Κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι, ο 25χρονος Γάλλος "εκθρόνισε" από το Dubai Tennis Championships τον φιναλίστ του Australian Open και Νο.1 του ταμπλό, κερδίζοντάς τον με 7-5, 6-3.

Έσωσε και τα 2 break points που αντιμετώπισε στο 1ο σετ ο Ουμπέρ, ο οποίος "έσπασε" τον Μεντβέντεφ στην 5η δική του ευκαιρία, αλλά σε ένα πολύ κομβικό σημείο, στο 12ο game, για να κάνει το 7-5.

Στο 2ο σετ προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Μεντβέντεφ κατάφερε να επιστρέψει προσωρινά στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 2-2. Είχε την ευκαιρία να πάρει και τον έλεγχο του 2ου σετ ο Ρώσος, όμως ο Ουμπέρ βγήκε από τη δύσκολη θέση στο 7ο game και από το 3-3, 0-40 κράτησε το σερβίς του με 5 διαδοχικούς κερδισμένους πόντους, για το 4-3.

Στο αμέσως επόμενο game έκανε νέο break o Γάλλος, που σέρβιρε επιτυχώς για το 6-3 και την πρόκριση, μετά από 1 ώρα και 51 λεπτά αγώνα.

Ο Ουμπέρ πανηγύρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη του απέναντι σε Top 10 τενίστα, αφού χθες είχε κερδίσει τον Ουμπέρ Χουκάρτζ, σε ένα ματς που έσβησε 3 match points. Επίσης αυτή ήταν η 3η φετινή Top 10 νίκη του, η 12η συνολικά, καθώς και η 4η νίκη του με Top 5 παίκτη.

Για 6η φορά θα βρεθεί σε έναν τελικό και θα διεκδικήσει τον 6ο τίτλο του, αφού δεν έχει κανέναν χαμένο τελικό στην καριέρα του! Στη φετινή σεζόν θα είναι ο 2ος, μετά το 250άρι της Μασσαλίας πριν από 2 εβδομάδες, ενώ σε 500άρι θα είναι επίσης ο 2ος, από το καλοκαίρι του 2021, όταν είχε αναδειχθεί πρωταθλητής στο Χάλε.

Αντίπαλός του στον σημερινό τελικό θα είναι ο Αλεξάντερ Μπούμπλικ, ο οποίος πήρε με default την πρόκριση προηγουμένως, σε ένα γεμάτο και αμφίρροπο ματς με τον Αντρέι Ρούμπλεφ.