LEICESTER CITY FC
1 2
Chelsea F.C.
CHELSEA F.C.

Με τη 13 νίκη της στις 16 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις κόντρα στην Λέστερ σε όλες τις διοργανώσεις (μοναδική ήττα το 2-1 τον Δεκέμβριο του 2015, που «τελείωσε» τον Ζοσέ Μουρίνιο), η Τσέλσι προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα συναντήσει τις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Σαουθάμπτον & Τότεναμ, με την προϊστορία μάλιστα να δείχνει ότι όταν αποκλείει τις «Αλεπούδες» στην αρχαιότερη ποδοσφαιρική διοργάνωση της Ευρώπης, κατακτάει στο τέλος το τρόπαιο!

Στην αποψινή αναμέτρηση του «King Power Stadium», μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να προηγηθεί στο 42ο λεπτό, με δεξί πλασέ του Άλβαρο Μοράτα έπειτα από κλέψιμο και ωραία ενέργεια του φορμαρισμένου Γουίλιαν. Οι ποδοσφαιριστές του Κλοντ Πιελ δεν τα παράτησαν και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν (1-1) με τον άνθρωπο των μεγάλων αγώνων, τον Τζέιμι Βάρντι, έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Βίλι Καμπαγέρο στο 76'.

Ο Ιταλός προπονητής των πρωταθλητών Αγγλίας έριξε στη «μάχη» τον Πέδρο στο ξεκίνημα της παράτασης και ο Ισπανός διεθνής μεσοεπιθετικός τον δικαίωσε απόλυτα, σκοράροντας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ενγκολό Καντέ (ο οποίος διέπρεψε κόντρα στην πρώην ομάδα του) και τραγική αντίδραση του Κάσπερ Σμάιχελ αλλά και ολόκληρης της οπισθοφυλακής της Λέστερ, το τέρμα που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 105ο λεπτό, χαρίζοντας στην Τσέλσι την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, το οποίο έχει κατακτήσει επτά φορές στην Ιστορία της με πιο πρόσφατη την περίοδο 2011-12 (2-1 την Λίβερπουλ).

Λέστερ - Τσέλσι 1-1, παρ. 1-2