Μια… ανάσα από την ολοκλήρωσή τους είναι πια τα πρωταθλήματα στην Ευρώπη και κορυφώνεται η αγωνία για τα εισιτήρια των διασυλλογικών διοργανώσεων, αλλά και για τους υποβιβασμούς.

Αγγλία
Χάρη σε γκολ του Λεάντρο Τροσάρ η Άρσεναλ πήρε νίκη από «χρυσάφι» μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» (0-1) επί της ξανά κάκιστης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πήγε στο +1 από την Μάντσεστερ Σίτι, που παίζει την Τρίτη παιχνίδι τίτλου με την Τότεναμ. Οι «Πολίτες» επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά, νίκησαν στο Λονδίνο στο «Κρέιβεν Κότατζ» τη Φούλαμ εύκολα με 4-0 και συνεχίζει την πορεία τους προς την κατάκτηση και του φετινού τίτλου. Η Τσέλσι επικράτησε με ανατροπή της Νότιγχαμ Φόρεστ με 3-2 στο «Σίτι Γκράουντ» και από το… πουθενά με αντεπίθεση το τελευταίο τρίμηνο (μία ήττα σε 13 παιχνίδια) μπήκε για τα καλά στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η Τότεναμ κατάφερε να νικήσει με ανατροπή την Μπέρνλι με 2-1 εντός έδρας και να εξασφαλίσει μια θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τη νέα σεζόν, σπρώχνοντας τους φιλοξενούμενους στον «γκρεμό» του υποβιβασμού. Η Γουέστ Χαμ νίκησε, κι αυτή με ανατροπή, 3-1 τη Λούτον στο Λονδίνο και τις μηδένισε τις ελπίδες για παραμονή, ενώ η Έβερτον στο τελευταίο της εντός έδρας παιχνίδι της πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (1-0). Η Νιούκαστλ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπέρνλι, χωρίς να καταφέρει να πάρει μια νίκη που θα της εξασφάλιζε ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ισπανία
Η  Ρεάλ Μαδρίτης δεν έδειξε κανένα οίκτο στην υποβιβασμένη Γρανάδα, την οποία συνέτριψε με 4-0 εκτός έδρας παίζοντας με τα… δεύτερα. Ο Ροντρίγκο Ντε Πολ βρήκε στο 84ο λεπτό τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» τη μαζική άμυνα της Θέλτα και να χαρίσει τη νίκη με 1-0 στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Με… buzzer beater του Σόρλοθ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βιγιαρεάλ έκανε μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Σεβίλλη (3-2) και εξακολουθεί να ελπίζει για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Εκτός Τσάμπιονς Λιγκ μένει η Αθλέτικ Μπιλμπάο, μετά την ισοπαλία στο «Σαν Μαμές» απέναντι στην αδιάφορη βαθμολογικά, Οσασούνα με 2-2, ενώ σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στο «Μεντιθορόθα», η Αλαβές πήρε ισοπαλία 2-2 από τη Τζιρόνα, με το γκολ της τελευταίας στιγμής από τον Γουρίδι. Τη συμμετοχή της στην Ευρώπη και την επόμενη σεζόν εξασφάλισε η Μπέτις μετά τη νίκη με 3-2 επί της υποβιβασμένης Αλμερία. Βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί «χρυσός» στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού πήρε η Ράγιο Βαγεκάνο στο «Μεστάγια» από τη Βαλένθια (0-0). Ο Ρούμπεν Αλκαράθ με το εύστοχο πέναλτι στo 35ο λεπτό χάρισε σημαντική νίκη στην Κάντιθ με 1-0 επί της Χετάφε και της έδωσε παράταση… ζωής στην προσπάθεια της να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ιταλία
Η πρωταθλήτρια Ιταλίας Ίντερ, πέρασε από την έδρα της Φροζινόνε με το εμφατικό 5-0, με πρωταγωνιστή τον Νταβίντε Φρατέζι, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 19' και «σέρβιρε» στο 60ό λεπτό το δεύτερο γκολ για τον Μάρκο Αρναούτοβιτς. Η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες και… ξέσπασε στην Κάλιαρι, την οποία συνέτριψε στο «Σαν Σίρο» με το ευρύ 5-1. Σε δύσκολη θέση βρίσκεται η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι. Η εξαιρετική σεζόν της Μπολόνια συνεχίστηκε και στο «Ντιέγκο Μαραντόνα», εκεί όπου επικράτησε με 2-0 της Νάπολι και μετράει αντίστροφα για την παρουσία της στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου. Η Λάτσιο κατάφερε να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της Εμπολι στη Ρώμη και να πάρει τη νίκη με 2-0, ενώ ένα τρίλεπτο ξέσπασμα και δύο γκολ του Ντε Κετελάρε (18',20') έδωσαν την ευκαιρία στην Αταλάντα να νικήσει με 2-1 τη Ρόμα στο Μπέργκαμο. Το γκολ του Αντριέν Ραμπιό στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όχι μόνο… έσωσε την παρτίδα για την Γιουβέντους με την Σαλερνιτάνα (1-1), αλλά της εξασφάλισε και τη συμμετοχή στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης περιόδου. Η Σασουόλο ηττήθηκε στην έδρα της Τζένοα με 2-1, ενώ η Βερόνα την ίδια ώρα γνώρισε οδυνηρή ήττα στην έδρα της από την Τορίνο με το ίδιο σκορ. Aμφότερες έχασαν πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια τους να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

style="position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;" allow="fullscreen; accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; payment" allowfullscreen frameborder="0" scrolling="no" loading="lazy" referrerpolicy="unsafe-url" src="https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599x1hkc7gxpw7&playlistId=v-d17zatdwc1e9" >

Γερμανία
Η Λεβερκούζεν διέλυσε με 5-0 την Μπόχουμ εκτός έδρας, έφτασε το αήττητό της στα 50 παιχνίδια και συνεχίζει! Εννέα λεπτά στο ξεκίνημα του αγώνα χρειάστηκε η Μπάγερν Μονάχου για να σκοράρει δύο φορές και να πάρει τη νίκη με 2-0 επί της Βόλφσμπουργκ. Η Στουτγκάρδη είναι σε φουλ φόρμα στο φινάλε της φετινής σεζόν και μετά την εμφατική νίκη του επί της Μπάγερν (3-1), το επιβεβαίωσε και στην «WWK Arena», επικρατώντας της Άουγκσμπουργκ με 1-0. Η Λειψία «κόλλησε» στο 1-1 με τη Βέρντερ, όμως διατηρήθηκε στην τέταρτη μία αγωνιστική πριν από το τέλος. «Αγκαλιά» με την παραμονή της βρίσκεται η Μάιντς μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Ντόρτμουντ, ενώ η Άιντραχτ Φρανκφτούρτης πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Γκλάντμπαχ (1-1) και… πλησιάζει στην Ευρώπη. Η Κολωνία νίκησε στις καθυστερήσεις στην έδρα της την Ουνιόν Βερολίνου με 3-2. Οι «τράγοι» ήθελαν μόνο νίκη για να ελπίζουν στην παραμονή. Σαρωτική ήταν η Χόφενχαϊμ και διέλυσε -εκτός έδρας- την Ντάρμστατ, που έχει ήδη υποβιβαστεί, με το εντυπωσιακό 6-0.

Γαλλία
Ο Κιλιάν Μπαπέ σκόραρε στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι με την Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά η Τουλούζ ανέτρεψε το σκορ (3-1) και της χάλασε το πάρτι τίτλου. Η Μονακό επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Μονπελιέ και παραμένει στη δεύτερη θέση. H ήττα της Λοριάν στο «Βελοντρόμ» από την Μαρσέιγ με 3-1 σήμανε ουσιαστικά και τον υποβιβασμό της, ενώ οι «Φωκαείς» παρέμειναν στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Η Λιλ έφυγε με νίκη από το «Μποζουάρ» απέναντι στη Ναντ (1-2) και ανέβηκε στην τρίτη θέση, αφήνοντας την Μπρεστ, με την οποία ισοβαθμεί, να παίζει στα προκριματικά της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, όπως έχει τώρα η κατάσταση. Η Μπρεστ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ρεμς, ενώ η Νις, που νίκησε με 1-0 εντός έδρας τη Χάβρη, την πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς με αγώνα λιγότερο.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)