Η επιστροφή του Γιούργκεν Κλοπ στο γήπεδο το οποίο ξεκίνησε την προπονητική του καριέρα δεν έγινε με τον πιο ιδανικό τρόπο έστω και αν ήταν φιλικό.

Μπορεί να ήταν λογικό να χάσει η Λίβερπουλ αφού παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, όμως τα τέσσερα γκολ θα είναι δύσκολο να τα...χωνέψει ο Γερμανός τεχνικός.

Ο χορός των γκολ για τους Γερμανούς άνοιξε ο Μπροσίνσκι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 14' με τον Κόρδοβα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο β΄ημίχρονο ο Μάλι στο 59' και ο Μούτο στο 74' δώσαν διαστάσεις (φιλικού) θριάμβου στην νίκη της Μάιντς πετυχαίνοντας το τελικό 4-0.

Μετά τον θρίαμβο... «διασυρμός» για την Λίβερπουλ (vid)