Ο Σίνερ επικράτησε του Ματσάκ με 6-4, 6-2 και προκρίθηκε σε ακόμα έναν μεγάλο ημιτελικό, τον 4ο συνεχόμενο μετά το ATP Finals, το Australian Open και το Indian Wells.

Αν και έχασε το γρήγορο προβάδισμα που πήρε με 1-0 και ισοφαρίστηκε με break back σε 1-1, ο Ιταλός δεν ανησύχησε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Δεν απειλήθηκε ξανά το σερβίς του σε όλο το ματς, ενώ στο 7ο game έφτασε στο break, που του έδωσε προβάδισμα με 4-3.

Με love service game έκλεισε το 1ο σετ στο 10ο game (6-4) ο Σίνερ, ο οποίος έκανε διαδοχικά break στα πρώτα λεπτά του 2ου σετ και "ξέφυγε" με 5-1, για να "κλειδώσει" τη νίκη στο 8ο game. Μόλις 3 πόντους έχασε από τη γραμμή του σερβίς σε ολόκληρο το 2ο σετ ο Ιταλός, ο οποίος μόνο σε ένα service game του Τσέχου δεν είχε break points!

Με εμφατικό τρόπο έφτασε στην 20ή νίκη του στη σεζόν ο Σίνερ, σε 21 μόλις αναμετρήσεις (20-1). Προκρίθηκε στον 7ο ημιτελικό του σε Masters διοργάνωση ο Ιταλός, ο οποίος θα διεκδικήσει την Παρασκευή την 3η του πρόκριση στον τελικό του Miami Open, στα 4 τελευταία χρόνια. Ήταν φιναλίστ στο τουρνουά το 2021 και το 2023, αλλά δεν κατέκτησε ποτέ τον τίτλο.

Ο αντίπαλός του στα ημιτελικά θα προκύψει από τον άλλον αγώνα της ημέρας, όπου ο υπερασπιστής του τίτλου, Ντανίλ Μεντβέντεφ, θα αντιμετωπίσει τον Νικολάς Τζάρι.

Ασταμάτητος ο Σίνερ: Προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μαϊάμι