CHELSEA F.C.
1 1
West Ham United FC
WEST HAM UNITED FC

H Τσέλσι «έχει» γενικώς την Γουέστ Χαμ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στο «Στάμφορντ Μπριτζ» μετά τον Σεπτέμβριο του 2002 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε τη νίκη απόψε, καθώς ο Ισπανός διεθνής ακραίος οπισθοφύλακας Θέσαρ Αθπλικουέτα άνοιξε το σκορ με ένα... παράξενο αλλά παλικαρίσιο γκολ στο 36ο λεπτό, ενώ της ακυρώθηκαν επίσης δύο τέρματα ως οφσάιντ με «δράστη» τον 24χρονο επιθετικό Άλβαρο Μοράτα.

Ωστόσο, ο έμπειρος τερματοφύλακας των «Σφυριών» του Ντέιβιντ Μόγες, Τζο Χαρτ, πραγματοποίησε μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις του τα τελευταία χρόνια διατηρώντας το «ρευστό» 1-0 έως το 73ο λεπτό, όταν ο Μεξικανός διεθνής στράικερ Τσιτσαρίτο Ερνάντες διαμόρφωσε το τελικό 1-1 με «σεντερφορίσιο» δεξί πλασέ, για να ανακόψει ο Ενγκολό Καντέ τον Μάρκο Αρναούτοβιτς με ένα... αριστοτεχνικό τάκλιν μέσα στην περιοχή του Τιμπό Κουρτουά στο 86' και να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή το λονδρέζικο ντέρμπι της Κυριακής, σε μια πραγματικά απογοητευτική σεζόν στην Premier League για αμφότερες τις ομάδες.

Τσέλσι - Γουέστ Χαμ 1-1