Είναι γειτόνισσες, μα η Γρανάδα δεν νιώθει το παραμικρό κόμπλεξ απέναντι στην «μεγάλη» Σεβίλλη. Για την ακρίβεια νιώθει μία μικρή υποχρέωση απέναντι της αφού με το απίθανο περσινό 1-4 την προτελευταία αγωνιστική της περσινής περιόδου, έσωσε την κατηγορία.

Έκτοτε μεσολάβησαν 14 παιχνίδια δίχως νίκη, σερί που έλαβε τέλος ξανά απέναντι στον ίδιο αντίπαλο! Η Γρανάδα πήρε το πρώτο φετινό της τρίποντο απέναντι στην Σεβίλλη, που πιθανώς να είχε το μυαλό της στον «τελικό» Champions League απέναντι στην Λιόν!

Μπορεί η Σεβίλλη να έχανε τις ευκαιρίες (ειδικά αυτή του Μαριάνο που κόβει πάνω στην γραμμή ο Λομπάν δεν υπάρχει), όμως η Γρανάδα είχε τον κυνικό τρόπο να φτάνει στο γκολ. Ο Αντρέας Περέιρα (27’) και ο Λομπάν (56’) καθόρισαν με τα γκολ τους την τύχη του ματς, με την Σεβίλλη που έχασε πάμπολλες ευκαιρίες να μειώνει απλώς στο τελικό 2-1 με τον Μπεν Γεντέρ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

All Goals & highlights - Granada 2-1 Sevilla 03... από RussellLerman
Γρανάδα - Σεβίλλη 2-1 (vids)