners και 14 μόλις αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε το εκπληκτικό ματς του ο 32χρονος Βούλγαρος, ο οποίος δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο 1ο σετ. Προηγήθηκε από νωρίς με 3-0, είχε 2 break points και για το 4-0, ενώ έκανε τελικά το 2ο break στο 8ο game, για να το κατακτήσει με 6-2.

Και στο 2ο σετ πήρε από νωρίς τον έλεγχο ο Ντιμιτρόφ, καθώς προηγήθηκε με 4-1 και όλα έδειχναν ότι θα έφτανε πολύ σύντομα στην πρόκριση. Ο Αλκαράθ κατάφερε να βρει σφυγμό για 1η φορά στο ματς και αφού απέτρεψε το 1-5 σβήνοντας break point, μείωσε σε 2-4 και αργότερα έκανε και το πρώτο του break στο ματς, για να ισορροπήσει το 2ο σετ με 4-4.

Σε ένα σημείο που ο Ισπανός φαινόταν να παίζει καλύτερα και έδειχνε ικανός να κάνει τη ζημιά, ο Ντιμιτρόφ δεν απώλεσε την ψυχραιμία του και μετέφερε ξανά την πίεση στο αντίπαλο στρατόπεδο, καθώς υπερασπίστηκε το σερβίς του και πέρασε μπροστά με 5-4.

Έτσι, ο Αλκαράθ αναγκάστηκε να σερβίρει για την παραμονή του στο τουρνουά και δεν είχε εύκολους πόντους με πρώτα σερβίς, με αποτέλεσμα ο Ντιμιτρόφ να τον τιμωρήσει με ένα ακόμα break, ολοκληρώνοντας τον μεγάλο θρίαμβο σε 93 λεπτά παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 2η συνεχόμενη νίκη του Ντιμιτρόφ με αντίπαλο τον Αλκαράθ, αφού τον είχε κερδίσει και στη Σαγκάη πέρσι. Συνολικά έχει 2 νίκες σε 5 αναμετρήσεις με τον Ισπανό (2-3).

Για 1η φορά σε 13 παρουσίες του στο τουρνουά, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μαϊάμι ο Βούλγαρος τενίστας, ο οποίος θα βρεθεί συνολικά για 11η φορά σε έναν ημιτελικό Masters 1000 διοργάνωσης. Αξιοσημείωτο είναι, πως στα 4 τελευταία 1000άρια έχει προκριθεί σε 3 ημιτελικούς, ενώ στο ένα (στο Bercy) ήταν φιναλίστ.

Τα ξημερώματα του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Σβέρεφ, με φόντο μια θέση στον μεγάλο τελικό, τον 3ο του σε Masters 1000 διοργάνωση.

Ο εκπληκτικός Ντιμιτρόφ πέταξε εκτός Miami Open τον Αλκαράθ!