Με κυριαρχική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η «αμφίβια ταξιαρχία» επικράτησε 15-7 της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ και αύριο (23/9, 17:00) θα έχει την ευκαιρία να «σφραγίσει» την πρόκρισή του απέναντι στη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του γκρουπ, τη γερμανική Πότσνταμ, πριν αντιμετωπίσει την Κυριακή (24/9, 14:00) τη γηπεδούχο Μπαρτσελόνα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο 6-6, αλλά στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Απόλλων βρήκε τρία γκολ μέσα σε διάστημα ενάμισι λεπτού, με δύο περιφερειακά σουτ των Γαρδίκα και Γωνιωτάκη και μία εξαιρετική προσπάθεια από τα 2μ. του Αλαμάνου, ο οποίος αγωνίζεται ως... υπηρεσιακός φουνταριστός, εξαιτίας του τραυματισμού του Σολανάκη.

Με τον Στέφανο Γαλανόπουλο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και να πραγματοποιεί καθοριστικές επεμβάσεις, η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη, όχι απλά συντήρησε το προβάδισμα και στο τελευταίο οκτάλεπτο κυριάρχησε απόλυτα και, με επιμέρους σκορ 5-0, έφτασε σε μία ευρεία νίκη, που ισοδυναμεί σε μεγάλο βαθμό με πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Μλάντοστ): 4-3, 2-3, 1-4, 0-5