Από το 2015 η Μπάγερν δεν έχει χάσει σε αγώνα με τη Φράιμπουργκ έχοντας 13-3-0.

H Φράιμπουργκ πήρε προβάδισμα στην Άουγκσμπουργκ στο 19’ αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε γκολ στο 72’ και στο 81’ με συνέπεια να χάσει δικαίως 2-1. Έδειξε σημάδια κόπωσης μιας και είχε προηγηθεί η πρόκριση στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ απέναντι στη Λανς στην παράταση (3-2, κ.δ. 2-2). Η επιτυχία αυτή αποτελεί και τη μοναδική όαση το τελευταίο διάστημα αφού στην Μπουντσελίγκα έχει 0-1-4 με συνέπεια να υποχωρήσει στην ένατη θέση. Μετράει επίσης 6/6 Over και 5/6 γκολ – γκολ. Δύσκολα θα προλάβει ο αμυντικός Κίμπλερ, εκτός ο αμυντικός Λίνχαρτ και ο μέσος Κάιτελ. Η Μπάγερν επιβλήθηκε δύσκολα 2-1 της Λειψίας με τέρμα στις καθυστερήσεις. Ούτε αυτή τη φορά έπεισε, η ουσία όμως είναι ότι νίκησε κι έβαλε τέλος σε σερί τριών ηττών σε όλες τις διοργανώσεις. Πάντως, η διαφορά από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν έχει φτάσει στους οκτώ βαθμούς. Αρνητική εκτός έδρας με απολογισμό 2-0-3, έχει επίσης 5/5 Over και 14 τέρματα παθητικό. Στα μέσα της εβδομάδας θα φιλοξενήσει τη Λάτσιο για το Τσάμπιονς Λιγκ στη ρεβάνς της ήττας με 1-0 στη Ρώμη. Λείπουν οι αμυντικοί Ντε Λιχτ, Μαζραουί, ο μέσος Κομάν και ο επιθετικός Γκνάμπρι, επιστρέφουν οι αμυντικοί Ουπαμεκανό, Ντέιβις. Αναμένεται ματς με υψηλό σκορ, καθώς και οι δύο έχουν αμυντικά θέματα.

Η Μονακό προηγήθηκε 2-0 της Λανς, η οποία την ισοφάρισε, αλλά τελικά πήρε σημαντική νίκη (3-2) με τέρμα στο 92’. Ομάδα με ικανότητες αλλά και μεταπτώσεις, αποτελεσματική μπροστά και ευάλωτη αμυντικά με αποτέλεσμα να μετράει 7/7 γκολ και 6/7 Over. Χωρίς νίκη σε τέσσερα ματς στο πριγκιπάτο (0-1-3) και 4/6 Under και είναι τρίτη στην κατάταξη. Γυρίζουν ο αμυντικός Κερέρ και ο μέσος Ακλιούς, απόντες οι αμυντικοί Γιάκομπς, Βάντερσον και οι μέσοι Ζακάρια, Ντιατά, Καμαρά. Η Παρί Σεν Ζερμέν απειλήθηκε με ήττα από τη Ρεν στο Παρίσι, όμως, έσωσε την ισοπαλία με πέναλτι στο 97’ (1-1). Διατήρησε αήττητο 18 παιχνιδιών (14-4-0), σταθερά πρώτη και με απόσταση 11 πόντων από τη δεύτερη Μπρεστ. Ισοπεδωτική ως φιλοξενούμενη με απολογισμό 7-1-0 και δέχθηκε μόνο δύο τέρματα στην τελευταία εξάδα αγώνων. Ακολουθεί η ρεβάνς του Τσάμπιονς Λιγκ στη Σοσιεδάδ, κέρδισε 2-0 στον πρώτο αγώνα. Χωρίς τους αμυντικούς Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ.

Ματς λεπτών ισορροπιών στο πριγκιπάτο, η ισοπαλία έχει πιθανότητες αν και η Μονακό κερδίζει τα τρία τελευταία χρόνια.