Η ομάδα του Τόμας Τούχελ «πατούσε» καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του «Signal Iduna Park» και, αφού «προειδοποίησε» πρώτα δύο-τρεις φορές, εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 35ο λεπτό, ανοίγοντας το σκορ με ωραία κεφαλιά του Γκαμπονέζου επιθετικού Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, μετά από καταπληκτική επέλαση και σέντρα του 19χρονου Γάλλου εξτρέμ Ουσμάν Ντεμπελέ από τα δεξιά.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γερμσνός διεθνής άσος Μάρκο Ρόις έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων, μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ενορχηστρωμένη από τον Ομπαμεγιάνγκ, ωστόσο με τον εξαιρετικό για μια ακόμη φορά Σωκράτη Παπασταθόπουλο να «καθαρίζει» όλες τις επικίνδυνες φάσεις στην οπισθοφυλακή, η Μπορούσια Ντόρτμουντ κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι τη λήξη του αγώνα και ανέβηκε στην τρίτη θέση.

Κάπως έτσι, η Λειψία υπέστη την τρίτη φετινή της ήττα και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει στον έναν βαθμό την Μπάγερν Μονάχου, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με την Σάλκε στην έδρα της νωρίτερα σήμερα, παραμένοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Bundesliga με 42 πόντους, τέσσερις λιγότερους από τους κατόχους του τίτλου.

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Λειψία 1-0 (vids)