Το τελικό 2-2 χάρισε ένα «χρυσό» βαθμό στους φιλοξενούμενους στη μάχη της παραμονής, ενώ απομάκρυνε τους γηπεδούχους από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, παρότι έχουν ένα ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Τζανπιέρο Γκασπερίνι ήθελε να «καθαρίσει» όσο πιο άνετα γινόταν την τελευταία αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής (μένουν ακόμη τα 20 λεπτά του αγώνα, Ουντινέζε-Ρόμα, ο οποίος διακόπηκε μετά την κατάρρευση του Εντικά στο 71ο λεπτό), αλλά «λογάριαζε» μόνη της.

Το 2-0 του πρώτου μέρους έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να κατεβάσουν ταχύτητα στην επανάληψη και να το πληρώσουν «πετώντας» δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της εξόδου στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Οι «μπεργκαμάσκι» είχαν το μυαλό τους στη ρεβάνς των «8» του Europa League με την Λίβερπουλ, το βράδυ της Πέμπτης (18/04) επί ιταλικού εδάφους, όπου μετά το εμφατικό 3-0 στο «Ανφιλντ» είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να βρεθούν στην τετράδα.