HERTHA BSC
0 2
Bayern Munich
BAYERN MUNICH

Οι Βαυαροί άλωσαν το Ολυμπιακού Στάδιο του Βερολίνου, αλλά θα χρειαστεί να κάνουν... υπομονή για να σηκώσουν την «σαλατιέρα». Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επιβλήθηκε με 2-0 της Χέρτα, όμως, το «διπλό» της Ντόρτμουντ στην έδρα της Στουτγκάρδης της στέρησε την ευκαιρία να πανηγυρίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν έπαιξε στο... κόκκινο, ούτε ήταν «καταιγιστική», όπως συνήθως. Ήταν, όμως, ανώτερη από τη Χέρτα Βερολίνου και δίκαια πήρε το «τρίποντο», το οποίο την έφερε ακόμα πιο κοντά στον τίτλο.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο δίχως φάσεις και «φτωχό» σε θέαμα, η Μπάγερν Μονάχου μπήκε στο δεύτερο μέρος με γκολ. Ο Αρτούρο Βιδάλ επιβεβαίωσε την εξαιρετική κατάσταση, στην οποία βρίσκεται και στο 48’ «έγραψε» το 0-1 για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα. Το «διπλό» της Μπάγερν Μονάχου σφράγισε στο 79’ ο Ντόουγκλας Κόστα, ο οποίος με υπέροχο γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2.

Κολωνία – Ντάρμσταντ 4-1

Το εμπόδιο της Ντάρμσταντ αποδείχθηκε πολύ... χαμηλό για την Κολωνία, η οποία πήρε τη νίκη με το εντυπωσιακό 4-1 και διατήρησε ζωντανές τις (λιγοστές) ελπίδες που έχει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι «τράγοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4’ με τον Μοντέστε. Ο Γκόντορφ «απάντησε» στο 12’ για την Ντάρμσταντ, αλλά η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην Κολωνία. Ο Μοντέστε έκανε το 2-1 στο 35’ και μετά ανέλαβε δράση ο Ρίσε, ο οποίος με δύο γκολ (59’, 75’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ίνγκολσταντ – Ανόβερο 2-2

Το Ανόβερο βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Ινγκολσταντ (αποτέλεσμα που το έστελνε στην Zweite Liga), αλλά κατάφερε να πάρει την ισοπαλία (2-2) και να δώσει παράταση στον υποβιβασμό. Μοράλες (10’) και Χάρτμαν (25’) έκαναν το 2-0 για τους γηπεδούχους, αλλά το Ανόβερο με τέρματα των Σακάι (58’) και Κιγιοτάκε (82’) ισοφάρισε και κέρδισε το δικαίωμα στο… θαύμα, δεδομένου ότι βρίσκεται εννέα βαθμούς πίσω από την Βέρντερ και ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές…

Χέρτα Βερολίνου - Μπάγερν Μονάχου 0-2