Close

Πρώτος Αλβανός στον «ερυθρόλευκο» πάγκο και 100η θητεία!

Χρόνος ανάγνωσης: 9’
  • Αποθήκευση άρθρου

Ο Μπεσνίκ Χάσι παρουσιάζεται σήμερα ως ο νέος προπονητής του Ολυμπιακού και γίνεται ο πρώτος Αλβανός που θα καθίσει στον «ερυθρόλευκο« πάγκο! Όλος ο προπονητικός «χάρτης», τα ρεκόρ και τα ορόσημα.

Η εποχή Μπεσνίκ Χάσι έχει ξεκινήσει ουσιαστικά από χθες για τον Ολυμπιακό! Ο 45χρονος Αλβανός θα γίνει και επίσημα ο πρώτος προπονητής στην ιστορία των «ερυθρόλευκων» με καταγωγή από τη γειτονική χώρα αλλά και ο 77ος διαφορετικός τεχνικός στην 100η θητεία στον πάγκο του συλλόγου από την ίδρυσή του! Οι 77 αυτοί προπονητές χωρίζονται σε 22 διαφορετικές εθνικότητες, με τους 31 Έλληνες φυσικά να έχουν τη μερίδα του λέοντος. Επιπλέον, μια πάντα ιδιαίτερη στατιστική κατηγορία όταν μιλάμε για Ολυμπιακό και ελληνικό ποδόσφαιρο γενικότερα είναι ο χρόνος παραμονής αυτών των προπονητών στον πάγκο της ομάδας. Για τους «ερυθρόλευκους», ο μέσος όρος βρίσκεται λίγο πάνω από τον χρόνο και συγκεκριμένα στους 13,1 μήνες.

Η «ταυτότητα» του «ερυθρόλευκου» πάγκου

Το άρθρο συνεχίζεται μετά τη διαφήμιση

• 77 διαφορετικοί προπονητές

• 100 διαφορετικές θητείες

• 22 διαφορετικές εθνικότητες

• 31 Έλληνες

• Μέσος όρος παραμονής: 13,1 μήνες

Ο «χάρτης» του «ερυθρόλευκου» πάγκου
 

Έλληνες: 31 (Γ. Ανδριανόπουλος, Πανόπουλος, Ασδέρης, Συμεωνίδης, Γ. Χέλμης, Β. Χέλμης, Νεγρεπόντης, Χατζησταυρίδης, Κίνλεϊ, Μπέμπης, Υφαντής, Ντ. Γεωργιάδης, Δαρίβας, Πετρόπουλος, Παναγούλιας, Αλέφαντος, Α. Γεωργιάδης, Γρηγοριάδης, Παπαμάλης, Γούναρης, Παπαποστόλου, Φίλης, Πολυχρονίου, Γιούτσος, Διαμαντόπουλος, Περσίας, Ματζουράκης, Λεμονής, Κόλλιας, Νικοπολίδης, Βούζας).
Πρώην ενωμένη Γιουγκοσλαβία: 10 (5 Γιουγκοσλάβοι, 2 Σέρβοι, 1 Βόσνιος, 1 Σλοβένος, 1 Μαυροβούνιος)
Ούγγροι: 7
Πρώην Σοβιετική Ένωση: 3 (2 Ουκρανοί, 1 Γεωργιανός)
Άγγλοι: 3
Γερμανοί: 3
Ισπανοί: 4
Πορτογάλοι: 4
Ιταλοί: 2
Αυστριακοί: 2
Πολωνοί: 2
Βραζιλιάνοι: 1
Τσέχοι: 1
Ολλανδοί: 1
Νορβηγοί: 1
Αλβανός: 1
Διπλή εθνικότητα: 1 Γερμανο-Ολλανδός

Ρεκόρ – Στατιστικά – Trivia
 

  • Ο Ολυμπιακός αλλάζει προπονητή κατά μέσο όρο περίπου κάθε 1 χρόνο και 1 μήνα.
  • Στα 90 χρόνια ιστορίας του Ολυμπιακού σε 36 περιπτώσεις ο προπονητής έχει συμπληρώσει 12 συνεχόμενους μήνες στον πάγκο της ομάδας.
  • Από την ημερομηνία ίδρυσης του Ολυμπιακού μέχρι και το 1970, 20 είναι οι φορές που ο προπονητής του συλλόγου έχει «κλείσει» χρόνο.
  • Από το 1970 μέχρι και σήμερα, δηλαδή τις τελευταίες 4,5 δεκαετίες, μόλις 16 φορές ο εκάστοτε προπονητής του Ολυμπιακού έχει καταφέρει να συμπληρώσει ένα χρόνο στον πάγκο της ομάδας.
Το άρθρο συνεχίζεται μετά τη διαφήμιση

Οι μακροβιότεροι και οι βραχύβιοι...

Την ίδια ώρα 12 είναι οι προπονητές στην ιστορία του Ολυμπιακού που έχουν καταφέρει να συμπληρώσουν τουλάχιστον δύο συνεχόμενες σεζόν στον πάγκο του συλλόγου. Πρώτος ήταν ο θρυλικός Γιάννης Ανδριανόπουλος και τελευταίος ο Ερνέστο Βαλβέρδε.

Κατά χρονική σειρά, αυτοί είναι οι εξής:

Ανδριανόπουλος Γιάννης: 2 χρόνια (1925-1927)
Κόψιβα Γιάν: 3 χρόνια (1927-1930)
Κόβατς Γιόζεφ: 2 χρόνια (1930-1932)
Ασδέρης Θεμιστοκλής: 2 χρόνια (1945-1947)
Συμεωνίδης Θεολόγης: 2 χρόνια (1948-1950)
Χέλμης Γιάννης & Βαγγέλης: 4 χρόνια (1950-1954)
Μπούκοβι Μάρτον: 2 χρόνια (1965-1967)
Πετρόπουλος Λάκης: 3 χρόνια (1972-1975)
Βεσελίνοβιτς Τόζα: 2 χρόνια και 7 μήνες (1977-1980)
Μπλαχίν Όλεγκ: 2 χρόνια και 8 μήνες (1990-1993)
Μπάγεβιτς Ντούσαν: 3 χρόνια & 4,5 μήνες (1996-1999)
Βαλβέρδε Ερνέστο: 2 χρόνια (2010-2012)

Χαρακτηριστικό της τύχης που έχουν κατά καιρούς οι προπονητές του Ολυμπιακού είναι το ότι 9 από αυτούς δεν έχουν καταφέρει να πουν καν «καλό μήνα», αφού αντικαταστάθηκαν σε διάστημα μικρότερο των 30 ημερών.

Κατά χρονική σειρά, αυτοί είναι οι εξής:

Μπέμπης Θανάσης: 5 μέρες (26/11-30/11/1983)
Γρηγοριάδης Παύλος: 12 μέρες (20/11/1987-2/12/1987)
Παπαμάλης Γιάννης: 3 μέρες (9/3/1989-11/3/1989)
Γεωργιάδης Αντώνης: 5 μέρες (25/1/1993-29/1/1993)
Φίλης Αποστόλης: 2 μέρες (30/1/1993-31/1/1993)
Κόλιας Γιάννης: 20 μέρες (10/10/2002-30/10/2002)
Γκόγκιτς Σίνισα: 3 μέρες (17/3/2004-19/3/2004)
Νικοπολίδης Αντώνης: 14 ημέρες (20/01/2013-03/02/2013)
Βούζας Βασίλης: 17 μέρες (6/3/2017-22/3/2017)

  • Η παράδοση θέλει τον Ολυμπιακό να αλλάζει συχνά προπονητές από τα πρώτα Ιστορίας του, με την τριετία για τον ίδιο προπονητή να αποτελεί... ρεκόρ.
  • Μια άλλη παράδοση, είναι αυτή του Ολυμπιακού στο να προτιμά προπονητές από τις χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ και κυρίως σε πρώην Γιουγκοσλάβους, Ούγγρους και Σοβιετικούς. Η μεγαλύτερη προτίμηση βεβαίως είναι αυτή στους Έλληνες και κυρίως σε πρώην παίκτες του.
  • 5 είναι οι περισσότεροι προπονητές που έχει αλλάξει ο Ολυμπιακός σε μία χρονιά και το ρεκόρ σημειώθηκε τη σεζόν που τελείωσε!
  • 4 προπονητές άλλαξε σε ένα χρόνο σε τρεις διαφορετικές περιπτώσεις (1984, 1988, 1993). Μάλιστα, το 1984 ο Μπέμπης ανέλαβε προπονητής δύο φορές μέσα στην ίδια χρονιά.
  • Ο Θανάσης Μπέμπης είναι ο προπονητής με τις περισσότερες επανόδους στον πάγκο του Ολυμπιακού, μετρώντας συνολικά 4 θητείες. Ακολουθούν με 3 θητείες: Κόψιβα, Αλέφαντος, Λεμονής.
  • Οι αδερφοί Χέλμη είναι οι «μακροβιότεροι» προπονητές στην «ερυθρόλευκη» ιστορία, με 4 χρόνια (1950-1954). Δεύτερος στη λίστα ο Ντούσαν Μπάγεβιτς (3,5 χρόνια στην πρώτη του θητεία).

Ακολουθούν αναλυτικά όλοι οι προπονητές του Ολυμπιακού από το 1925 μέχρι σήμερα και η διάρκεια της θητείας τους:
ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Γιάννης 1925-1927 (2 έτη)
ΚΟΨΙΒΑ Γιαν (Τσέχος) 1927-1930 (3 έτη)
ΚΟΒΑΤΣ Γιόζεφ (Ούγγρος) 1930-1932 (2 έτη)
ΕΣΣΕΡ Τιμπόρ (Ούγγρος) 1932-1933 (1 έτος & 4 μήνες)
ΚΟΨΙΒΑ Γιαν (Τσέχος) 4/12/1933-30/7/1934 (8 μήνες)
ΠΙΣΠΑΛΟΟΥ Πίτερ (Γερμανός) 1934-1935 (1 έτος)
ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Νίκος 1935-1936 (1 έτος)
ΚΟΨΙΒΑ Γιαν (Τσέχος) 1936-1937 (1 έτος)
ΛΑΝΤΖ Πίτερ (Αυστριακός) 1937-1938 (1 έτος)
ΕΣΣΕΡ Τιμπόρ (Ούγγρος) 1938 (8 μήνες)
ΑΣΔΕΡΗΣ Θεμιστοκλής 1945-1947 (2 έτη)
ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ Θεολόγης 1948-1950 (2 έτη)
ΧΕΛΜΗΣ Γιάννης & ΧΕΛΜΗΣ Βαγγέλης 1950-1954 (4 έτη)
ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ Θεολόγης 1954-1955 (8 μήνες)
ΝΕΓΡΕΠΟΝΤΗΣ Κώστας 1955 (8 μήνες)
ΧΕΛΜΗΣ Γιάννης & Βαγγέλης 1956 (1 έτος)
ΝΤΡΑΓΙΣΕΒΙΤΣ Βράνκο (Γιουγκοσλάβος) 1956-1957 (1 έτος)
ΚΕΜΕΝΙ Τιμπόρ (Ούγγρος) 1957-1958 (1 έτος)
ΒΑΛΕ Μπρούνο (Ιταλός) 1958-1960 (1 έτος & 6 μήνες)
ΣΙΜΟΝΟΦΣΚΙ Τζίνα (Γιουγκοσλάβος) 1960-1962 (1 έτος & 6 μήνες)
ΧΑΤΖΗΣΤΑΥΡΙΔΗΣ Αλέκος1962 (6 μήνες)
ΧΕΛΜΗΣ Γιάννης 1962-1963 (1 έτος)
ΝΤΟΛΓΚΟΣ Αντράς (Ούγγρος) 1963-1964 (1 έτος)
ΤΣΙΕΡΝΑ Ναντόρ (Ούγγρος) 1964-1965 (1 έτος)
ΜΠΟΥΚΟΒΙ Μάρτον (Ούγγρος) 1965-1967 (2 έτη)
ΚΙΝΛΕΫ Σούλης (Έλληνας) 1967-1968 (8 μήνες)
ΣΠΑΪΤΣ Λιούμπισα (Γιουγκοσλάβος) 1968-1969 (10 μήνες)
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 1969 (3 μήνες)
ΜΠΟΜΠΕΚ Στέφαν (Γιουγκοσλάβος) 1969-1970 (10 μήνες)
ΥΦΑΝΤΗΣ Ηλίας 1970 (2 μήνες)
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Νταν 1970-1971 (6 μήνες)
ΔΑΡΙΒΑΣ Γιώργος 1971 (3 μήνες)
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Λάκης 1971 (2 μήνες)
ΑΣΜΑΝ Άλαν (Άγγλος) 20/7/1971-25/6/1972 (11 μήνες)
ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ Λάκης 1/7/1972-10/6/1975 (3 έτη)
ΜΠΑΚΙΝΓΧΑΜ Βικ (Άγγλος) 1/7/1975-6/1/1976 (6 μήνες)
ΔΑΡΙΒΑΣ Γιώργος 6/1/1976-23/5/1976 (5 μήνες)
ΣΑΝΝΟΝ Λες (Άγγλος) 1/6/1976-31/5/1977 (1 έτος)
ΒΕΣΕΛΙΝΟΒΙΤΣ Τόζα (Γιουγκοσλάβος) 1/7/1977-6/2/1980 (2 έτη & 7 μήνες)
ΓΚΟΡΣΚΙ Καζιμίρ (Πολωνός) 8/2/1980-15/6/1981 (1 έτος & 4 μήνες)
ΣΕΝΕΚΟΒΙΤΣ Χέλμουτ (Αυστριακός) 1/7/1981-16/12/1981 (5,5 μήνες)
ΠΑΝΑΓΟΥΛΙΑΣ Αλκέτας 16/12/1981-6/2/1983 (1 έτος & 2 μήνες)
ΓΚΟΡΣΚΙ Καζιμίρ (Πολωνός) 7/2/1983-30/6/1983 (5 μήνες)
ΧΕΕΡ Χάινς (Γερμανός) 1/7/1983-25/11/1983 (5 μήνες)
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 26/11/1983-30/11/1983 (5 μέρες)
ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ Νίκος 1/12/1983-12/3/1984 (2,5 μήνες)
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 13/3/1984-7/5/1984 (2 μήνες)
ΚΕΣΛΕΡ Γκέορκ (Γερμανο-Ολλανδός) 1/6/1984-29/4/1985 (11 μήνες)
ΜΠΕΜΠΗΣ Θανάσης 30/4/1985-16/6/1985 (1,5 μήνας)
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Αντώνης 20/6/1985-11/10/1986 (1 έτος & 4 μήνες)
ΠΑΝΑΓΟΥΛΙΑΣ Αλκέτας 12/10/1986-19/11/1987 (1 έτος & 1 μήνας)
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ Παύλος 20/11/1987-2/12/1987 (12 μέρες)
ΛΙΜΠΡΕΧΤΣ Τάις (Ολλανδός) 3/12/1987-8/2/1988 (2 μήνες)
ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ Παύλος 9/2/1988-15/5/1988 (3 μήνες)
ΓΚΜΟΧ Γιάτσεκ (Πολωνός) 1/6/1988-8/3/1989 (9 μήνες)
ΠΑΠΑΜΑΛΗΣ Γιάννης 9/3/1989-11/3/1989 (3 μέρες)
ΓΟΥΝΑΡΗΣ Γιάννης 12/3/1989-21/5/1989 (2 μήνες)
ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ Μιλτιάδης 1/6/1989-25/9/1989 (4 μήνες)
ΚΟΜΟΡΑ Ίμρε (Ούγγρος) 26/9/1989-27/5/1990 (8 μήνες)
ΜΠΛΑΧΙΝ Όλεγκ (Ουκρανός) 1/6/1990-24/1/1993 (2 έτη & 8 μήνες)
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ Αντώνης 25/1/1993-29/1/1993 (5 μέρες)
ΦΙΛΗΣ Αποστόλης 30/1/1993-31/1/1993 (2 μέρες)
ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ Λιούμπομιρ (Σέρβος) 1/2/1993-5/11/1993 (9 μήνες)
ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΟΥ Κώστας 6/11/1993-26/1/1994 (3 μήνες)
ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ Νίκος 27/1/1994-16/9/1994 (8 μήνες)
ΓΙΟΥΤΣΟΣ Νίκος 17/9/1994-20/10/1994 (1 μήνας)
ΛΙΜΠΡΕΧΤΣ Τάις (Ολλανδός) 21/10/1994-8/7/1995 (8,5 μήνες)
ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Σταύρος 9/7/1995-11/1/1996 (6 μήνες)
ΠΕΡΣΙΑΣ Μελέτης 12/1/1996-25/6/1996 (5,5 μήνες)
ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ Ντούσαν (Βόσνιος) 26/6/1996-10/11/1999 (3 έτη & 4,5 μήνες)
ΜΠΙΓΚΟΝ Αλμπέρτο (Ιταλός) 11/11/1999-10/4/2000 (5 μήνες)
ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ Γιάννης 10/4/2000-25/11/2000 (7,5 μήνες)
ΛΕΜΟΝΗΣ Τάκης 25/11/2000-9/10/2002 (1 έτος & 11 μήνες)
ΚΟΛΛΙΑΣ Γιάννης 10/10/2002-30/10/2002 (20 μέρες)
ΚΑΤΑΝΕΤΣ Σρέτσκο (Σλοβένος) 7/11/2002-7/2/2003 (3 μήνες)
ΠΡΟΤΑΣΟΦ Όλεγκ (Ουκρανός) 9/2/2003-17/3/2004 (1 έτος & 1 μήνας)
ΓΚΟΓΚΙΤΣ Σίνισα (Σέρβος) 17/3/2004-19/3/2004 (3 μέρες)
ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ Νίκος 19/3/2004-31/5/2004 (2,5 μήνες)
ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ Ντούσαν 1/6/2004 -1/6/2005 (1 έτος)
ΣΟΛΙΝΤ Τροντ (Νορβηγός) 5/7/2005- 29/12/2006 (1 έτος και 5 μήνες)
ΛΕΜΟΝΗΣ Τάκης 29/12/2006-11/3/2008 (1 έτος και 3 μήνες)
ΣΕΓΚΟΥΡΑ Χοσέ (Ισπανός) 11/3/2008-17/5/2008 (2 μήνες)
ΒΑΛΒΕΡΔΕ Ερνέστο (Ισπανός) 28/5/2008-14/5/2009 (1 έτος)
ΚΕΤΣΠΑΓΙΑ Τιμούρ (Γεωργιανός) 25/5/2009-15/9/2009 (3,5 μήνες)
ΜΠΑΝΤΟΒΙΤΣ Μπόζινταρ (Μαυροβούνιος) 15/9/2009-16/9/2009 (1 μέρα)
ΖΙΚΟ (Βραζιλιάνος) 17/9/2009-19/1/2010 (4 μήνες)
ΜΠΑΝΤΟΒΙΤΣ Μπόζινταρ (Μαυροβούνιος) 19/1/2010-15/6/2010 (6 μήνες)
ΛΙΝΕΝ Έβαλντ (Γερμανός) 16/6/2010-6/8/2010 (2 μήνες)
ΒΑΛΒΕΡΔΕ Ερνέστο (Ισπανός) 10/8/2010-28/4/2012 (1 έτος & 8 μήνες)
ΖΑΡΝΤΙΜ Λεονάρντο (Πορτογάλος) 7/6/2012-19/1/2013 (7 μήνες)
ΝΙΚΟΠΟΛΙΔΗΣ Αντώνης 20/1/2013-3/2/2013 (14 ημέρες)
ΜΙΤΣΕΛ (Ισπανός) 4/2/2013-6/1/2015 (2 έτη)
ΝΙΚΟΠΟΛΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 7/1/2015 (1 μέρα)
ΠΕΡΕΪΡΑ Βίτορ (Πορτογάλος) 7/1/2015-10/6/2015 (6 μήνες)
ΣΙΛΒΑ Μάρκο (Πορτογάλος) 7/7/2015-23/6/2016 (11 μήνες)
ΣΑΝΤΣΕΘ Βίκτορ (Ισπανός) 23/6/2016-9/8/2016 (45 μέρες)
ΜΠΕΝΤΟ Πάουλο (Πορτογάλος) 11/8/2016-6/3/2017 (6 μήνες & 24 μέρες)
ΒΟΥΖΑΣ Βασίλης (Έλληνας) 6/3/2017-22/3/2017 (17 μέρες)
ΛΕΜΟΝΗΣ Τάκης (Έλληνας) 23/3/2017-30/4/2017 (39 μέρες)
ΧΑΣΙ Μπεσνίκ (Αλβανός) 7/6/2017-

  • Dislikes0
Close
Πρώτος Αλβανός στον «ερυθρόλευκο» πάγκο και 100η θητεία!
Χρόνος ανάγνωσης: 9’