Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση, τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο όμως η παρέα των Χριστοδουλόπουλου, Ταχτσίδη και Μόρα, ήταν εκείνη που χαμογέλασε.

Αρχικά, ο Λούκα Τόνι εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία σέντρα του Χάλφρεντσον και με προβολή μέσα από τη μεγάλη περιοχή «έγραψε» το 1-0 (9'). Η Κάλιαρι συνέχισε την πίεσή της όμως και πάλι η Βερόνα ήταν εκείνη που βρήκε δίχτυα, με τον Χάλφρεντσον να «σερβίρει» ξανά κι αυτή τη φορά τον Ταλέμπ (είχε περάσει αλλαγή ένα λεπτό πριν) να εκτελεί για το 2-0 (56'). Το μόνο που κατάφερε η Κάλιαρι ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Κόντι στο 90', με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν μία σημαντική νίκη, η οποία τους έφερε στη 14η θέση και στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε αυτήν, στους 2ο βαθμούς.