Τον σταμάτησε ο Νικολάς Τζάρι, Νο.21 στον κόσμο, που επικράτησε με 7-6(2), 6-3 σε 1 ώρα και 55 λεπτά και πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του!

Ο 28χρονος Χιλιανός σημείωσε το πιο καθοριστικό μπρέικ του αγώνα στο όγδοο γκέιμ του δεύτερου σετ και κατάφερε να σφραγίσει την πρόκριση στη συνέχεια, παρότι ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο απείλησε δύο φορές με μπρέικ.

Το Ρίο είναι ο επόμενος σταθμός για τον Αλκαράθ, που ακόμα ψάχνει τον πρώτο του τελικό μετά από πέρυσι τον Αύγουστο στο Σινσινάτι.

Ο Τζάρι, από την άλλη, θα παίξει στον έκτο τελικό της καριέρας του (όλοι στο χώμα) και θα προσπαθήσει να κατακτήσει τον τέταρτο τίτλο του. Απέναντί του θα βρει τον «γηπεδούχο» Φακούντο Ντίας Ακόστα (Νο.87), που άφησε εκτός με 6-2, 6-3 τον συμπατριώτη του Φεδερίκο Κόρια και θα παίξει σε τελικό για πρώτη φορά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πέντε από τις οκτώ νίκες του στο ATP tour έχουν έρθει στο Μπουένος Άιρες!

O Τζάρι άφησε εκτός τελικού τον Αλκαράθ! (vid)