Μάντσεστερ Σίτι – Γιουβέντους 1-2

Μπορεί το ξεκίνημά της στο ιταλικό πρωτάθλημα να είναι τραγικό, ωστόσο στην Ευρώπη η φανέλα της Γιουβέντους παραμένει από μόνη της ένα... φόβητρο για κάθε αντίπαλο και σε κάθε γήπεδο. Η προσπάθεια της «Μεγάλης Κυρίας» να βρεθεί ξανά σε έναν τελικό Champions League, αυτή τη φορά σε πάτρια εδάφη (σ.σ. Μιλάνο) τον ερχόμενο Μάιο, ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, στην πρεμιέρα του Δ' ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Σε μια πόλη που της πάει, αφού η τελευταία νίκη της «Γιούβε» στην Αγγλία ήταν στο «Ολντ Τράφορντ» τη σεζόν 1996-97, η νταμπλούχος Ιταλίας έκανε το πρώτο και πλέον καθοριστικό βήμα για να πάρει κεφάλι στον όμιλο, επικρατώντας της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 στο «Έτιχαντ». Και αυτό συνέβη με τρόπο ιταλικό και... Γιουβεντίνικο, μετά από ένα ματς που στο μεγαλύτερο μέρος τους κυλούσε στο δικό της αργό τέμπο και χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η Σίτι από την πλευρά της, στην 5η σερί σεζόν στους ομίλους και μετά από ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα με 5 στα 5 στην Πρέμιερ Λιγκ χωρίς να έχει δεχθεί καν γκολ και σπάζοντας παράλληλα ένα δικό της ρεκόρ 103 χρόνων στο πρωτάθλημα με 10 σερί νίκες, δεν κατάφερε ποτέ να κάνει το παιχνίδι της κόντρα στους Ιταλούς και μάλλον δεν άξιζε κάτι παραπάνω σε αυτή την πρεμιέρα.

Το ματς πάντως ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να χάνουν μια από τις λιγοστές μεγάλες ευκαιρίες τους, όταν ο Μπουφόν έσωσε το κοντινό σουτ του Στέρλινγκ στην αντεπίθεση. Σε αυτή τη φάση, η Γιουβέντους απάντησε με το απευθείας φάουλ του Ερνάνες στο 14' να περνάει ελάχιστα άουτ, όπως συνέβη και με τα σουτ από Φερναντίνιο και Μοράτα για τις δύο ομάδες, αντίστοιχα, στα επόμενα λεπτά. Η δεύτερη σημαντική ευκαιρία για τη Σίτι χάθηκε στο 32' όταν ο Μπονί μετά από ατομική προσπάθεια δεν κατάφερε να σουτάρει όπως θα ήθελε από το ύψος της μεγάλη περιοχής.

Γενικά ήταν ένα κλειστό ματς, με τους Άγγλους, όπως μάλλον αναμενόταν, να ιδρώνουν για να βρουν χώρους απέναντι σε μια σκληροτράχηλη και σφριγηλή Γιουβέντους. Αυτό που χρειάστηκαν πάντως για να ανοίξουν το σκορ στο 57' ήταν ένα εντυπωσιακό... επιθετικό φάουλ του Κομπανί πάνω στον Κιελίνι μετά από κόρνερ, με τον Ιταλό αμυντικό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι. Αυτό ήταν το πρώτο αυτογκόλ για τη Γιουβέντους μετά από 12 χρόνια, με τελευταίο θύτη τον νυν προπονητή του ΠΑΟΚ, Ιγκόρ Τούντορ, το 2003.

Μετά το γκολ της Σίτι, η Γιουβέντους αναθάρρησε και επιθετικά, χάνοντας αρχικά μεγάλη ευκαιρία με τον Στουράρο στο 62', πριν ο Μάντζουκιτς ισοφαρίσει στο 70' με προβολή μετά από κίνησή του στην πλάτη της αγγλικής άμυνας και εξαιρετική σέντρα του Πογκμπά. Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε για τους Ιταλούς στο 81', όταν ο Μοράτα νίκησε τον Χαρτ με τρομερό σουτ εκτός περιοχής, έπειτα από αδυναμία της άμυνας της Σίτι να απομακρύνει τη μπάλα.

Σεβίλη – Γκλάντμπαχ 3-0

Στο μάλλον πιο ανοιχτό παιχνίδι της βραδιάς και για τους τέσσερις ομίλους, η Σεβίλλη έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες απέναντι στη Γκλάντμπαχ, όμως τελικά χρειάστηκε τρεις εκτελέσεις πέναλτι και μια σέντρα-σουτ που... έπνιξε ο αντίπαλος γκολκίπερ για να ξεκινήσει με το δεξί της πρώτη της παρουσία σε ομίλους Champions League για αυτή τη δεκαετία, μετά την περίοδο 2009-10.

Με τα τρία πέναλτι που κέρδισε η κάτοχος του Europa League απέναντι στην ομάδα που είχε αντιμετωπίσει και πέρσι στο δρόμο προς την κατάκτηση του δεύτερου τη τάξει τροπαίου, ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Η πρώτη όμάδα που είχε κερδίσει αντίστοιχο αριθμό ήταν η Τότεναμ το 2010 και η δεύτερη, τρία χρόνια μετά, το 2003, ο Ολυμπιακός στο εντός έδρας 3-1 επί της Άντερλεχτ την τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ξεκίνησε τον... βομβαρδισμό στη γερμανική εστία στο 5', με τον Βιτόλο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης τον Ρέγες να αστοχεί. Στο επόμενο λεπτό, η Γκλάντμπαχ απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπρόουβερς, ενώ στη συνέχεια του πρώτου μέρους χάθηκαν και άλλες μικροευκαιρίες για τις δύο ομάδες, με τους δύο αντιπάλους να μην διστάζουν να δοκιμάσουν το πόδι τους από οποιαδήποτε απόσταση. Ο ρυθμός στο ματς συνολικά ήταν καταιγιστικός, όμως η επόμενη ξεκάθαρη ευκαιρία ήταν στο 43', με τον Ζόμερ να αποκρούει το σουτ του Γκαμέιρο και στο επόμενο λεπτό τον Ελβετό γκολκίπερ να δωρίζει σχεδόν το 1-0 στη Σεβίλη, μετά από δική του λάθος πάσα την οποία δεν εκμεταλλεύθηκε ο Ρέγες.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, δουλειά έπιασε ο Τσέχος ρέφερι, Πάβελ Κράλοβετς. Στο 46', σε μια εξαιρετικά υπερβολική απόφαση, δείχνει τη λευκή βούλα για μαρκάρισμα του Ζόμερ στον Βιτόλο, με τον Γκαμέιρο να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Δύο λεπτά μετά, στο 48', ο Μπρόουβερς κάνει ξεκάθαρο αυτή τη φορά πέναλτι πάνω στον Βιτόλο, όμως ο Γκαμέιρο με αντίστοιχη εκτέλεση αλά... Στράτος Αποστολάκης, έστειλε τη μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι του Ελβετού.

Οι ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες συνεχίστηκαν με τον Τρεμουλινάς, τον Μπανέγα και τον Ρέγες για τη Σεβίλη και τον Ράφαελ για τη Γκλάντμπαχ, πριν έρθει το 2-0 με ένα ακόμη πέναλτι. Ο Γκαμέιρο αυτή τη φορά το κέρδισε και ο Μπανέγα το εκτέλεσε εύστοχα, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 84' ο Κονοπλιάνκα (σ.σ. χρεώθηκε αυτογκόλ στον Ζόμερ) με μια σέντρα-σουτ του Ουκρανού μισό λεπτό αφότου μπήκε στο ματς, η οποία αιφνιδίασε τον Εβλετό.