• 30' Τόμας
  • 62' Τάισον
Κοκκινες καρτες
  • 78' Μιχαηλίδης

Ποιος να τους πει τι; Το απόλυτο αουτσάιντερ, οι ξεγραμμένοι, αυτοί που έπεσαν και ξανασηκώθηκαν τόσες και τόσες φορές. Αυτοί είχαν μία ακόμη δουλειά. Ένα τελευταίο βήμα. Μία ακόμη υπέρβαση. Και την έκαναν. Τα έκαναν όλα. Το πιο μάγκικο πρωτάθλημα έχει την υπογραφή του ΠΑΟΚ!

Do or die...

Ο ΠΑΟΚ ήθελε μόνο τη νίκη στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος για να κάνει δικό του το τρόπαιο. Θα έπρεπε όμως να το κατακτήσει μέσα στο «Κλ.Βικελίδης». Σενάριο εφιαλτικό για τον Άρη και τον κόσμο του που γέμισαν το γήπεδο, με στόχο να μην το επιτρέψουν... Με την πετυχημένη συνταγή της σφιχτής άμυνας, αφήνοντας την μπάλα στον ΠΑΟΚ, το σύνολο του Άκη Μάντζιου μπήκε με διάθεση να δώσει γήπεδο στους φιλοξενούμενους και να ψάξει στην κόντρα την επίθεση. Από την άλλη, το ζητούμενο για τους ασπρόμαυρους ήταν ένα γρήγορο γκολ σε ένα αρκετά νευρικό ημίχρονο και από τις δύο ομάδες, με ένταση, νεύρα και πολλές μονομαχίες.

Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κωνσταντέλιας χόρεψε δύο αντιπάλους εντός περιοχής αλλά η σέντρα του δεν βρήκε συμπαίκτη. Παρά την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες συνθήκες στα καρέ του αντιπάλου. Χρειάστηκε να περάσουν 31 λεπτά αγώνα για να αποδώσει η επιμονή και η πίεση του ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς στη μεσαία γραμμή. Ο Σέρβος έκλεψε από τον Μορόν στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος πάτησε εξαιρετικά στην περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό τον Κουέστα για το 1-0, με τον Μπράμπετς να χάνει τον Ίβηρα επιθετικό.

Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ, το πλάνο άμυνας του Άρη δεδομένα θα έπρεπε να διαφοροποιηθεί και οι γηπεδούχοι να πάρουν ρίσκα στο παιχνίδι τους. Εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκαν ως προς την τακτική να ανεβάσουν τις γραμμές τους, να κινηθούν περισσότερο επιθετικά, καταγράφοντας στο φινάλε του α΄μέρους τις δικές τους ευκαιρίες. Στο 41' ο Σαβέριο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι ενώ λίγο αργότερα σε εκτέλεση φάουλ προς την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Μορόν πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Σουλεϊμάνοφ βρήκε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, όμως αστόχησε.

Με το δείκτη του σκορ στο 0-1, οι δύο ομάδες αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου να έχει στα πρώτα 45λεπτα, αποτέλεσμα... πρωταθλήματος. Ο ψυχωμένος Άρης όμως βγήκε με ακόμη μεγαλύτερη ορμή και αποφασιστικότητα να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Και στο 47' ο Μορόν εξιλεώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για το λάθος του στο γκολ του Μπράντον Τόμας, πετυχαίνοντας ένα αδιανόητο τέρμα. Το μομέντουμ με την έναρξη του β΄ανήκε στον Άρη και οι κιτρινόμαυροι «χτύπησαν» χάρη στο... φονικό ένστικτο του φορ τους. Ο Οντουμπάτζο έκανε την σέντρα και ο Μορόν με ένα αδιανόητο γυριστό, έκανε το 1-1, δίνοντας για 16 λεπτά το πρωτάθλημα στην ΑΕΚ.

Αρκούσε και πάλι όμως μία στιγμή μαγείας από τον Γιάννη Κωνσταντέλια. Μία... άρρωστη ντρίμπλα για να «ξεκλειδώσει» τον Άρη και να δώσει εκ νέου το προβάδισμα και το πρωτάθλημα στον ΠΑΟΚ. Στο 62΄λοιπόν, εκπληκτική ενέργεια του «Ντέλια», ο οποίος από τ' αριστερά, με φοβερή ντρίμπλα, νίκησε τον Οντουμπάτζο, έκανε την κούρσα, έμεινε όρθιος, έδωσε στον Μπράντον, αυτός στον Τάισον που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και 1-2 ο Δικέφαλος μέσα στο «Κλ.Βικελίδης».

Για την ιστορία, Μπράντον και Τάισον ήταν προγραμματισμένο να γίνουν αλλαγή νωρίτερα αλλά φέτος δεν γινόταν αλλιώς... Στα υπέροχα παιχνίδια της μοίρας για τους ασπρόμαυρους, έμειναν λίγο ακόμη μέσα, όσο χρειαζόταν για το «χρυσό» γκολ, για ένα γκολ που ισούται με πρωτάθλημα.

Ο Άρης τα έπαιξε όλα γι΄όλα, στρίμωξε μέχρι τέλους τον ΠΑΟΚ αλλά ο Δικέφαλος έμεινε, όρθιος, ζωντανός και πήγε καρφί να κάνει δικό του αυτό που του άξιζε. Το πιο μάγκικο τρόπαιο των τελευταίων ετών. Δεν λύγισε ούτε στο 76΄όταν έμεινε με δέκα, λόγω της αποβολής του Μιχαηλίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Δεν μάσησε από έδρα και έφυγε για την Τούμπα.

Εκεί όπου θα γίνει η απονομή των πρωταθλητών!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μοντόγια (Φεράρι 85′), Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Ζουλ (Ανσαριφάρντ 85′), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ (Φετφατζίδης 85′), Βερστράτε (Γκαρσία 65’), Σαβέριο (Ζαμόρα 71’), Μορόν .

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Κωνσταντέλιας (Νάσμπεργκ 80’), Τάισον (Ντεσπόντοφ 64’), Αν. Ζίβκοβιτς, Μπράντον (Σαμάτα 64’).

Διαιτητής: Γκρίνφελντ Όρελ (Ισραήλ)

Άρης - ΠΑΟΚ 1-2