UC SAMPDORIA
1 2
SS Lazio
SS LAZIO

H Λάτσιο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αποψινής αναμέτρησης στο «Stadio Comunale Luigi Ferraris», έχασε ορισμένες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με σημαντικότερη το δοκάρι του πολύπειρου Μάρκο Παρόλο στο 52', και τελικά «τιμωρήθηκε» τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Κολομβιανός διεθνής στράικερ Ντουβάν Ζαπάτα, με κοντινό δεξί πλασέ έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Φάμπιο Κουαλιαρέλα, άνοιξε το σκορ.

Οι Ρωμαίοι πάντως δεν τα παράτησαν, ισοφάρισαν σε 1-1 στο 79ο λεπτό, με προβολή του 22χρονου Σέρβου κεντρικού μέσου Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς και τελικά η έμπνευση του Σιμόνε Ιντσάγκι να ρίξει στη «μάχη» τον Φελίπε Καϊσέδο δικαιώθηκε απόλυτα, καθώς ο επιθετικός από το Εκουαδόρ «έγραψε» το τελικό 2-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας στην ομάδα του το 7ο «διπλό» σε οκτώ... εξόδους την φετινή σεζόν.

Σαμπντόρια - Λάτσιο 1-2