0 0
ΑΕΚ Β'
ΑΕΚ Β'

Πλούσιο 45λεπτο με φάσεις εκατέρωθεν

«Ανοικτο» ήταν το ματς στο α' ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Τα Χανιά απείλησαν στο 6΄ και στο 8' με τον Βάρκα για να απαντήσει η ΑΕΚ Β' στο 15'. Ο Κοσίδης βγήκε στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων των οικοδεσποτών. Στο 20' το σουτ του Γιούση πέρασε άουτ με τα Χανιά να απειλούν για 3η φορά στο ματς στο 24' με την κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου.

Στο 35' οι Κρητικοί ήταν και πάλι αυτοί που είχαν την καλή στιγμή στο μαρς. Ο Βασιλόγιαννης βρήκε τον Κόλα που σούταρε με τον Γκίνη να αποκρούει με το κεφάλι στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Το 0-0 παρέμεινε με την ΑΕΚ να κυριαρχεί στο τελευταίο δεκάλεπτο και να απειλεί. Στο 38' είχε διπλή ευκαιρία με Γιουση και Μπούση, ενώ στο 42' η κεφαλιά του Γιούση σε φάουλ του Μουστακόπουλου αποκρούστηκε από τον Κουτζαβασίλη. Για να κλείσει το ημίχρονο με σουτ του Μουστακόπουλου που πέρασε έξω από την εστία.

Προβάδισμα με Γιούση η ΑΕΚ Β'

Η ΑΕΚ Β' μπήκε δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο και στο 47' κατάφερε να κερδίσει πέναλτι.

Ο Κουτζαβασίλης ανέτρεψε τον Γερολέμου και ο ρέφερι έδειξε την «άσπρη βούλα» με τον Γιούση στο 49' να ανοίγει το σκορ.

Με 10 οι φιλοξενούμενοι, ισοφάρισαν τα Χανιά

Τα Χανιά προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 55' ο Γκίνης είπε «όχι» στην κεφαλιά του Βασιλόγιαννη. Με το έργο των «κιτρινόμαυρων» να δυσκολεύει στο 62', αφού ο Λάτσι είδε τη η κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ΑΕΚ Β' με 10 παίκτες.

Έτσι οι Κρητικοί αύξησαν την πίεση τους στην εστία των φιλοξενούμενων και είχαν φάσεις. Στο 71' ο Αρβανίτης έκανε καθοριστικό τάκλιν στον Βασιλόγιαννη που βρέθηκε σε θέση βολής, ενώ στο 76' είχαν διπλή ευκαιρία με Τριανταφυλλάκο και και Κολλά.

Το 1-1 φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και έτσι έγινε. Στο 80' τα Χανιά έφθασαν στην ισοφάριση. Ο Βασιλόγιαννης σήκωσε την μπάλα, ο Βάρκας έστρωσε στον Κολλά και αυτός με πλασέ έκανε το 1-1.

Πλέον το ματς είχε όλα τα χαρακτηριστικά του θρίλερ. Τόσο οι Χανιώτες όσο και οι «κιτρινόμαυρο» έψαξαν με διάφορους τρόπους το 2ο γκολ που τελικά ήρθε για τα Χανιά στο 90+3' με τον Τριανταφυλλάκο

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (81' Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης, Κογιέτε (70' Καμαρά), Παναγιωτούδης, Κάρλος (81' Βασιλακάκης), Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Κόλα (58' Κόλλας).
ΑΕΚ Β (Νίκος Παναγιωτάρας): Γκίνης, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπούσης (77' Παρράς), Σταμούλης, Μουστακόπουλος, Μπάμπης, Γιούσης (77' Τζ. Γκαρσία), Μιτάι, Γερολέμου (66' Αρβανίτης), Κοσίδης (70' Ιατρούδης).
Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας)
Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας) – Κύριος (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Χανιά - ΑΕΚ Β' 2-1