Ο 30χρονος Αυστριακός, άλλοτε Νο.3 στον κόσμο, λύγισε με 3-6, 6-3, 7-5 τον πολύπειρο Ελβετό, σε έναν αγώνα που κράτησε 2.5 ώρες και ολοκληρώθηκε στις 02.22 τα ξημερώματα τοπική ώρα!

Ο Τιμ έμεινε πίσω με 3-5 στο τρίτο σετ και είδε τον αντίπαλό του να σερβίρει σε ματς πόιντ, ωστόσο κατάφερε να μείνει όρθιος και να φτάσει στη νίκη, κερδίζοντας 15 από τους 18 τελευταίους πόντους του αγώνα.

Θα παίξει την Τετάρτη (1/11) με τον υπερασπιστή του τίτλου Χόλγκερ Ρούνε, που έχει περάσει με μπάι στον δεύτερο γύρο.

Εκτός έμεινε ο Άντι Μάρεϊ, που γνώρισε την έκτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες με τον Άλεξ Ντε Μινόρ (7-6, 4-6, 7-5) παρότι σέρβιρε δύο φορές για τη νίκη, ενώ ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ λύγισε στα τρία σετ τον Λορέντζο Μουζέτι (6-2, 6-7, 6-3) και έχει μεγάλο ραντεβού με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Σήμερα μπαίνουν στη μάχη και οι Κάρλος Αλκαράθ, Αντρέι Ρούμπλεφ, Σάσα Ζβέρεφ, ενώ θα μάθει και τον πρώτο του αντίπαλο ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που θα παίξει αύριο με Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ ή Γιαν Λέναρντ Στρουφ (16.00).

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς, τέλος, που επιστρέφει στο tour μετά το US Open, θα παίξει σήμερα διπλό με παρτενέρ τον Μιομίρ Κετσμένοβιτς και αντιπάλους τους Γιάνικ Σίνερ/Σταν Βαβρίνκα. Στο μονό θα κάνει πρεμιέρα κόντρα στον νικητή του αγώνα Κετσμάνοβιτς-Ετσεβέρι.