Ο Σέρβος, κάτοχος 24 Grand Slam τίτλων, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον όμιλο με νίκη σε βάρος του Χούρκατς, ο οποίος αντικατέστησε τον Στέφανο Τσιτσιπά μετά τον τραυματισμό του. Ο Πολωνός πήρε το δεύτερο σετ, όμως ηττήθηκε με 7-6, 4-6, 6-1 από τον Νόλε, που πλέον χρειάζεται νίκη του Γιανίκ Σίνερ επί του Χόλγκερ Ρούνε στο τελευταίο ματς του group - αφού στην τριπλή ισοβαθμία [στις δύο νίκες] είναι από κάτω λόγω των τεσσάρων χαμένων σετ.

Ο Τζόκοβιτς δυσκολεύτηκε κόντρα στον Χούρκατς, ο οποίος για πρώτη φορά στην καριέρα του έπαιζε σε αυτό το γήπεδο. Ο 36χρονος βρήκε τρόπο να πάρει το πρώτο σετ άνετα μεε 7-1 στο tie-break, όμως στο δεύτερο ο Χούρκατς έκανε break νωρίς να αφού υπερασπίστηκε το σερβίς του έφερε το ματς στα ίσα. Τελικά στο 3ο σετ «καθάρισε» το παιχνίδι ο Νόλε, που «έσπασε» τον Hurkacz στο 4ο (3-1) και στο 6o game (5-1), για να μην αφήσει περιθώριο αμφισβήτησης. Στο 7ο game κλείδωσε τη νίκη ο Σέρβος, έπειτα από 2 ώρες και 5 λεπτά αγώνα.

Λύγισε τον Χούρκατς και περιμένει ο Τζόκοβιτς (vid)