Μετά από 2,5 ώρες μάχης, ο Σίνερ πήρε τη δύσκολη νίκη επί του Γκρίκσπορ με 5-7, 7-5, 6-1 και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Miami Open.

Ο 22χρονος Ιταλός, πρωταθλητής στο Australian Open, αντιμετώπισε πολύ μεγάλες δυσκολίες και βρέθηκε αντιμέτωπος με τον πρόωρο αποκλεισμό στα δυο πρώτα σετ του αγώνα.

O Γκρίκσπορ, ο οποίος έσβησε τα 2 break points στο 4ο game - τα μόνα που είχαμε έως τότε στο ματς, έκανε το πρώτο break στο 11ο game και πήρε ένα αποφασιστικό προβάδισμα με 6-5, το οποίο μετουσίωσε σε σετ, κρατώντας το σερβίς του για το 7-5.

Ακολούθησε ένα πολύ κλειστό 2ο σετ, στο οποίο ο Σίνερ μπορεί να μην απειλήθηκε άμεσα με ήττα, αλλά δεν πέρασε και εύκολα. Υπήρξε μάλιστα και μια ολιγόλεπτη διακοπή λόγω βροχής στο 3-3 που έκανε τα πράγματα αρκετά επικίνδυνα, αφού ένα καλό ξεκίνημα στην επανέναρξη θα αρκούσε στον Ολλανδό για να ολοκληρώσει την έκπληξη.

Ο Ιταλός πάντως ήταν πολύ σταθερός από τη γραμμή του σερβίς όποτε χρειάστηκε και δεν τον επηρέασε η διακοπή. Αντιθέτως, ο Γκρίσπορ ήταν εκείνος που απειλήθηκε, αλλά έσωσε ένα set point στο 4-5, 30-40 και έκανε το 5-5. Ο Σίνερ τελικά κατάφερε να πετύχει το κρίσιμο break στο 12ο game, στην 3η του ευκαιρία στο σετ και 5η συνολικά στο ματς, με το οποίο πήρε το σετ με 7-5 και απέφυγε το tie-break, όπου βεβαίως τα πράγματα θα ήταν πολύ αμφίρροπα και επικίνδυνα.

Μετά απ' αυτή την εξέλιξη ο Σίνερ άνοιξε με break το 3ο σετ, προηγήθηκε με 3-0 και έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε, για να κλείσει το σετ στα 7 games με νέο break και να ολοκληρώσει την ανατροπή σε 2 ώρες και 23 λεπτά.

Αυτή ήταν η 18η νίκη του Σίνερ στη σεζόν, σε 19 αναμετρήσεις (18-1). Θυμίζουμε πως η μοναδική του ήττα ήταν στα ημιτελικά του Indian Wells την περασμένη εβδομάδα, από τον Κάρλος Αλκαράθ.

Στη φάση των "16" του Μαϊάμι ο Ιταλός θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Μάρτιν Νταμ και Κρίστοφερ Ο'Κόνελ, έχοντας ανοιχτό δρόμο μπροστά του, αφού εφόσον επιβεβαιώσει τα προγνωστικά θα περιμένει στα προημιτελικά έναν εκ των Άντι Μάρεϊ, Τόμας Μάτσακ και Ματέο Αρνάλντι.