Σε ένα ματς με πολλά διαιτητικά παράπονα από τον ΠΑΟΚ για το πέναλτι αλλά και για την φάση του 2ου τέρματος του Ολυμπιακού, οι ασπρόμαυροι κινήθηκαν σε ρηχά νερά και άργησαν πολύ να μπουν στο mood του αγώνα, παλεύοντας μόνο στα τελευταία λεπτά...

Κοτάρσκι: Απέκρουσε το πέναλτι του Ποντένσε, ωστόσο, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι απέναντι στον Κίνι. Έβαλε σε αρκετά σημεία του αγώνα πλάτη στην άμυνά του.

Μπάμπα: Δεν μπόρεσε να φανεί επιθετικά από την πλευρά του, είχε αρκετή δουλειά στα μετόπισθεν, αν και από τα πόδια του σημειώθηκε στο 77΄ η πρώτη αξιόλογη φάση, κινούμενος στην πλάτη της άμυνας. Έβγαλε κούραση.

Κουλιεράκης: «Χρεώνεται» το πέναλτι σε μία φάση που δόθηκε με χαρακτηριστική ευκολία, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να κάνει παιχνίδι από πίσω, έχοντας στο μυαλό του στο γεγονός ότι ο αντίπαλος κινούνταν ταχύτατα και πανέξυπνα στην πλάτης της άμυνας του ΠΑΟΚ.

Κεντζιόρα: Προσπάθησε να συμμαζέψει στο μέτρο του δυνατού την κατάσταση στα μετόπισθεν αλλά η αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ βρέθηκε ουκ ολίγες φορές εκτεθειμένη.

Σάστρε: Επιστρατεύθηκε από τον Λουτσέσκου στα δεξιά, προσπάθησε να βγάλει μπροστά τον ΠΑΟΚ ειδικά στο πρώτο μέρος, έχοντας τις περισσότερες προωθητικές πάσες, με highlight της εμφάνισης του το γεγονός ότι ο Πορτογάλος διαιτητής δεν στάθηκε ποτέ στο φάουλ που του έγινε, με τον Ολυμπιακό στην εξέλιξη της φάσης να φτάνει στο 2-0.

Μεϊτέ: Αρκετά «βαρύς» σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Γάλλος χαφ, κινήθηκε σε ρηχά νερά στο πρώτο 45λεπτο. Προσπάθησε να ανεβάσει στροφές στην επανάληψη, όμως δεν απέφυγε ένα κακό βράδυ το οποίο επηρέασε τον ΠΑΟΚ αφού είναι ο παίκτης που κρατά τα κλειδιά της μεσαίας γραμμής.

Οζντόεφ: Δεν φάνηκε πολύ στο ματς ούτε δημιουργικά ούτε ανασταλτικά. Δεν τράβηξε εν γένει το δίδυμο με τον Μεϊτέ. Στο φινάλε ανέβασε στροφές, πάτησε καλύτερα στο γήπεδο.

Τάισον: Είχε όρεξη, είχε ενέργεια αλλά ήταν ημιτελείς οι προσπάθειες του Βραζιλιάνου εξτρέμ που δεν είχε υποστήριξη σε όποιους χώρους και αν κινήθηκε.

Μουργκ: Σε ρηχά νερά ο Αυστριακός για όσο αγωνίστηκε, αναλώθηκε περισσότερο σε ένα πρέσινγκ που δεν είχε αντίκρυσμα.

Αντρίγια: Μπροστά θα μπορούσε να είχε καλύτερες αποφάσεις στις μετρημένες φορές που ο ΠΑΟΚ βγήκε με καλές προϋποθέσεις. Βοήθησε όσο μπορούσε ανασταλτικά και πιστώνεται την ασίστ στον Μάρκος Αντόνιο, παλεύοντας σίγουρα μέχρι τέλους.

Μπράντον: Χάθηκε ανάμεσα στις γραμμές του Ολυμπιακού, έτρεξε, είχε το γνωστό πάθος αλλά δεν τροφοδοτήθηκε και ποτέ.

ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

Ντεσπόντοφ (59΄) - Σαμάτα (59'):
 Έδωσαν φρεσκάδα με την είσοδό τους στο γήπεδο, αλλά όχι το κάτι παραπάνω που θα περίμενε ο Ραζβάν Λουτσέσκου. Με τα χτυπήματα του Βούλγαρου στις στατικές φάσεις ο ΠΑΟΚ έγινε σίγουρα πιο επικίνδυνος.

Σβαμπ (74'): Μπήκε στη θέση του, επιβαρυμένου το τελευταίο διάστημα, Μεϊτέ και προσπάθησε να κοντρολάρει τον ρυθμό, να κρατήσει μπάλα, όπως και έκανε.

Γιόνι Ότο - Μάρκος Αντόνιο (80'): Ο Ισπανός μπακ αντιμετώπισε δυσκολίες από την πλευρά του ενώ ο Βραζιλιάνος μέσς κατάφερε στο διάστημα που ο ΠΑΟΚ βρήκε το μομέντουμ του, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Η κριτική του ΠΑΟΚ: Δεν γέμισε το μάτι σε ένα... άδειο βράδυ με πολλά παράπονα