Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς νίκησε σήμερα στη Γλασκώβη στα πέναλτι με 6-5 (!) τη μαχητική αντίπαλο της, ενώ η κανονική διάρκεια είχε λήξει με 2-2 και η παράταση με 3-3, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μιόσκι αιφνιάζοντας τους «Κέλτες» μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι πρωταθλητές ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα και έφθασαν στην ισοφάριση με τα γκολ των Κουν (21') και Φόρεστ (63').

Η Αμπερντίν όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και μπόρεσε να βρει ξανά γκολ στο 90ο λεπτό με τον Σόκλερ, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί, ο Ο' Ράιλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο τέλος του Α' μέρους (105'), αλλά η Αμπερντίν συνέχισε να μάχεται και κατάφερε ξανά να ισοφαρίσει στο 119ο λεπτό σε 3-3 με τον ΜακΝτόναλντ.

Έτσι, η Σέλτικ πήρε την πρόκριση στον τελικό, όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στο νικητή του αυριανού δεύτερου ημιτελικού μεταξύ της Ρέιντζερς και της Χαρτς.